Polska i Litwa przyspieszają rurociąg w obawie przed rosyjskimi dostawami

WILNO/WARSZAWA (Reuters) – 1 maja 2022 r. Gazociąg GIPL zostanie otwarty w połowie roku, łącząc Polskę i Litwę, łącząc polską sieć z trasą skroplonego gazu ziemnego (LNG). stacja na Litwie.

Wcześniejsze ogłoszenie w czwartek rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę wzbudziło obawy, że dostawy rosyjskiego gazu do Europy mogą zostać odcięte.

Źródła wyższego szczebla powiedziały Reuterowi, że Polska i Litwa od tygodni dyskutują o wczesnym rozpoczęciu projektu, obawiając się możliwej przerwy w dostawie prądu.

Dołącz teraz i uzyskaj nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Zarejestrować

„W obliczu napięć geopolitycznych połączenie bałtyckiego i fińskiego rynku gazu z europejskim rynkiem gazu zapewnia bezpieczeństwo energetyczne i niezależność całego regionu” – powiedział w oświadczeniu litewski minister energetyki Dainis Krėves.

GIPL pozwoli Polsce zwiększyć import LNG i transport gazu do krajów bałtyckich, aby ograniczyć wszelkie zakłócenia.

Rurociąg ma wyprodukować 2,4 miliarda. metrów sześciennych gazu rocznie w obie strony i finansowane przez Unię Europejską, aby wzmocnić bezpieczeństwo dostaw Polski i krajów bałtyckich.

„Więcej źródeł dostaw gazu zapewni bezpieczeństwo i niezawodność dostaw gazu, otworzy możliwości dla terminalu LNG w Kłajpedzie” – powiedział S. Kreivys.

Litewski terminal LNG dostarcza gaz do Finlandii od zeszłego roku, kiedy estońskie połączenie gazowe zakończyło monopol dostawczy Rosji.

Rosyjski Gazprom dostarcza połowę z 20 mld m sześc. gazu do Polski, ale kontrakt długoterminowy wygasa jeszcze w tym roku i Warszawa nie planuje jego przedłużenia.

Kraj chce zastąpić te zapasy gazociągami bałtyckimi, które od jesieni 2022 roku połączą Polskę z Norwegią.

Kraje bałtyckie, Łotwa, Litwa i Estonia były kiedyś rządzone przez Moskwę, ale teraz są częścią zarówno NATO, jak i Unii Europejskiej.

Urzędnicy państw bałtyckich stwierdzili, że magazyn gazu Inčukalns na Łotwie i obiekt importu LNG na Litwie zapewniają wystarczające bezpieczeństwo, aby zapobiec przerwaniu dostaw gazu do Rosji.

Łotwa zażądała w zeszłym tygodniu dodatkowego LNG od Inčukalns w celu zabezpieczenia dostaw gazu do kraju.

Aukcje w kwietniu

Polski operator sieci Gas System zapowiedział, że w kwietniu odbędą się pierwsze aukcje na przepustowość paliwa, która będzie dostępna w obu kierunkach od maja do września.

Jazz System poinformował, że techniczna zdolność przesyłowa z Polski na Litwę w tym okresie wyniesie 2 564 500 kWh, a zdolność przerywana z Litwy do Polski wyniesie 2 419 550 kWh.

Według wyliczeń Reutersa będzie to transportować 173 mln m3 paliwa miesięcznie z Litwy do Polski i 164 mln m3 miesięcznie w przeciwnym kierunku.

Dołącz teraz i uzyskaj nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Zarejestrować

Dodatkowe reportaże Andriusa Seto w Wilnie i Marka Strzeleckiego w Warszawie; Edytowane przez Terje Solsvika i Williama McLeana

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *