Komisja Europejska odrzuciła propozycję państw członkowskich Europy Wschodniej, aby utworzyć specjalny fundusz na pokrycie kosztów leczenia ukraińskich uchodźców w państwach członkowskich UE.
Propozycja, która jest częścią polskiej inicjatywy i wspierana przez dziesięć innych krajów Europy Wschodniej wspólne oświadczenie została zaprezentowana we wtorek 29 marca na niedawnym spotkaniu ministrów zdrowia UE-27 w Brukseli.
Za deklaracją stoją Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia.
Szczególnie kraje graniczące z Ukrainą przyjęły wielu uchodźców. Według ONZ najwięcej w Polsce gościło łącznie 2 336 799 uchodźców.
Apel z Europy Wschodniej podkreśla dodatkową presję na systemy opieki zdrowotnej z powodu pandemii korony i dużej liczby uchodźców z Ukrainy oraz mówi o „istotnych wyzwaniach”.
Kraje proszą o utworzenie funduszu poprzez aktywację artykułu 2 Rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy nadzwyczajnej w UE. Określa, że pomoc w nagłych wypadkach może zostać uruchomiona „w przypadku rzeczywistej lub potencjalnej katastrofy” decyzją Rady na podstawie wniosku Komisji.
Jednak Komisja Europejska nie wydaje się być chętna do uruchomienia tego punktu w najbliższym czasie.
Zapytana przez EURACTIV na poministerialnej konferencji prasowej na temat wspólnego oświadczenia, komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides zwróciła uwagę na wszystkie inicjatywy już podjęte w celu wsparcia systemów opieki zdrowotnej.
„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wspierać państwa członkowskie o bezprecedensowych potrzebach zdrowotnych, ale musimy również zająć się innymi obszarami, takimi jak edukacja i mieszkalnictwo, przy czym ochrona dzieci ma najwyższy priorytet” – powiedział Kyriakides.
Wskazała, że z Funduszu Spójności dostępnych jest już 17 mld euro, które można przeznaczyć również na opiekę zdrowotną. Z tej kwoty 3,4 mld euro zostanie natychmiast udostępnione państwom członkowskim przyjmującym uchodźców.
„Dostępne są znaczne środki na wsparcie wydatków na zdrowie, jeśli państwa członkowskie zdecydują się wykorzystać je do tego celu” – podsumował Kyriakides.
Francuski minister zdrowia Olivier Véran, reprezentujący prezydencję Rady, powiedział, że inne kraje wyraziły zainteresowanie zbadaniem tego pomysłu, a inne poparły zasadę wsparcia finansowego.
Powtórzył jednak odpowiedź Kyriakidesa dotyczącą możliwości wykorzystania dodatkowych funduszy unijnych i zwrócił uwagę na podejmowane już inicjatywy, takie jak zwolnienie łóżek szpitalnych i przyjmowanie ukraińskich pacjentów hospitalizowanych w innych krajach.
„Chcemy mieć pewność, że systemy opieki zdrowotnej w krajach pierwszej linii, takich jak Polska, nie są przeciążone” – podsumował Verán.
[Bearbeitet von Gerardo Fortuna und Alice Taylor]
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.