„Całkowicie oszołomiony” z powodu embarga na ropę: miasto rafineryjne Schwedt apeluje do ministra gospodarki Habecka – Berlin

Miasto Schwedt nad Odrą wysłało list otwarty do federalnego ministra gospodarki Roberta Habecka (Zieloni) z prośbą o osobistą rozmowę na temat przyszłości regionu w obliczu embarga na ropę. „Nadal jesteśmy całkowicie zdumieni waszym ogłoszeniem na portalu Twitter, które zostało przyjęte z dużą niepewnością w naszym mieście i regionie” – czytamy w liście, który został przekazany sekretarzowi stanu Michaelowi Kellnerowi podczas wizyty w Schwedt w poniedziałek.

Habeck uważa embargo na ropę na Moskwę w związku z atakiem na Ukrainę za wykonalne i jest przygotowany. W liście podkreślono, że niezbędny czas realizacji jest niezbędny dla nadchodzącego procesu transformacji. Nie chcemy „dyktatów politycznych” z daleka, ale raczej działamy z rozwagą i przezornością.

Rurociąg Drużba (Przyjaźń) z ropą z Rosji, przetwarzany w rafinerii PCK, kończy się w Schwedt. Rafineria należy w większości do rosyjskiej państwowej Rosniefti i według brandenburskiego Ministerstwa Gospodarki zatrudnia 1200 pracowników.

„Światła jeszcze tu nie gasną”

Federalne Ministerstwo Gospodarki chce uniknąć negatywnych skutków embarga na ropę dla pracowników rafinerii PCK w Schwedt nad Odrą. „Światła nie gasną tu od razu” – powiedział w poniedziałek podczas wizyty w Schwedt nad Odrą parlamentarny sekretarz stanu ds. gospodarczych Michael Kellner (Zieloni).

Istnieją strategiczne rezerwy ropy naftowej, dzięki którym ludzie, pracownicy i firmy mogą dalej pracować. „Jako ministerstwo federalne zrobimy wszystko dla pracowników i konsumentów. Według federalnego ministra gospodarki Habecka udział rosyjskiej ropy w niemieckim zużyciu ropy spadł w ciągu kilku tygodni z 35 do 12%. Te 12% przechodzi przez Drużbę rurociąg w Schwedt/Oder a.

Więcej informacji o energii w Niemczech na Tagesspiegel Plus:

Koncern energetyczny Shell Germany prowadzi rozmowy z politykami o ewentualnym wsparciu rafinerii PCK w Schwedt nad Odrą po ewentualnym embargo na ropę na Rosję.

Minister gospodarki Brandenburgii Jörg Steinbach (SPD) powiedział w poniedziałek, że Shell obiecał kupić ropę dla PCK. Mogłoby to zagwarantować 50-60% pojemności. Odsetek mógłby ewentualnie zostać zwiększony w drodze negocjacji z Polską. Interesują nas niezawodne struktury operacyjne w dniu X, niezależnie od tego, kto nałoży embargo na ropę. Shell Deutschland GmbH jest współwłaścicielem rafinerii.

„Intensywne dyskusje między przedstawicielami biznesu, rządem federalnym i rządem stanowym”

„Przyjęliśmy do wiadomości oświadczenia ministra gospodarki Brandenburgii, że Shell będzie wspierać PCK w Schwedt, nawet jeśli akceptuje straty gospodarcze, w celu utrzymania dostaw do regionu” – powiedział Shell Germany niemieckiej agencji prasowej AFP. „Faktem jest, że obecnie trwają intensywne rozmowy między przedstawicielami firm, rządu federalnego i stanu”. Shell nie chce publicznie komentować treści rozmów.

Rosnieft’ posiada większość w rafinerii i poinformowała, że ​​w ubiegłym roku skorzystała z prawa pierwokupu 37,5% akcji Shella. Zwiększyłoby to udział Grupy w PCK z 54,17% do 91,67%. Federalne Ministerstwo Gospodarki bada nabycie akcji.

[Wenn Sie alle aktuellen Nachrichten live auf Ihr Handy haben wollen, empfehlen wir Ihnen unsere App, die Sie hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen können.]

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) potwierdziła w ARD w niedzielę, że Niemcy popierają embargo na ropę naftową wobec Rosji. Na specjalnym spotkaniu w poniedziałek ministrowie energetyki państw UE omówią m.in. zamrożenie przez Rosję dostaw gazu do Polski i Bułgarii. (dpa)

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *