/zdjęcie sojusz, ASSOCIATED PRESS
Berlin/Kramatorsk Wczoraj MSF ewakuowało rannych z Kramatorska, rozdartego wojną miasta we wschodniej Ukrainie, pociągiem przerobionym na ambulanse transportowe. Dziś stacja była celem ostrzału rakietowego. Było wielu zabitych i rannych. Nie ma pewności, że transport znów będzie mógł działać.
Według najnowszych informacji liczba zabitych wzrosła do co najmniej 50. Stali na stacji, aby uciec z Kramatorska. Wśród zabitych było pięcioro dzieci, powiedział dziś w Telegramie lokalny gubernator Pawło Kyrylenko. 98 rannych trafiło do pobliskich szpitali.
Co najmniej 30 osób zginęło, a 100 zostało rannych. Filmy i zdjęcia ukazywały martwych ludzi obok porzuconych walizek i toreb oraz wózka. Tysiące ludzi używało stacji od kilku dni, aby uciec na zachód.
Według szefa Kolei Ukraińskich Ołeksandra Kamiszyna w stację trafiły dwie rakiety. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o odpowiedzialność za atak. Rosja zaprzeczyła odpowiedzialności i oskarżyła Ukrainę o przeprowadzenie ataku.
Wczoraj i przedwczoraj MSF przywiozło 39 pacjentów, a we wtorek koleją medyczną z Kramatorska do Dniepru i Lwowa kolejne 17 osób. Byliśmy tam dopiero wczoraj i widzieliśmy setki ludzi stłoczonych na stacji próbujących uciec, powiedział koordynator ds. sytuacji awaryjnych Christopher Stokes.
Szpitale poprosiły MSF o ewakuację pacjentów pociągiem. Większość pochodzi z Siewierodoniecka i innych miast w obwodzie ługańskim.
Przebudowany pociąg pogotowia Ukraińskich Kolei został po raz pierwszy użyty w zeszły piątek. Przewiózł dziewięciu pacjentów w stanie krytycznym, większość rannych z portowego miasta Mariupol, z Zaporoża do Lwowa. Od tego czasu odbywały się kolejne transporty.
Koordynator pomocy w nagłych wypadkach Christopher Stokes podkreślił dziś, że wątpliwe jest, aby po ataku byłby możliwy powrót w celu ewakuacji większej liczby osób. Ponad 300 pracowników organizacji pracuje obecnie na Ukrainie. Prace zespołu skupiają się głównie na wschodzie kraju.
Oprócz transportu pacjentów, zespół organizacji zorganizował mobilne przychodnie na stacjach metra w Charkowie. Według organizacji pomocowej zespół zapewnił już opiekę medyczną ponad 800 osobom szukającym ochrony. Ponadto MSF szkoli personel medyczny ponad 20 ukraińskich szpitali w zakresie chirurgii wojennej oraz w przypadku masowego napływu rannych.
Lekarze bez granic działa również w krajach sąsiadujących z Ukrainą, zwłaszcza na przejściach granicznych dla uchodźców z Ukrainy. Na przykład w Republice Mołdawii organizacja stworzyła placówki medyczne, w których uchodźcy mogą otrzymać opiekę medyczną i pierwszą pomoc psychologiczną.
Na Węgrzech zespoły stowarzyszenia współpracują z lokalnymi lekarzami, aby leczyć uchodźców w regionie przygranicznym. W Polsce i Rosji lekarze bez granic rozdawali pomoc uchodźcom. Wsparcie planowane jest również na Słowacji. © mim/mai/afp/dpa/aerzteblatt.de
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.