Mimo wojny na Ukrainie – a może właśnie dzięki niej: autobusy dalekobieżne, którymi po raz kolejny jeździ niemiecka firma Flix w kraju Europy Wschodniej, są dobrze wykorzystywane w obu kierunkach. „Widzimy duży popyt na linie do iz Ukrainy” – powiedział w środę „Berliner Zeitung” rzecznik firmy Sebastian Meyer. „Liczba rezerwacji wciąż rośnie. Większość autobusów Flix jest obecnie w pełni zajęta na tych trasach. Platforma autobusów dalekobieżnych, która negocjuje bilety na autobusy z podwykonawcami, sprawdza obecnie, czy ukraiński ruch nie zostanie przedłużony.
Jeśli chcesz podróżować z Berlina do Łucka, Równego, Żytomierza lub stolicy Kijowa Flixbusem, masz do wyboru dwie trasy, które wymagają przesiadki w Polsce. W przypadku połączenia przez Warszawę w najbliższą środę napisano: „Uwaga! Zostało już tylko jedno miejsce” – w zależności od punktu startowego w Berlinie za bazową cenę 44,98 lub 60,98 euro. Na drugiej trasie z Berlina, która przebiega przez Katowice, jest napisane: „Niestety wycieczka pełna”.
Również w ten czwartek i piątek jest tylko kilka biletów z Berlina na Ukrainę, najniższa cena bazowa według portalu rezerwacyjnego wynosi 44,98 euro. W weekendy wygląda znacznie lepiej w obie strony. W zależności od rozkładu jazdy autobusy, które zatrzymują się w Berlinie na głównym dworcu autobusowym (ZOB) w Charlottenburgu, na stacji Südkreuz i na lotnisku BER, trwają od 24 do prawie 27 godzin, w zależności od punktu rozpoczęcia i połączenia. .
Flixbus działa na Ukrainie od 2019 roku i do lutego obsługiwał 29 ukraińskich destynacji. Wraz z początkiem wojny z rosyjską agresją ruch ukraiński dobiegł końca. 14 kwietnia wznowiono połączenia do Kijowa, Żytomierza, Równego, Winnicy, Humania, Chmielnickiego i Tarnopola. W sumie istnieje osiem bezpośrednich międzynarodowych połączeń Flixbus dla podróżnych z Polski, Czech i Węgier na Ukrainę. Firma poinformowała, że od 28 kwietnia będzie nowe, dodatkowe połączenie Flixbus między Kijowem a Budapesztem.
„Wszyscy partnerzy autobusowi na liniach ukraińskich to firmy ukraińskie. Decyzja o wznowieniu działalności na niektórych połączeniach została podjęta z nimi” – powiedział rzecznik Flix Meyer. nasza oferta. „Firma polega na pomaganiu ludziom, a nie aspektach ekonomicznych. Są więc darmowe przejazdy i transport towarów pomocowych. Meyer: „Flix to w pełni świadomy znaczenia mobilności dla ludności ukraińskiej w czasie wojny”.
Podróżowanie po Ukrainie jest zawsze możliwe pociągiem. Istnieją połączenia przez Warszawę, polskie przygraniczne miasto Przemyśl i Wiedeń.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.