Sulzer jest zmuszony do zamknięcia swoich dwóch oddziałów w Polsce w związku z decyzją o interpretacji Polskie przepisy dotyczące sankcji, które Polska niedawno wprowadziła jednostronnie. Sulzer jest przekonany, że sankcje wobec obu firm w Polsce są bezpodstawne. Sulzer użyje wszelkich środków prawnych, aby zakwestionować decyzję, ale jest zmuszony do natychmiastowego zamknięcia działalności. Sulzer przypomina, że firma nie podlega dalszym sankcjom i może nadal swobodnie rozwijać swoją działalność na całym świecie.
Pilna prośba Sulzer o wykreślenie z polskiej listy sankcyjnej, która opiera się na licencji OFAC (Office of Foreign Assets Control) przyznanej w 2018 r., która jednoznacznie potwierdza, że pan Vekselberg nie ma kontroli nad spółkami grupy Sulzer, w tym nad Sulzer Pumps Wastewater Polska i Sulzer Turbo Services Poland została wczoraj odrzucona przez polskie MSW. Decyzja została oparta na interpretacji w polskim prawie przepisów sankcji wprowadzonych jednostronnie przez Polskę.
Sulzer użyje wszelkich środków prawnych przewidzianych w prawie krajowym i międzynarodowym, aby usunąć swoje firmy z listy sankcji. Ponieważ jednak firma nie może kontynuować działalności z powodu sankcji, Sulzer jest zmuszony zamknąć swoje dwie polskie spółki ze skutkiem natychmiastowym.
Sulzer zatrudnia 192 osoby w dwóch polskich oddziałach, z których wszystkie zostaną dotknięte zamknięciem. Sulzer osiągnął w Polsce sprzedaż na poziomie 21,5 mln CHF, co odpowiada 0,6% całkowitej sprzedaży w 2021 roku.
Sulzer potwierdza, że na firmę nie nałożono żadnych sankcji w żadnym innym kraju i że na Sulzer nie obowiązują żadne inne sankcje. Polska interpretacja sankcji wobec pana Vekselberga jest zatem sprzeczna ze wszystkimi innymi istniejącymi sankcjami uznawanymi przez prawo międzynarodowe.
Źródło: Sulzer
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.