Zdrowie psychiczne ukraińskich uchodźców było po raz pierwszy w centrum dyskusji Koalicji Zdrowia Psychicznego WHO w środę 4 maja, w której wzięła również udział unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides. EURACTIV Francja zgłoszone.
Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego ponad pięć milionów ludzi uciekło przed wojną, głównie do krajów graniczących z Ukrainą, takich jak Polska, Mołdawia, Rumunia i Słowacja.
„Dziesięć tygodni wojny na Ukrainie przyniosło nieopisaną niepewność, niepewność, smutek i stratę” – powiedział Hans Kluge, europejski dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na otwarciu rozmów.
Ten prezentowany w 2021 r. koalicja ma na celu poprawę jakości opieki psychiatrycznej i zapewnienie opieki psychiatrycznej przez całe życie w całej Europie.
Według Kluge, kraje przyjmujące uchodźców „zaobserwowały wzrost zapotrzebowania na usługi zdrowotne i psychiczne ze względu na duży napływ”.
„WHO Europa i Azja Środkowa wysłały ekspertów ds. zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego, aby współpracowali z władzami krajowymi w celu zaspokojenia potrzeb w zakresie zdrowia psychicznego osób uciekających z Ukrainy” – kontynuował Kluge.
Według Kyriakidesa wojna na Ukrainie zaostrzyła problemy psychologiczne, które już istnieją w UE i spowodowała traumę wśród uchodźców. Zapowiedziała, że UE przekaże dwa miliony euro na zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie migrantów i uchodźców.
„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zaspokoić potrzeby tych osób w zakresie zdrowia psychicznego” – dodał komisarz. Ostrzegła, że obecne problemy ze zdrowiem psychicznym „będą z nami przez wiele lat”.
trudności
Koalicja chce pomóc Ukraińcom, zespołom medycznym w terenie i wszystkim poszkodowanym przez wojnę.
„Trudno opisać, przez co przechodzą koledzy” – powiedział Jarno Habicht, przedstawiciel WHO na Ukrainie. Dodał, że trauma zarówno zespołów medycznych, jak i uchodźców „potrwa jeszcze przez dwa, trzy pokolenia”.
Habicht zwrócił również uwagę na to, jak trudno jest pracownikom medycznym na miejscu iw krajach sąsiednich udzielać pomocy psychologicznej Ukraińcom uciekającym przed wojną.
” Jak możemy do ciebie dołączyć ? Jak możemy przywrócić zaufanie? on zapytał. „Ludzie boją się wracać do domu. Woda i prąd nie zawsze są dostępne. Domy mogą zostać zbombardowane w każdej chwili” – kontynuował.
Habicht zwrócił również uwagę na nieocenioną pomoc pracowników służby zdrowia z organizacji pozarządowych, takich jak Czerwony Krzyż czy Lekarze bez Granic.
„To ogromne zadanie, które czeka na nas od dziesięcioleci i którego nikt z nas nie mógł sobie wyobrazić, kiedy powstała koalicja” – powiedział.
Zdrowie psychiczne migrantów
Zdrowie psychiczne wydaje się być obecnie jednym z głównych priorytetów WHO. W środę agencja zdrowia ONZ wydała raportw którym poruszyła wpływ zatrzymania na zdrowie psychiczne migrantów.
Raport podkreśla, że warunki panujące w więzieniu mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, zarówno w trakcie, jak i po zwolnieniu. Im dłużej trwa osadzenie, tym bardziej wpływa to na zdrowie psychiczne osadzonych.
Zwłaszcza, że problemy ze zdrowiem psychicznym migrantów są „dobrze udokumentowane”, ale „często brakuje opieki i wsparcia psychologicznego”, jak wskazuje raport.
„Zdrowie psychiczne migrantów i uchodźców powinno być pod opieką zwykłych instytucji zdrowia psychicznego w danym kraju, tak jak ma to miejsce w krajach sąsiednich [der Ukraine] tak jest” – powiedział Hans Kluge podczas rozmów koalicyjnych.
Mówiąc bardziej ogólnie, WHO wzywa państwa członkowskie UE do zajęcia się problemem zdrowia psychicznego obywateli, zauważając, że prawie 130 tys. ”. ”, jak zauważył przedstawiciel WHO.
„Zdrowie psychiczne jest złożonym obszarem, z którym krajowy system opieki zdrowotnej nie może sobie poradzić sam” – podsumował Kluge.
Niektóre kraje już opracowały strategie, na przykład Francja, która w poniedziałek 2 maja przeprowadziła duże ogólnokrajowe badanie dotyczące zdrowia dzieci w wieku od 3 do 11 lat.
[Bearbeitet von Alice Taylor]
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.