Rozpoczęła się era eksaskali: 59. lista superkomputerów Top 500

Teraz jest tutaj, pierwszy komputer eksaskalowy, przynajmniej pierwszy zarejestrowany na nowej 59. liście Top500: granica USA w Oak Ridge National Lab (ORNL). Z 1,1 EFlopsa w teście Linpacka o podwójnej precyzji (maksymalna wydajność 1,68 EFlopsa) jest niekwestionowanym liderem, prawie trzykrotnie szybszym niż poprzedni lider w Japonii, Fugaku z 442 petaflopami. Na trzecim miejscu z 152 PFlopsami jest najszybszy w Europie nowy Lumi, który ma siedzibę w Finlandii, ale jest wspólnym przedsięwzięciem krajów skandynawskich, Belgii, Szwajcarii, Polski i Czech. Jednak w międzyczasie Chiny spadły z listy Top 500.

Zarówno Frontier, jak i Lumi to systemy HPE/Cray-EX, wyposażone w AMD Epyc (odpowiednio Zen 3 Milan i Trento), AMD Instinct MI250X jako akcelerator obliczeniowy oraz HPE Slingshot jako interkonekt. Już w przeddzień konferencji ISC poświęconej komputerom o wysokiej wydajności, która tym razem ponownie odbywa się „osobiście” w CCH w Hamburgu do czwartku, HPE wraz z AMD i ORNL otworzyło korki od szampana w hotelu Grand Elysee.

Ponadto, wraz z Adastrą, trzeci system Cray EX znalazł się w pierwszej dziesiątce na 10. miejscu z 46 PFlops, który jest obsługiwany we Francji przez dwie „Grand National” instytucje GENCI i CINES, a także wykorzystuje technologię AMD. A na 29. miejscu w ORNL znajdujemy młodszego brata Frontiera zwanego Frontier TDS – zwanego także Crusherem.


numer 1

Nowy numer 1 przy 1,1 eksaflopie: Frontier w Oak Ridge National Laboratory w USA. Różnica w stosunku do Fugaku z 0,442 EFlops jest ogromna.
(Zdj.: HPE/Oak Ridge National Laboratory)

Wszystkie te systemy Cray-EX235a z Milanem i MI250X mogą zapewnić imponującą wydajność energetyczną na poziomie ponad 50 GFlops/W, mniejszy Frontier TDS nawet z 62,2 GFlops/W przed swoim starszym bratem, który jest na szczycie z 52, 2 Wartość docelowa GFlops/Watt dla ExaScale wynosząca maksymalnie 30 megawatów. Istnieją również trzy inne systemy Cray EX235a w laboratoriach w USA na 123, 135 i 200 miejscu, ale bez ocen wydajności.

Dane firmy Frontier są imponujące: 74 szafy chłodzące z gorącą wodą, każda szafa waży 8 000 funtów, z łącznie 9408 procesorami i 37 632 procesorami graficznymi. Ponadto 90 km okablowania Slingshot, 9,2 PB pamięci głównej (z czego 4,6 PB to pamięć o wysokiej przepustowości/HBM), 716 PB pamięci masowej. Czas budowy to 7 miesięcy. ORNL wciąż ma rezerwy pod względem przestrzeni, mocy i chłodzenia, więc może nadal rosnąć w kierunku 2 eksaflopów.

Komputer działał na benchmarku Linpack przez około 3 godziny, a pobór mocy skoczył z 15 do 29 MW. Tym samym eksploatacja Linpack pochłonęła około 87 000 KWh, co jest dość drogie. Jednak, jak podkreśla HPE, Linpack działający na całej instalacji jest niezbędny jako doskonały test stabilności.

Jednak wydajność testu porównawczego HPCG nie jest obecnie świetna. Nie ma wartości dla Frontier, dla LUMI i Adastry są one dość skromne. Najwyraźniej AMD nie miało jeszcze czasu na dostosowanie tego benchmarku do Instrinct MI250X.



Granica śródlądowa, trzeba było ułożyć 70 km kabla dla samego Interconnect Slingshot

(Zdjęcie: ORNL)

W Chinach nie zgłoszono ani jednego nowego systemu, a w zeszłym roku tylko kilka systemów przemysłowych Lenovo. Powodem będą prawdopodobnie sankcje USA wobec Chin, które obowiązują od kwietnia 2021 r., wraz z zakazami eksportu zaawansowanych technologii do wielu chińskich firm. Z Rosji też nie było nic nowego; z dobrze znanych powodów rosyjskie firmy znajdują się na liście sankcji od marca br. Wśród objętych sankcjami firm znalazła się również firma T-Platforms, która dostarczyła Łomonosowa 2 moskiewskiemu uniwersytetowi o tej samej nazwie (obecnie 240. miejsce).

Uważa się za pewne, że od jakiegoś czasu w Chinach działają co najmniej dwa systemy eksaskalowe, pierwszy, „Sunway TaihuLight 2”, prawdopodobnie już w marcu 2021 r. Zgodnie z ustaleniami ogólnie dobrze poinformowanej platformy internetowej HPC Następna platforma liczba rdzeni procesorów Sunway została podwojona do 512 procesorów obliczeniowych i 12 procesorów sterujących, a procesor o nazwie SW52020 został wyprodukowany w technologii 14 nm. Architektura przypomina procesor IBM Cell, który zajął pierwsze miejsce w rankingu Top500 w rankingu „Road Runner” w latach 2008/2009, tylko SW52020 ma 64 razy więcej rdzeni obliczeniowych.

Co więcej, komputer Tianhe-3 oparty na architekturze ARMv8, wspierany przez opracowane przez siebie akceleratory Matrix 2000+, również powinien osiągnąć zakres eksaskalowy. Architektura procesorów Phytium została przedstawiona jako Mars na konferencji Hot Chips 2016 w Cupertino, a konkretne procesory są teraz określane jako „Feiteng”. Jednak tajwański producent TSMC musiał zaprzestać produkcji Phytium, ponieważ firma ta znajdowała się również na liście sankcji USA z kwietnia 2021 r.

Do strony głównej

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *