Noc wojny w skrócie
Zełenskij: Bitwa o Siewjerodoneck decyduje o Donbasie – Polska krytykuje Scholz
06.09.2022 06:52
Bitwa pod Siewierodonieckiem trwa. Dla prezydenta Zełenskiego bitwa o miasto na wschodzie Ukrainy jest kluczowa dla walki o Donbas. Tymczasem polski prezydent skrytykował Scholza i Macrona za rozmowy telefoniczne z przywódcą Kremla Putinem.
Znaczna część Siewierodoniecka w rosyjskich rękach
Prezydent Zełenskij określił bitwę pod Siewżherodonieckiem jako punkt zwrotny dla walk na wschodzie kraju. „Syeverodonieck pozostaje epicentrum starć w Donbasie” – powiedział w przekazie wideo. Armia ukraińska zadaje tam przeciwnikowi znaczne straty. „To bardzo brutalna i trudna bitwa. Być może jedna z najtrudniejszych w tej wojnie… Pod wieloma względami los naszego Donbasu zostanie tam rozstrzygnięty”.
Po ciężkich walkach armia rosyjska kontroluje większość Siewierodoniecka. Poinformował o tym gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajday na swoim kanale Telegram. „Jeśli chodzi o strefę przemysłową, to tam są nasi obrońcy. Ale walki toczą się nie tylko w strefie przemysłowej – walki toczą się w mieście.” Sytuacja w strefie przemysłowej nie jest jednak taka jak w mieście Mariupol, gdzie walki toczyły się bezpośrednio pod zakładami Azovstal. „Na dzień dzisiejszy nie ma niebezpieczeństwa okrążenia” – powiedział Hajdaj.
Prezydent RP krytykuje Scholza i Macrona
Tymczasem prezydent Polski Duda skrytykował kanclerza Scholza i prezydenta Francji Macrona za kontynuowanie rozmów z Putinem. „Te rozmowy są bezcelowe” – powiedział Duda w wywiadzie dla „Bild”. Sytuacja jest podobna do sytuacji Adolfa Hitlera podczas II wojny światowej. „A czy ktoś rozmawiał w ten sposób z Adolfem Hitlerem podczas II wojny światowej?” – zapytał Duda. – Czy ktoś powiedział, że musi zachować twarz? Że trzeba to zrobić w taki sposób, żeby nie było to upokarzające dla Adolfa Hitlera? Nie zna tych głosów.
Ukraina i Rosja zamieniają się kolejnymi ciałami
Według władz Kijowa Ukraina i Rosja przekazały drugiej stronie ciała 50 żołnierzy. Według ukraińskiego Ministerstwa Reintegracji Ziem Czasowo Okupowanych w Kijowie, wśród zabitych Ukraińców znalazło się 37 „bohaterów”, którzy brali udział w obronie zakładu Azowstal. Bojownicy utrzymywali fort huty Azowstal w Mariupolu, dopóki Kijów nie opuścił miasta w maju. Według źródeł ukraińskich do wymiany doszło na linii frontu w obwodzie zaporoskim na południu kraju.
Władze zgłaszają śmierć cywilów w Doniecku
Według władz kilku cywilów zginęło lub zostało rannych podczas ataków na ukraińskie tereny. Gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyrylenko oskarżył Rosję o zabicie czterech osób i zranienie pięciu w rządowej części regionu na wschodzie kraju. „Sytuacja pozostaje trudna. Linia frontu jest stale pod ostrzałem” – powiedział Kyrylenko. Armia ukraińska wspomniała o siedmiu odpartych rosyjskich atakach w Donbasie. Zginęło 31 myśliwców, a kilka pojazdów opancerzonych zostało zniszczonych. Armia rosyjska zniszczyła podczas bombardowania ukraińskich terenów około 20 domów, a także dwie szkoły i stację kolejową. Informacje nie podlegają niezależnej weryfikacji.
Ukraiński wysłannik czeka na status kandydata do UE
Po rozmowach w Berlinie specjalny wysłannik Zełenskiego ds. perspektyw członkostwa w UE wyraził przekonanie, że jego kraj uzyska status kandydata do UE. Jeśli Komisja Europejska wyda odpowiednie zalecenie w nadchodzącym tygodniu, zakłada, że 27 państw członkowskich wyrazi zgodę na szczycie w Brukseli w dniach 23-24 czerwca, powiedział minister rozwoju regionalnego Oleksiy Tschernyschow. Czeka też na zgodę Niemiec. Jak dotąd rząd federalny był niechętny. Od statusu kandydata do członkostwa w UE mija zwykle kilka lat.
Moskwa krytykuje członków Rady Arktycznej
Z powodu wojny Rosja pozostaje izolowana w Radzie Arktycznej. „Zamierzamy w ograniczonym zakresie wznowić nasze prace w Radzie Arktycznej nad projektami, które nie obejmują udziału Federacji Rosyjskiej” – powiedzieli pozostali członkowie, Szwecja, Dania, Finlandia, Islandia, Kanada, Norwegia i Stany Zjednoczone. Na początku marca rządy państw ogłosiły, że zawieszają swój udział w pracach Rady. Rosja obecnie przewodniczy Radzie Arktycznej. Organizacja uznawana jest za najważniejsze forum współpracy w regionie wokół Bieguna Północnego. Niemcy mają status obserwatora. „Decyzje podjęte w imieniu Rady Arktycznej, które są podejmowane bez naszego kraju, są bezprawne i naruszają zasadę pożądanego konsensusu” – skrytykował rosyjski ambasador w Stanach Zjednoczonych Anatolij Antonow.
Przynosi dzień
- Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotkał się w Berlinie z kanclerzem Scholzem i minister obrony Christine Lambrecht.
- Federalny minister zdrowia Karl Lauterbach przebywa w podróży na Ukrainę. Polityk SPD chce tam spotkać się z ministrem zdrowia Ukrainy. Interesuje go między innymi to, jak można lepiej opiekować się rannymi osobami.
- Wizyta w Polsce Federalnego Ministra Rolnictwa Cema Özdemira. Chodzi o konsekwencje wojny na Ukrainie dla zaopatrzenia w żywność.
Wszystkie późniejsze wydarzenia można przeczytać na naszym live tickerze dotyczącym wojny na Ukrainie.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.