Podczas spotkania z Annaleną Baerbock szef polskiej dyplomacji krytykuje za zbyt oportunistyczne zachowanie Berlina wobec Moskwy od lat. Najwyraźniej nadal istnieją spory dotyczące dostaw broni.
Minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau wykorzystał wtorkową wizytę swojej koleżanki Annaleny Baerbock w Berlinie, by ostro skrytykować rosyjską politykę Niemiec. Rosyjski atak na Ukrainę stanowi nie tylko punkt zwrotny w historii Europy: zwracając się w przeszłość, ogłosił „porażkę niemieckiej Ostpolitik”.
Zarzucił Niemcom szukanie przewagi konkurencyjnej i dominacji w Europie poprzez kupowanie taniej energii z Rosji. Ponadto Niemcy wzięły pod uwagę interesy rosyjskie i zaakceptowały ograniczenie suwerenności państw-sukcesorów Związku Sowieckiego. Polska od dawna przestrzega przed opieraniem swojej polityki wobec Moskwy na myśleniu życzeniowym. Ukraina teraz płaci cenę.
Wszystkie meldunki i ogólne informacje o wojnie na Ukrainie – rano w SZ i wieczorem w SZ. Nasz Nowy–Biuletyn Informacyjny informuje dwa razy dziennie Bezpłatna rejestracja na sz.de/morgenabend. W naszym aplikacja wiadomości (Pobierz tutaj) możesz również zapisać się do newslettera lub naszych najnowszych wiadomości jako wiadomość push.
Chociaż Rau powiedział, że nastąpiła zmiana w postawach Niemców, jednocześnie stało się jasne, że nadal istnieją spory między Warszawą a Berlinem. We wtorek w rozmowie z kanałem telewizyjnym Welt na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos prezydent Andrzej Duda oskarżył rząd federalny o niedotrzymanie obietnic dostaw czołgów bojowych do Polski. „Dostarczyliśmy Ukrainie dużą liczbę czołgów” – powiedział polski prezydent. Obiecany przez Niemcy zamiennik nie został dostarczony.
Baerbock powiedziała, że rozmawiała ze swoim kolegą o możliwej wymianie pierścieni i „jak możemy wyjaśnić, co nie jest jasne”. Podkreśliła, że Niemcy nie mogą dostarczać ciężkiego sprzętu za naciśnięciem guzika, zwłaszcza nie z zapasów Bundeswehry. Rau powiedział, że zapoznał się z niemieckim oświadczeniem w sprawie wymiany pierścieni, ale nie mógł podać szczegółów.
Jednak jego spotkanie z Baerbockiem wskazuje, że oba kraje są gotowe do rozwiązania problemu. Ale diabeł tkwi w szczegółach. Wszyscy żałujemy, że proces ten nie nabiera rozmachu, jakiego wymagają wydarzenia na Ukrainie i obrona wschodniej flanki NATO.
Rau wyznaczył Niemcom wiodącą rolę w budowaniu nowego ładu bezpieczeństwa w Europie. Musi to mieć na celu zapewnienie, że Rosja pozostanie zagrożeniem, nawet w przypadku zawieszenia broni na Ukrainie. W tym kontekście oddał hołd podróży Baerbocka na Ukrainę.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.