Wojna z rosyjską agresją na Ukrainie i jej skutki wciąż są tematem na łamach opinii na całym świecie. (Zdjęcie AP/Michael Sztekel)
Hiszpańska gazeta EL MUNDO powraca do masowych ataków armii rosyjskiej na wschodniej Ukrainie i wezwania do ewakuacji obwodu donieckiego: „Trudno jest i pozostanie trudno śledzić ewolucję w czasie rzeczywistym, a liczby zabitych i przesiedlonych nie można dokładnie zarejestrować. nie ulega wątpliwości, że Moskwa idzie dalej i trzyma się celu podporządkowania całego Donbasu. Niestety wszystko wskazuje na to, że wojna potrwa długo. Jedną z konsekwencji jest poważne naruszenie jedności sojuszników przez politykę Putina. szantaż energetyczny wystawiony na próbę”, ostrzega EL MUNDO z Madrytu.
Takie niebezpieczeństwo dostrzega też czeska gazeta PRAWO Pragi: „Ku uciesze rosyjskiego prezydenta Władimira Putina jedność Zachodu już zaczyna się kruszyć. Jesteśmy coraz biedniejsi, warczy opinia publiczna. Jedno jest pewne: nie możemy prowadzić wojny w nieskończoność. Wraz z bronią musi ruszyć także dyplomacja.
Norweska gazeta DAGBLADET komentuje rozmowę telefoniczną między sekretarzem stanu USA Blinkenem a jego rosyjskim odpowiednikiem Ławrowem w zeszły piątek: „To była pierwsza rozmowa od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. złamany. Poza tym, co często Ze względu na to, że telefony są wykorzystywane do celów propagandowych, niewiele wiadomo o tym, co dzieje się po drugiej stronie i co naprawdę myślą przeciwnicy. Kiedy Putin otwarcie grozi wojną nuklearną z Zachodem, skąd mamy wiedzieć „Niepewność jako strategia w polityce międzynarodowej. Jednak Biden robi to samo, jeśli celowo pozostawia otwartą kwestię, jak Stany Zjednoczone zareagują w przypadku ewentualnego ataku przeciwko Zachodowi”. Tajwan”, określa DAGBLADET z Oslo.
Belgijska gazeta STANDARD analizuje rolę ONZ w wojnie: „ONZ ma utrzymać pokój na świecie, ale nie mogła zapobiec wojnie agresji na Ukrainę. Nie byli też w stanie zapobiec zbrodniom wojennym. Ale on też musi bezradnie patrzeć, jak Rosja wskazuje palcem na organizację międzynarodową: atrament na umowie zbożowej jeszcze nie wyschł, kiedy Rosja zbombardowała portowe miasto Odessę, każde większe mocarstwo może zawetować ONZ, gdy nadejdzie czas przeciwko sobie lub krajom w jej obrębie jego sfera wpływów. To sprawia, że ONZ jest od początku sparaliżowana”, mówi STANDARD z Brukseli.
Turecka gazeta HABERTURK omawia nową rosyjską doktrynę morską: „Najważniejszą zmianą w stosunku do starej dyrektywy z 2015 r. jest to, że NATO, które coraz bardziej zbliża się do Rosji, nie jest już wyraźnie wymieniane jako zagrożenie, ale USA i ich sojusznicy. Rosja miała prawa do mórz świata, a także zagarnęła terytoria dla siebie. Ponadto szczególnie podkreślane jest wzmocnienie rosyjskiej floty na Morzu Czarnym i na Krymie. Wpływa to jednak na obecność i istnienie Turcji w regionie Morza Czarnego w perspektywie średnio- i długoterminowej oraz geostrategiczne interesy bezpieczeństwa Ankary. Należy pamiętać o każdej zmianie, która zmienia równowagę geostrategiczną” – pyta gazeta. HABERTURK od Stambułu.
Polska gazeta RZECZPOSPOLITA nie rozumie reakcji własnego kraju na brak gazu z Rosji: „Nasi sąsiedzi szykują się na kryzys energetyczny, a my Polacy nadal zachowujemy się tak, jakby nas to nie dotyczyło. Tu też odbywają się niemieckie przygotowania do zimy „Złośliwa radość i pewne poczucie wyższości. Bo w przeciwieństwie do Niemiec mielibyśmy w Polsce pełne magazyny gazu. Tylko te magazyny są pełne, ale są małe – pokrywają zużycie przez około Paradoksalnie, polski rząd robi wszystko, aby zapobiec dalszemu zużyciu energii, zamiast zachęcać ludzi do oszczędzania energii” – podała gazeta. RZECZPOSPOLITAktóry pojawia się w Warszawie.
Austriacka gazeta PRASA oczekuje – cytuję – „globalnego wstrząsu” z powodu wysokich światowych cen żywności i energii oraz napiętych finansów domowych: „Bank Światowy spodziewa się, że 95 milionów ludzi popadnie w skrajne ubóstwo w wyniku wojny na Ukrainie. Kiedy niezadowolenie z warunków życia i to trudno przewidzieć, kiedy głód przerodzi się w zamieszki i bunty, ale frustracja z powodu rosnących cen żywności i energii rośnie nie tylko w krajach biednych i słabiej rozwiniętych, np. w 2011 roku, w regionie arabskim czy w Ameryce Południowej w 2019 roku. Zobaczymy, czy sytuacja ulegnie poprawie, jeśli pszenica z regionu Morza Czarnego będzie ponownie wysyłana na cały świat” – podkreśla PRASAktóry pojawia się w Wiedniu.
Panama jest również obecnie dotknięta powstaniami. Gazeta kolumbijska EL PAIS skomentował protest: „Jest jak prawie wszędzie w Ameryce Łacińskiej: obywatele demonstrują przeciwko korupcji i nierównościom – i domagają się, aby ich politycy zostali wysłuchani. interes ponad dobrem wspólnym i nie podejmował działań, aby poradzić sobie z kryzysem. Gospodarka Panamy rozwija się od dawna, a mimo to rząd nie chciał dopuścić ludzi do udziału. Rozwiązaniem nie może być wyłącznie dotowanie paliwa i żywność – raczej, aby przywrócone zostało zaufanie obywateli do państwa”, zauważa EL PAIS z Cali.
Od dziś ONZ dokonuje przeglądu celów Układu o Nieproliferacji w Nowym Jorku – komentuje tę konferencję japońska gazeta MAINICHI SHIMBUN: „Nie ma wątpliwości, że atmosfera negocjacji w sprawie rozbrojenia jest obecnie zła – oczywiście głównie z powodu rosyjska wojna inwazyjna na Ukrainę Nieufność między Stanami Zjednoczonymi a Rosją narasta i prawdopodobnie dużo czasu zajmie wznowienie negocjacji rozbrojeniowych między tymi dwoma krajami. Moce jądrowe są jednak zobowiązane do rozbrojenia. Muszą ponownie potwierdzić swoją decyzję i przedstawić szczegółowe plany działania. I nie tylko Stany Zjednoczone i Rosja są poszukiwane. Nawet jeśli nie prowadzi to bezpośrednio do rozbrojenia, państwa powinny udostępniać swoje informacje, aby zapewnić większą przejrzystość i zaufanie”, pyta MAINICHI SHIMBUN z Tokio.
Skomentowane na końcu OPIEKUN z Londynu o Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej Kobiet, które angielska drużyna wygrała wczoraj w finale z Niemcami: „Po raz pierwszy tego lata raporty koncentrowały się na technologii i taktyce, a nie tylko na zawodnikach i ich życiu prywatnym. eksperci przeanalizowali również mecze, a wszystkie główne media podały wyniki zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Ten EM przejdzie do historii na więcej niż jeden sposób” – powiedział Brytyjczyk. OPIEKUN przekonany i na tym kończy się międzynarodowy przegląd prasy.
Der polnische Geheimdienst hat vier Verdächtige festnehmen lassen, die im Auftrag eines fremden Geheimdienstes Brandsätze und Sprengladungen in Luftfracht-Paketen versandt haben sollen. Nach zwei weiteren Verdächtigen werde international gefahndet, sagte eine Sprecherin der Staatsanwaltschaft der Nachrichtenagentur PAP. Nach den Erkenntnissen
Der polnische Geheimdienst hat vier Verdächtige festnehmen lassen, die im Auftrag eines fremden Geheimdienstes Brandsätze und Sprengladungen in Luftfracht-Paketen versandt haben sollen. Nach zwei weiteren Verdächtigen werde international gefahndet, sagte eine Sprecherin der Staatsanwaltschaft der Nachrichtenagentur PAP. Nach den Erkenntnissen
Kiedy Donald Tusk po niemal ośmiu tygodniach oczekiwania wreszcie dociera do celu, podnosi ręce i kciukiem i palcem wskazującym układa serce. Parlament właśnie znaczną większością głosów wybrał byłego lidera opozycji na przyszłego szefa rządu. Gdy Tusk przemawia, Lech Wałęsa, laureat
Rosja i Białoruś nadużywają prawa do azylu, stwierdził w zeszłym tygodniu polski premier Donald Tusk. Dyktatorzy obu krajów zwerbowali oddziały paramilitarne w Iranie i Syrii, które następnie wysłali do Polski przez granicę UE. Dlatego jego rząd chce czasowo i lokalnie
Kontrole graniczne z Polską, Czechami i Szwajcarią zostaną przedłużone do połowy czerwca. Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że przedłużenie zostało zarejestrowane w Komisji Europejskiej. Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser stwierdziła, że przedłużenie jest konieczne, „aby położyć kres pozbawionym skrupułów działaniom
Polski rząd uzasadnił swój plan zawieszenia prawa do azylu stwierdzeniem, że sąsiednie państwo Białoruś planuje brutalną prowokację wobec migrantów na wschodniej granicy UE. „Informacje, które posiadamy o różnych scenariuszach opracowanych na Białorusi i w Rosji, uzasadniają wprowadzenie takiego wentylu bezpieczeństwa”