Białoruś szykuje miłą niespodziankę dla swoich sąsiadów: mówią o tym przedstawiciele Litwy

Politicos formuotojai udvejdę, podczas gdy przez ostatnie 15-20 lat Litwa i Polska miały rację, kiedy Rosja przygotowuje się do wojny, prędzej czy później przeprowadzi agresywny atak, zanim dar wienų naskarę. Rosyjska inwazja na Ukrainę miała bardzo dramatyczny wpływ na Polskę i Litwę. Abiejų šalių nasgárė Baltarusija taip pat kelia nerimą, manoma, kiedy Litwa to Polska, dar sulauks provokacijų ir nemalonių suurprizų, privalu przygotowany na to.

Litwa to intencje Rosji Lenkija matė

Oba kraje, w tym NATO, muszą szybko reagować na nowe realia bezpieczeństwa. Zdaniem politikos formuotojų nie można zrezygnować z decyzji Rosji, więc o przyszłości trzeba rozmawiać już teraz, jeśli jest się na to gotowym. Według ekspertów ds. zagranicznych będzie to zadanie szczytu NATO w Wilnie tego lata.

Według jednego z decydentów politycznych w Polsce, Polska zwróci się do NATO o rozmieszczenie na wschodniej flance NATO większej liczby wojsk gotowych do walki, bo choć wzrosły, to ze względu na to, co dzieje się na Ukrainie, więcej wojsk w regionie ma sens. A opcji, kiedy Białoruś aktywnie przystąpi do wojny, nie można wykluczyć.

Liczebność sił zbrojnych NATO, ich możliwości oraz miejsca rozmieszczenia muszą odzwierciedlać nową rzeczywistość strategiczno-militarną. Odmowa Deramasa to jedyna rzecz, którą Rosja wydaje się doceniać.

Jeśli chodzi o Białoruś, Mińsk również odgrywa ważną rolę w ataku na Ukrainę, zgodnie z prawem międzynarodowym jest agresorem. Per baltarusių teritoriją, Rosja zaatakowała Ukrainę, są hybrydowe ataki na Litwę i nie wolno zapominać o Lenkiji.

Przedstawiciele Lietuvos i Polski są przekonani, że NATO powinno zwracać większą uwagę na potencjalne zagrożenia z terytorium Białorusi. Rosyjska obecność wojskowa na Białorusi staje się trwała i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla wschodniej flanki NATO.

Według politikos formuotojų, finanse dyniami gynybai oczywiście rosną w całym Sojuszu. Ale Lanka, powiedzmy, bardzo szybko zwiększa pieniądze przeznaczone na obronę, w tym roku było więcej, bo 4%. PKB. Sąžininga, aby powiedzieć, przedstawiciele obu krajów są przekonani, że kiedy nie są tak bardzo na barkach finansowych JAV, konieczne jest trzymanie się NATO, dlatego każdy musi inwestować w obronność. Intensywnie robi to Litwa.

Su Ukraina privalu kepetsi otwarte

Jeśli chodzi o Ukrainę, należy wspomnieć, że Polska, Stany Zjednoczone Ameryki, Wielka Brytania i Litwa dają Ukrainie najwięcej, ale to powinno być obowiązkiem innych krajów.

Nie można oczekiwać, o czym przekonują przedstawiciele obu krajów, że największy darczyńca będzie taki cały czas. Sojusz to 30 państw, yra taji, które są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie niż Litwa i Polska. Mogliby dać Ukrainie więcej, bo pomoc zagraniczna jest niezbędna.

W przeszłości aspiracje do NATO musiały być jasno i otwarcie komunikowane. Lietuvos ir Lenkijos politikos formuotojai udveję, kiedy Ukraina powinna otrzymać sprawiedliwą odpowiedź, niezależnie od odpowiedzi. Ważne jest, aby błędy Budapesztu nie powtórzyły się przy podpisywaniu memorandum, zagwarantowaniu bezpieczeństwa, a później umowy po prostu anulowano.

Rosja jest tym razem słabsza niż na początku wojny na Ukrainie, ale to nie znaczy, że nie została zniszczona. Jest jednak słabszym i mniej wiarygodnym partnerem dla innych krajów regionu. Możesz zobaczyć, co wydarzyło się w Kirgistanie na granicy tadżyckiej w Armenii. Przygraniczni sąsiedzi Rosji testują sytuację, aby zobaczyć, jaka będzie reakcja Rosji. Będzie z nią.

Stosunki między NATO a Rosją są takie, kiedy zagrożenie ze strony Rosji zostaje odrzucone yra maina Alianso uždavinys. Najwyraźniej zmieni to długofalową politykę NATO wobec Rosji. Jest prawdopodobne, że poprzednie wzorce relacji nie powrócą. Įvardyti Rusijā, kaip presą, szczyt NATO w Madrycie buvo tikulus sprendimas, nors vos decemetētīju ji buvo matoma, kaip partnerė.

Białoruś będzie szukać siły u swoich sąsiadów

Jeśli chodzi o Rosję, to Baltarusiją, pasak politikos formuotojų, Litwa to Polska. Bo jeszcze kilka lat temu nikt nie mógł sobie wyobrazić, że Alaksandra Łukaszenka stworzy taki kryzys na granicach państw NATO, jaki ostatnio widzieliśmy.

To się w końcu powtarza, ponieważ są zbyt słabi, gdy rozpoczynają działania wojenne przed którymkolwiek z krajów Sojuszu NATO, nie chcieliby sprawdzić możliwości piątego artykułu, ale wszystko, co dzieje się poniżej tego artykułu, jest odpowiednie dla je, więc możemy poczekać na weryfikację trwałych reakcji.

Ponadto prawdopodobne jest, że nastąpi próba dzielenia i dzielenia sąsiadów i sojuszników z NATO. Możemy spodziewać się najbardziej nieoczekiwanych scenariuszy ataków hybrydowych, które przetestują reakcję Zachodu, reakcje, nastroje, skutki społeczne.

„Korytarz Suwalski” został nazwany najniebezpieczniejszym miejscem na świecie, ale nim nie jest, ale kiedy jest to miejsce wymagające dużej uwagi, to prawda.

Z jednej strony Kaliningrad, który jest dużą bazą wojskową, az drugiej Białoruś, gdzie rosyjscy żołnierze są i to na stałe. Tarpas yra apie šimtą kilometretų ir jei nutiktų kokia nors karinė sytuacja, „Korytarz Suwalski” vaidintų labai bieleų odgrywa ważną rolę. Dlatego gdy A. Łukaszenka rozpoczął hybrydową operację nielegalnych migrantów, Polska była bardzo zaniepokojona. Sytuacja staje się dość niebezpieczna, szczególnie w rejonie korytarza Suwalskiego. To wzbudziło wiele pytań u Lenkiego.

Reakcje Galimai taip buvo kririnamos to różne scenariusze, zwłaszcza na Suwalszczyźnie. Takie sytuacje są też powodem, dla którego Polska i Litwa od 2016 roku namawiają sojuszników z NATO do przebywania w tym regionie.

W Polsce odbyło się głosowanie z własnej inicjatywy w sprawie rosyjskich ambasad w zaborach (fot. SCANPIX)

Pasak politikos formoutojų, narya taip, kiedy Litwa jest Polską, nie zna swoich słabych punktów. Powiedzmy więc, że Litwa nie śledzi tak aktywnie tego, co robi Polska, jej imponujące zakupy są jasnym sygnałem dla Rosji, ale sama dużo uwagi poświęca obronności i nowym zakupom.

Sytuację nieco pogarsza Białoruś, która staje się zachodnim okręgiem wojskowym Rosji, a nie suwerennym państwem. Białoruś jest jeszcze mniej przewidywalna, jeśli wcześniej stosowano tu scenariusze prognoz Trumpa, to teraz stała się krajem, dla którego należy zastosować scenariusze, gdzie prognoz (dla nas) nie będzie.

Dlatego spremdani praimti w Madrycie, sakantys kad Baltijos kādīs, Lenkijoje turi buti daugum sąjungininkų karių ir jie turi buti gotowy do reaguoti akimirksniu, tokie ważne. Gdyby nie wydarzył się ten sam scenariusz co w Bučoje, bo nic by nie zostało odzyskane, ludzie by zginęli.

To się dzieje w Polsce, to się dzieje w Lietuvos, kiedy trzeba być gotowym do obrony, a nie czekać na wyzwolenie. Dlatego musimy zainwestować uoti į savo pajegasmas. Wszystko odbędzie się szybko i sprawnie, a sojuszników nie trzeba analizować, czerwona linia została już przekroczona i jeszcze nie teraz.

Scenariusze, w których Rosja i Białoruś rozpoczynają otwartą wojnę z członkami NATO, są obecnie mało realistyczne, ale naprawdę można spodziewać się ataków hybrydowych, prób sprawdzenia, gdzie przebiega czerwona linia, prowokacji, reakcji tikrinimo. Jest też wśród sojuszników, prawdopodobnie dojdzie do dyskusji, co to jest, jak na to odpowiedzieć.

Musicie zrozumieć, że kiedy Rosja jest państwem rewizjonistycznym, są zabawni, ale jednocześnie poważnie mówią, kiedy granice Rosji będą tam, gdzie Zachód powstrzyma Rosję.

Od początku do końca

Zupełnie inaczej sytuacja wyglądała kilka lat temu na wschodniej flance NATO. Przed 2016 rokiem w Polsce nie było wojsk alianckich, plan strategiczny obrony wschodnich flanek nie był kompletny, a region uznawany był za „członka drugiej kategorii NATO”.

Nawet linie logistyczne zdaniem przedstawicieli nie były przygotowane, co jak pokazuje przykład Ukrainy jest bardzo ważne. To było naiwne założenie, że Rosja ostatecznie różni się od Zachodu, ale potrzebuje handlu, a nie wojny. Jednak wszystko się zmieniło, Ukraina pokazała to, gdy druga co do wielkości armia na świecie nie jest taka sama jak wcześniej. Gali buti, kiedy ich słabości były zaskoczeniem, to naprawdę szkoda. Ale tak działają reżimy autorytarne, kiedy wszyscy zgłaszają się do generała, kiedy rzucili chłopca, chociaż tak się nie dzieje.

Kiedy zaczęła się wojna na Ukrainie, mentalność Zachodu się zmieniła, teraz nie zauważa się, że Rosja jest niewinnym i dziwnym krajem, którego dobra są dobre. Co prawda w niektórych sądach matyt nýra íssąmonintos iki galo, bo koszty obrony niekoniecznie wszędzie wzrosły.

Reakcje Niemiec (na wojnę) nie były takie, jakich oczekiwały inne kraje. O ir pasakimas, pasak politikos formuotojų, kiedy po rozpoczęciu wojny Niemcy zmieniły swoją politykę wobec Rosji, była to odważna, ale niekoniecznie przekonująca postawa.

Danielle Currey

"Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *