Brukselski szczyt w sprawie Ukrainy: UE szuka solidarności

Na ostatnim przed wakacjami szczycie UE szefowie państw i rządów zapewnili Selenskyja o dodatkowej pomocy. W kwestii polityki migracyjnej trzeba przekonać Polskę i Węgry.

29.06.2023 | 01:40 min


Planowana poza rosyjskiego Najemnicy grupy Wagnera na Białoruś wzbudziły poważne obawy na szczycie UE. Państwa takie jak Polska, Łotwa i Litwa obawiają się o bezpieczeństwo wschodnich granic zewnętrznych. Przed rozmowami szefów państw i rządów UE z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem kanclerz Olaf Scholz powtórzył obietnicę pomocy sojuszowi wojskowemu.
Na szczycie UE do piątku jednym z głównych tematów jest dalsze wspieranie Ukrainy przeciwko rosyjskiej wojnie napastniczej. Tematem rozmów była także przyszła polityka migracyjna UE oraz sytuacja gospodarcza we Wspólnocie, a także stosunki z Chinami.

O tym, co działo się w Rosji od piątku, dowiecie się tutaj.

25.06.2023


Na początku wielu uczestników szczytu komentowało głównie niejasną sytuację w Rosji po konfrontacji z Rosją Wagner dyryguje Jewgienijem Prigożynem z prezydentem Władimirem Putinem.

W sobotę Prigożyn tymczasowo pomaszerował ze swoimi bojownikami w kierunku Moskwy, ale potem nieoczekiwanie poddał się i zgodził się udać na Białoruś, sąsiedni kraj UE, z nieznaną liczbą najemników.

Prezydent Putin postawił wagnerowskim najemnikom ultimatum. Albo wstępują do armii rosyjskiej, albo jadą na Białoruś. Jak oddziały najemników zmieniają sąsiednie państwo?

28.06.2023 | 04:16 minut


NATO nie chce obecnie prognozować skutków powstania Prigożyna w polityce bezpieczeństwa. „Jest za wcześnie, aby wyciągać ostateczne wnioski – także dlatego, że nie jest jeszcze jasne, ile sił Wagnera trafi na Białoruś lub gdzie indziej” – powiedział Stoltenberg na marginesie szczytu UE.

Zapytany o możliwe gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, Scholz powiedział: „Jako państwa jesteśmy zobowiązani do dalszego bycia coś winni Ukrainie w zakresie bezpieczeństwa”.

Obecnie Ukraina nie może jednak liczyć na daleko idące gwarancje bezpieczeństwa ze strony całej UE. Kanclerz Austrii Karl Nehammer dał do zrozumienia, że ​​jego kraj odmówi zgody na takie zobowiązania ze względu na swoją neutralność. Wyjaśnił, że Irlandia, Malta i Cypr również jasno wyraziły swoje obawy.

W Rosji zaostrzyła się trwająca od dawna walka o władzę między Jewgienijem Prigożynem, przywódcą grupy najemników Wagnera, a rosyjskimi dowódcami wojskowymi.

27.06.2023 | 07:15 min


Polska poinformowała w środę wieczorem, że chce dodatkowo zabezpieczyć swoją wschodnią granicę w związku z planowanym przerzutem wagnerowskich najemników na Białoruś. Planowane jest zwiększenie liczby stacjonujących tam służb mundurowych oraz zwiększenie liczby „różnego rodzaju przeszkód i fortyfikacji, które mają chronić naszą granicę w przypadku ataku” – powiedział wicepremier Jarosław Kaczyński.

Premier Łotwy Krisjanis Karins powiedział, że zagrożeniem może być stacjonowanie na Białorusi nieznanej liczby wyszkolonych bojowników.

Z kolei Litwa zapowiedziała w czwartek, że zaostrzy kontrole na swoich granicach z Rosją i Białorusią.

Najbardziej kontrowersyjnym tematem szczytu europejskiego w Brukseli jest polityka migracyjna. Czy kompromis w sprawie azylu, mozolnie wypracowany niedawno przez ministrów spraw wewnętrznych UE, nie powiedzie się? relacjonuje Ulf Röller.

29.06.2023 | 01:09 min


Szczyt może też zostać przyćmiony przez spór o ograniczenie migracji i rozmieszczenie uchodźców w UE. Węgry i Polska były ostatnio bardzo krytyczne wobec kompromisu osiągniętego przez ministrów spraw wewnętrznych UE i zagroziły zawetowaniem go. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na szczycie UE opowiedziała się za większą legalną migracją do Europy.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *