Czołgi dla Ukrainy: Polska oskarża Berlin o złamanie słowa w zamianie pierścieni broni

Nic nie zastąpi ukraińskiej broni
Polska oskarża Berlin o złamanie słowa w sprawie wymiany pierścieni czołgów

Aby szybko dostarczyć czołgi na Ukrainę, państwa wysyłają pojazdy konstrukcji radzieckiej, Niemcy uzupełniają wówczas zapasy kraju dostawy własnym sprzętem – całość nazywa się wtedy wymianą pierścieni. Jednak w niektórych przypadkach koncepcja zawodzi. Winny powinien być rząd federalny.

Nieudane negocjacje w sprawie wymiany pierścieni czołgowych coraz bardziej obciążają stosunki niemiecko-polskie. Rząd w Warszawie jest zły, bo Niemcy nie chcą wymieniać polskich czołgów rosyjskiej konstrukcji, które zgodnie z obietnicą Polska już przekazała Ukrainie. O tym informuje „Spiegel”. – Niemcy złożyli obietnice wzmocnienia naszych zdolności obronnych, ale niestety żadna z nich nie została zrealizowana – powiedział magazynowi polski wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sek.

Na początku tego tygodnia minister obrony federalnej Christine Lambrecht z SPD potwierdziła na poufnym spotkaniu z politykami bezpieczeństwa, że ​​rozmowy z Polską w sprawie wymiany pierścieni czołgowych nie powiodły się. Problem: mówi się, że Polska dostarczyła na Ukrainę prawie wszystkie 240 rosyjskich czołgów – i domaga się zamienników niemieckich czołgów „Leopard” z najnowocześniejszych serii. Bundeswehra nawet go nie ma, więc według raportu Spiegla szybka dostawa do Polski jest niemożliwa.

Polska czuje się teraz oszukana przez Berlin. – Niemcy obiecały uzupełnić nasze zapasy, ale nic nie zrobiły – powiedział magazynowi wiceminister spraw zagranicznych Szynkowski vel Sek.

Wymiana pierścieni to koncepcja wprowadzona przez rząd federalny w celu sprowadzenia ciężkiej broni na Ukrainę. Aby jak najszybciej zapewnić sprawne czołgi i pojazdy gąsienicowe, państwa wysyłają pojazdy z sowieckich zapasów na Ukrainę, a Niemcy zapełniają następnie zapasy kraju wyzwoliciela. Dla armii ukraińskiej inicjacja i szkolenie w zakresie broni nie są już potrzebne. Dostawy nowoczesnej broni bezpośrednio od niemieckich producentów uzbrojenia na Ukrainę zawodzi m.in. z powodu długich czasów budowy.

Jak dotąd wymiana pierścieni nie była prawdziwym sukcesem. Zaledwie kilka tygodni po wystrzeleniu Niemcy chcą dostarczyć do Czech 15 czołgów Leopard 2 A4 – i tym samym umożliwić transfer czeskiego uzbrojenia na Ukrainę. Ambasador Andrej Melnyk skarżył się niemieckiej redakcji, że zapowiadana wymiana pierścieni na czołgi T72 dla Ukrainy ze Słowenii jak dotąd nie zadziałała, ponieważ Niemcy najwyraźniej nie zaoferowały Słowenii odpowiedniego zamiennika. Melnyk podejrzewa, że ​​niechęć do „ostatecznej realizacji historycznej decyzji o użyciu broni ciężkiej” jest jednym z powodów, dla których kanclerz Olaf Scholz nie chce jeszcze odwiedzić Kijowa.

(Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany w sobotę 21 maja 2022 r.)

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *