Dzień wojny w skrócie: Spłonęły zakłady chemiczne Sjewerodonieck – Polska rozczarowana Scholz

Dzień wojny w skrócie
Spłonęły zakłady chemiczne Sievjerodoneck – Polska rozczarowana Scholz

W fabryce chemicznej w Siewżherodoniecku wybucha poważny pożar, ale wojska ukraińskie nadal stawiają opór, informuje ukraiński Sztab Generalny. Pojawią się również niepowodzenia dla oddziałów Kremla w południowym Chersoniu, chociaż Rosja już wydaje paszporty cywilom. Szefowa Komisji Europejskiej von der Leyen odbywa niespodziewaną podróż do Kijowa, a kanclerz Scholz może to planować. Warszawa jest niezadowolona z rządu federalnego. 108 dzień wojny w skrócie.

Armia ukraińska stawia opór

Według armii ukraińskiej walki w mieście Siewjerodoneck na wschodzie Ukrainy trwają. Rosyjska armia ostrzeliwała cywilną infrastrukturę w mieście i sąsiednim mieście Łysychańsk oraz w trzech innych miejscowościach – poinformował na Facebooku sztab ukraińskiej armii. Żołnierze ukraińscy stawiają opór rosyjskim atakom w Siewierodoniecku. Według raportu sytuacyjnego na przedmieściach Metelkino atak został skutecznie odparty i armia rosyjska wycofała się. Na innym przedmieściu trwały walki.

Gubernator: „Rosjanie mają Siewierodonieck zrujnowany”

Gubernator Ługańska Serhij Gajdai powiedział Telegramowi, że Siewierodonieck został „zrujnowany” przez siły rosyjskie. „To ich taktyka – ludzie nie są potrzebni, infrastruktura nie jest potrzebna, domy nie są potrzebne, wszystko musi zostać zniszczone”. Liczba ofiar cywilnych jest „ogromna i straszna”. Rosyjski ostrzał spowodował poważny pożar w zakładach chemicznych Azot. Tony ropy już wyciekły z zakładu, powiedział Gaidai w państwowej telewizji. Według ukraińskich informacji w fabryce nadal przebywają setki cywilów. Gaidai nie powiedział, czy ogień został już ugaszony.

Gubernator miasta Mikołajów, na południe od linii frontu, Witalij Kim zaapelował do Zachodu o większe wsparcie militarne dla swojego kraju. „Armia rosyjska jest silniejsza, ma dużo artylerii i amunicji” – powiedział Kim. Walki na Ukrainie toczą się obecnie jako „wojna artyleryjska” – „a kończy nam się amunicja”.

Oznaki braku amunicji wojsk Kremla

Wiele wskazuje jednak na to, że rosyjska amunicja nie będzie trwała wiecznie: według brytyjskich raportów rosyjskie siły zbrojne używają teraz starych pocisków przeciwokrętowych do bombardowania celów na Ukrainie. Od kwietnia rosyjskie bombowce prawdopodobnie wystrzeliły dziesiątki nieprecyzyjnych pocisków manewrujących Kh-22 (oznaczenie NATO: AS-4 Kitchen) na cele lądowe, poinformowało Ministerstwo Obrony w Londynie na podstawie informacji z informacji. Wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego również zwraca uwagę na brak amunicji po stronie rosyjskiej. W pierwszym miesiącu wojny Moskwa nieustannie przeprowadzała ataki rakietowe na Ukrainę, ale w ciągu ostatnich dwóch miesięcy bombardowania nieco się zmniejszyły, powiedział Wadym Skibitsky brytyjskiemu Guardianowi.

Zyski terytorialne Ukrainy na południu

Na południu armia ukraińska odnotowała niewielkie zdobycze terytorialne. Jak donosił „New York Times”, powołując się na lokalne władze ukraińskie, żołnierze ukraińscy w kilku miejscach zaatakowali wojska rosyjskie w rejonie Chersoniu. Zajęli wioskę o nazwie Tavriyske i ruszyli na kilka innych. Mówiono też, że ukraińskie śmigłowce szturmowe „zniszczyły” grupę sił rosyjskich. W innej bitwie zginął oddział rosyjskich spadochroniarzy.

Rosjanie rozdają paszporty w Chersoniu

Tymczasem Rosja rozdała pierwsze rosyjskie paszporty mieszkańcom okupowanego ukraińskiego miasta Cherson. 23 mieszkańców południowej Ukrainy odebrało dokumenty tożsamości podczas ceremonii w sobotę, podała oficjalna rosyjska agencja informacyjna TASS. Na początku rosyjskiej ofensywy na Ukrainie region chersoński został prawie całkowicie zajęty przez armię rosyjską.

Wizyta niespodzianka: Von der Leyen w Kijowie

Komisja Europejska zamierza do końca przyszłego tygodnia przedstawić swoją ocenę, czy przyznać Ukrainie status kandydata. Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas niespodziewanej wizyty w Kijowie po południu. Wraz z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim chciała „podsumować wspólne wysiłki niezbędne do odbudowy i postępu Ukrainy na jej europejskiej drodze”, oświadczył von der Leyen po przybyciu do stolicy Ukrainy.

Po spotkaniu Zełenskiego powiedziała, że ​​Ukraina „zrobiła wiele, aby wzmocnić rządy prawa, ale reformy wciąż pozostają do zrobienia, na przykład w celu walki z korupcją lub zmodernizowania tej dobrze funkcjonującej administracji, aby przyciągnąć inwestorów”.

Niepotwierdzony raport: plany podróży Scholza z Macronem i Draghi

Według doniesień prasowych kanclerz Olaf Scholz planuje wspólną podróż do Kijowa z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierem Włoch Mario Draghim przed szczytem G7 pod koniec czerwca. Donosi o tym „Bild am Sonntag”, powołując się na ukraińskie i francuskie kręgi rządowe. Rzecznik rządu w Berlinie nie chciał tego wieczorem potwierdzić na prośbę ntv.

Warszawie brakuje dobrej woli w niemieckich dostawach czołgów

Polska zarzuciła rządowi federalnemu, że nie zobowiązał się do realizacji obiecanej dostawy czołgów. „Rozmowy utknęły w martwym punkcie. Nie ma dobrej woli, miejmy nadzieję, że się zmieni” – powiedział radiu Rmf.fm szef biura bezpieczeństwa narodowego prezydenta Paweł Soloch. Ministerstwa obrony są w kontakcie. Berlin zażądał, aby czołgi zostały wykorzystane do zastąpienia czołgów, które Polska przekazała Ukrainie, powiedział Soloch. „Niemiecka pomoc wojskowa – czy to dla Ukrainy, czy to wsparcie dla krajów udzielających tej pomocy – nie spełniła oczekiwań”.

Więcej artykułów o wojnie ukraińskiej:

Wszystkie późniejsze wydarzenia można przeczytać na naszym live tickerze dotyczącym wojny na Ukrainie.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *