ForFarmers: Zyski gwałtownie spadły

ForFarmers, z siedzibą w Lochem w Holandii, traci zyski z powodu wyprzedaży wynikającej z polityki ochrony środowiska w Hadze.

Największy europejski producent karmy dla zwierząt domowych, holenderska grupa ForFarmers, odnotowała znaczny spadek zysków w pierwszym kwartale bieżącego roku podatkowego. Wysokie ceny surowców i energii drogo kosztują dochody.

Jak poinformowała spółka w Lochem, skorygowany zysk przed odsetkami, opodatkowaniem, amortyzacją (EBITDA) spadł o 47,2% w okresie od stycznia do marca 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Nie podano wartości bezwzględnych. Negatywny rozwój wynika głównie ze znacznego wzrostu kosztów surowców i energii, których nie można było w pełni przenieść na klientów. Mimo to zysk brutto poprawił się o 9,3%, co przypisuje się „słabym” liczbom za I kw. 2021 r.

Sprzedaż spada prawie wszędzie

Według grupy, całkowita sprzedaż karmy dla zwierząt domowych spadła o 7,3% w pierwszym kwartale 2022 roku w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Tylko w Polsce sprzedano więcej żywności. ForFarmers odnotował spadki sprzedaży we wszystkich pozostałych krajach. Odpowiednia ilość mieszanki paszowej zmniejszyła się nawet łącznie o 8,2%.

Firma produkująca paszę dla świń odnotowała największy spadek sprzedaży, co częściowo przypisuje się wyprzedaży w Holandii z powodu polityki ochrony środowiska w Hadze. Ponadto zakończyła się współpraca z dużym klientem w Wielkiej Brytanii. Ponadto wielu hodowców trzody chlewnej w Niemczech zrezygnowało z wyjątkowo niskich cen wieprzowiny.

Zauważalne jest uszczuplenie zapasów

Według raportu rocznego spadła również sprzedaż pasz dla drobiu. W niektórych krajach stada brojlerów zostały zmniejszone ze względu na wysokie koszty surowców. Ponadto sukces etykiety „Beter Life” w Holandii ma skutkiem ubocznym, że mniej zwierząt może być trzymanych na tej samej powierzchni. Zmniejszyło to również zapotrzebowanie na paszę dla zwierząt.

Według kierownictwa sprzedaż pasz w sektorze przeżuwaczy była nieco niższa w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku w porównaniu z pierwszym kwartałem 2021 r. Mimo rosnących cen mleka hodowcy bydła mlecznego w Niemczech nadal używali głównie pasz objętościowych. Natomiast sprzedaż w Wielkiej Brytanii była stosunkowo stabilna, chociaż produkcja mleka została zmniejszona. Tam, podobnie jak w Holandii i Belgii, firma nawet umocniła swoją pozycję w sektorze przeżuwaczy.

Na dzień 24 lutego ForFarmers prognozuje, że skorygowana EBITDA za pierwszą połowę 2022 r. ma spaść, ponieważ oczekuje się, że ceny surowców i energii pozostaną wysokie i nie zostaną w pełni przeniesione na klientów. Zarząd potwierdził teraz swoją pesymistyczną ocenę, a także omówił skutki wojny na Ukrainie. WIEK

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *