Jak daleko posunie się kontrowersyjna reforma sądownictwa w Izraelu?

: Jak daleko sięga kontrowersyjna reforma sądownictwa?

autorstwa Jana Henricha i Gianny Pagliaro

28.02.2023 | 17:56

Więcej władzy dla polityki, mniej kontroli w ramach rządów prawa, oto krytyka reformy sądownictwa przeprowadzanej w Izraelu. Ale jak dokładnie wyglądają zmiany?

Podobnie jak tutaj, w Tel Awiwie, wiele osób wzięło udział w demonstracjach przeciwko planowanym w ostatnich tygodniach przez rząd reformom sądownictwa.źródło: dp


Tysiące ludzi wyszło w ostatnich tygodniach na ulice i demonstrowało w kilku izraelskich miastach przeciwko planom rządu. Prawnicy i byli sędziowie połączyli siły w „proteście w czarnych szatach”. Ostrzegają przed dramatyczną restrukturyzacją wymiaru sprawiedliwości.
W pierwszym czytaniu izraelski parlament przegłosował już ważne kluczowe punkty reformy. Między innymi należy zreorganizować wybór sędziów i ograniczyć uprawnienia decyzyjne Sądu Najwyższego, najwyższego sądu w kraju. Wydarzenia związane z kontrowersyjnymi reformami sądownictwa w innych krajach. jak Polska i Węgry. Ale są osobliwości.

W Izraelu Kneset zatwierdził część kontrowersyjnej reformy sądownictwa. Oznacza to, że przyszłe decyzje sądu najwyższego mogą zostać uchylone zwykłą większością głosów.

21.02.2023 | 00:20 min


Zwiększona właściwość Sądu Najwyższego

Rola Sądu Najwyższego w Izraelu wzrosła dopiero w ostatnich dziesięcioleciach. Państwo nie ma formalnej konstytucji. Dopiero stopniowo uchwalono kilka tak zwanych „praw fundamentalnych”. Obowiązki nie zawsze są jasno określone.

Niemniej jednak sąd postawił się w sytuacji, w której mógłby orzekać na podstawie praw Knesetu, izraelskiego parlamentu. W kraju, w którym rząd, obok jednoizbowego parlamentu, zajmuje szczególnie silną pozycję, sąd stał się filarem kontroli nad rządami prawa.

Sędziowie skorzystali dotychczas z tej kompetencji i interweniowali w postępowaniu ustawodawczym łącznie 22 razy. Wciąż niewiele w porównaniu z trybunałami konstytucyjnymi innych krajów.

Niemiecko-Izraelskie Stowarzyszenie Prawników ostrzega przed reformą sądownictwa

Ale sąd cieszy się dobrą reputacją, powiedział ZDF Elmar Esser, przewodniczący Niemiecko-Izraelskiego Stowarzyszenia Prawników. Jego stowarzyszenie ostrzega, że ​​projekty te mogą radykalnie zmienić równowagę między władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą Izraela.

Dziesiątki tysięcy demonstrowało dziś w Izraelu przeciwko reformom sądownictwa wprowadzonym przez rząd Netanjahu. Boją się o zachowanie swojej demokracji.

13.02.2023 | 01:41 min


Parlament powinien mieć możliwość uchylania wyroków w przyszłości

Jeśli reforma zostanie przyjęta, parlament może uchylić decyzje Sądu Najwyższego dotyczące ustaw zwykłą większością 120 posłów. Do tego wystarczą głosy rządzącej koalicji Benjamina Netanjahu z obecnymi 64 posłami.

Jeśli parlament uchwali „ustawę zasadniczą”, sędziowie naczelni mogą ją uchylić jednogłośnie dopiero po reformie. Sąd nie powinien już ingerować w przydział stanowisk ministerialnych. Niedawno premier Netanjahu musiał zwolnić ministra Arje Deri, który został już skazany. Sędziowie orzekli przeciwko tej okupacji.

Nowa procedura wyboru sędziów

Ponadto należy zreformować wybór sędziów. Do tej pory komisja wyborcza wybrała wszystkich sędziów w Izraelu. W skład tego organu wchodzą obecnie przedstawiciele parlamentu, rządu, adwokatury i sądownictwa.

Reforma przewiduje inny zawód: w rezultacie równowaga sił przechyla się na korzyść polityki, mówi Esser. Zwiększyłoby to szanse na spotkania z prorządowymi sędziami.

Kontrowersje wokół reformy sądownictwa także w Polsce i na Węgrzech

Presja na sądy najwyższe, większe wpływy polityczne w przydziale stanowisk sędziowskich – Izrael nie byłby jedynym krajem, w którym rządy maczają rękę w systemie sądowniczym.

Prawicowe, konserwatywne rządy w Polsce i na Węgrzech również próbowały sprawdzić niezależność sądownictwa, np. zmieniając wiek emerytalny czy wprowadzając kontrowersyjny organ dyscyplinarny.

polska Izba Gmin: Uchwalono ustawę o reformie sądownictwa

W Polsce przyjęto ustawę reformującą sądownictwo. W ten sposób kraj mógłby uzyskać 35 miliardów euro pomocy związanej z koronawirusem, którą dotychczas blokowała Bruksela.

Esser: Plany wykraczają poza plany Polski i Węgier

Jednak to, co dzieje się teraz w Izraelu, wykracza daleko poza to, mówi Esser. Według Essera izraelscy prawnicy mają obecnie nadzieję, że sam Sąd Najwyższy zostanie przedstawiony do rozpatrzenia z planami reform i podejmie interwencję.

Może dojść do konfrontacji. Jednak wynik jest niejasny, ponieważ nie ma regulacji w takiej sprawie, a sąd nie ma własnych uprawnień egzekucyjnych.

Jan Henrich i Gianna Pagliaro pracują w redakcji ZDF Prawo i Sprawiedliwość.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *