Kierownictwo CDU poparło byłego lidera partii w dyskusji o współodpowiedzialności z byłą kanclerz Angelą Merkel za rosyjski atak na Ukrainę. „Byłoby zarozumiałe powiedzieć, że Angela Merkel jest częściowo odpowiedzialna za wojnę na Ukrainie. To wojna Putina z Ukrainą i jego zbrodniczej kliki na Kremlu” – powiedział sekretarz generalny CDU Mario Czaja w wywiadzie dla Niemiec. Agencja Prasowa w Berlinie.
Polityka Merkel wobec Rosji podczas jej 16-letniej kadencji nie wpłynie na nowy początek partii z Friedrichem Merzem na czele po katastrofalnych wyborach federalnych.
[Alle aktuellen Nachrichten zum russischen Angriff auf die Ukraine bekommen Sie mit der Tagesspiegel-App live auf ihr Handy. Hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen.]
Z kolei wiceprzewodniczący frakcji związkowej w Bundestagu Johann Wadephul zażądał od byłej kanclerz dalszych wyjaśnień na temat jej rosyjskiej polityki. „Mam nadzieję, że Angela Merkel wkrótce znajdzie czas i możliwość głębszego omówienia swojej polityki wobec Rosji” – powiedział „Neue Osnabrücker Zeitung” polityk CDU. Przez długi czas sam „uważał ich politykę za zasadniczo słuszną”. „Byłem przekonany, że wzajemna zależność między Rosją a Niemcami przesądzi również o działaniach Rosji. Myliłem się”.
Wadephul wcześniej sugerował powołanie komisji śledczej, która miała zająć się błędami z przeszłości. „W interesie naszej polityki zagranicznej musi leżeć uczenie się na własnych błędach. Być może nauczymy się kilku podstawowych zasad postępowania z Chinami, z którymi mamy tak bliskie powiązania gospodarcze jak z Rosją” – powiedział gazecie.
Merkel (CDU) wyjaśniła w środę, że mimo wielokrotnych próśb nie chce wypowiadać się publicznie na temat swojej polityki wobec Rosji. W pisemnym oświadczeniu z 25 lutego zdecydowanie potępiła rosyjski atak na Ukrainę i poparła starania swojego następcy SPD, Olafa Scholza, o aresztowanie prezydenta Władimira Putina.
Ukraina oskarża Merkel
Szef ukraińskiego rządu m.in. oskarżył Merkel o porażkę w rosyjskiej polityce w kontekście okrucieństw wojny w ukraińskim mieście Bucza. Na szczycie NATO w 2008 roku Merkel sprzeciwiła się szybkiemu przyjęciu Ukrainy do sojuszu obronnego.
„Przywódcy polityczni różnie oceniali Rosję w przeszłości, co z dzisiejszej perspektywy jest błędne” – powiedział Czaja. W związku z odpowiednim przyznaniem się do błędu prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera, dodał: „Dlatego mam wielki szacunek, gdy dzisiejsi politycy różnie oceniają swoją odpowiedzialność w tym czasie i biorą ją również na siebie. Merkel jest polityczną emerytką, wyraźnie przeciwstawiła się wojnie rosyjskiej i opowiedziała się za środkami przeciwko tej wojnie. „Robiąc to, dała też jasno do zrozumienia, za czym się opowiada. To wystarczy” – powiedział Czaja.
Więcej informacji o wojnie ukraińskiej w Tagesspiegel Plus:
„Żyjemy nie tylko punktem zwrotnym, ale także powrotem historii” – powiedział sekretarz generalny. Od zjednoczenia i upadku żelaznej kurtyny wszyscy myśleli, że Niemcy są otoczone przyjaciółmi i partnerami. „Nikt nie spodziewałby się wtedy, że Putin (prezydent Rosji Władimir) rozpocznie wojnę agresji przeciwko całej Ukrainie”. Ale jest też jasne, „że z dzisiejszej perspektywy z pewnością inaczej oceniano by tę czy inną decyzję z przeszłości”.
Zapytany, czy ówczesna polityka Merkel była ciężarem dla pożądanego wznowienia przywództwa CDU, Czaja powiedział: „16 lat kanclerz Angeli Merkel to dobre lata dla naszego kraju. i dla świata. Z powodzeniem rozwiązała wiele konfliktów i jest wysoko ceniony na całym świecie.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij poprosił wcześniej Merkel o wizytę w Buczy, gdzie w ostatnich dniach po wycofaniu się wojsk rosyjskich znaleziono setki ciał. Na przedmieściach Kijowa Merkel – podobnie jak były prezydent Francji Nicolas Sarkozy – może wyczuć fiasko swojej rosyjskiej polityki. (dpa)
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.