Koncert w Moskwie w rocznicę anulowanej aneksji Krymu

  1. Strona główna
  2. polityka

Utworzony:

Z: Stefanię Munk

Władimir Putin przemawia do dziesiątek tysięcy słuchaczy na stadionie Łużniki podczas koncertu charytatywnego dla żołnierzy. © IMAGO / ITAR-TASS

Rosyjskie wojsko najwyraźniej chce wymusić zwycięstwo na Ukrainie. Rząd USA udostępnił nagranie z incydentu z dronem. Ticker o wojnie na Ukrainie.

Aktualizacja 16 marca, 19:49: Kanclerz Olaf Scholz (SPD) zapewnił Ukrainę o dalszym wsparciu Niemiec dla rosyjskiej wojny napastniczej – tak długo, jak będzie to konieczne. Prezydent Rosji Władimir Putin anulował porozumienie, że granice nie zostaną przesunięte, powiedział Scholz w czwartek na przyjęciu grupy parlamentarnej SPD Brandenburgia w Poczdamie. „Nie zaakceptujemy tego”. Jeśli to się zmaterializuje, pokój będzie zagrożony przez długi czas.

Wojna ukraińska: wielki koncert w Moskwie z okazji rocznicy aneksji Krymu odwołany

Aktualizacja 16 marca, 18:31: Tradycyjny wielki koncert na stadionie Łużniki w Moskwie z okazji rocznicy aneksji Półwyspu Czarnomorskiego na Krym 18 marca został odwołany – poinformowały media. Zamiast tego rocznica zostanie upamiętniona w tę sobotę mniejszymi wydarzeniami w wielu regionach, donosi dziennik. Wiedomosti CZWARTEK. Do niedawna trwały przygotowania do imprezy masowej, w której tradycyjnie uczestniczy także przywódca Kremla Władimir Putin. Rosja odebrała Ukrainie Krym w 2014 roku.

Uczestników wydarzenia poszukiwano za pośrednictwem portali społecznościowych. Kusiły ich darmowe jedzenie i występy muzyków uważanych za patriotów. „Z przyczyn niezależnych od nas w mieście zmieniono formułę obchodów zjednoczenia Krymu z Rosją” – poinformowali organizatorzy. Bardziej szczegółowe wyjaśnienie nie zostało jeszcze podane.

Wojna ukraińska:

Aktualizacja 16 marca, 16:10: Według śledczych ONZ przymusowe wywożenie ukraińskich dzieci do Rosji lub kontrolowanych przez Rosję obszarów Ukrainy stanowi zbrodnię wojenną. ONZ w raporcie.

Powołany przez Radę Praw Człowieka ONZ zespół śledczy powołał się na dowody na to, że rosyjskie władze umieszczają ukraińskie dzieci w domach dziecka lub rodzinach zastępczych i nadają im rosyjskie obywatelstwo. Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał m.in. dekret, zgodnie z którym dzieci mogą na określonych warunkach zostać obywatelami Rosji w uproszczonej procedurze.

Według własnych oświadczeń eksperci szczegółowo zbadali sprawę, w której 164 dzieci i młodzież w wieku od 4 do 18 lat zostało wydalonych z ukraińskich obwodów donieckiego, charkowskiego i chersońskiego. Rodzice i same dzieci zostali poinformowani przez rosyjskie władze socjalne, że dzieci powinny zostać umieszczone w rodzinach zastępczych lub adoptowane. Dzieci bały się trwałego oddzielenia od rodzin. Raport wymienia wiele innych rzekomych rosyjskich zbrodni wojennych, w tym ataki na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną, tortury i gwałty.

Wojna ukraińska: polski rząd chce teraz dostarczyć ukraińskiej armii myśliwce

Aktualizacja 16 marca, 13:30: Polska chce jak najszybciej dostarczyć Ukrainie pierwsze myśliwce MiG-29 produkcji radzieckiej. Poinformował o tym prezydent Andrzej Duda w czwartek po rozmowach w Warszawie ze swoim czeskim kolegą Petrem Pavelem. „W najbliższych dniach przerzucimy (…) cztery samoloty na Ukrainę” – powiedział Duda w Warszawie.

Żołnierz przyznaje się do zbrodni wojennych – rosyjski sąd uznał go winnym rozpowszechniania „fałszywych wiadomości”

Aktualizacja 16 marca, 12:56: Na rosyjskim Dalekim Wschodzie żołnierz przyznał się do zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie – i został skazany na pięć i pół roku więzienia za rozpowszechnianie „nieprawdziwych informacji”. Poinformowała o tym organizacja praw obywatelskich OVD-Info, powołując się na wpis do rejestru sądu wojskowego obwodu chabarowskiego.

Już zeszłego lata mężczyzna miał zostać niezależnym portalem śledczym Wasnyje Istorii („Ważne historie”) opowiedział o zastrzeleniu cywila w pobliżu stolicy Ukrainy, Kijowa, około rok temu na początku wojny. Według dziennikarza, który przeprowadził wywiad, po powrocie do Rosji żołnierz oskarżył swojego przełożonego o wydanie rozkazu mordowania i grabieży na Ukrainie. Według badań ocaleni Ukraińcy ze wsi Andrijewka zidentyfikowali później żołnierza jako jednego ze sprawców. Nie wiadomo, gdzie obecnie przebywa.

Wojna ukraińska: płonie budynek FSB

Aktualizacja 16 marca, 12:19: W rosyjskim mieście Rostów nad Donem, niedaleko granicy z Ukrainą, zapalił się budynek straży granicznej FSB. Jego zdjęcia są obecnie udostępniane w mediach społecznościowych. Między innymi Julia Mendel, była rzeczniczka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, udostępniła na Twitterze film, na którym widać ogień i ogromną chmurę dymu.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony Cywilnej potwierdziło relacje naocznych świadków. Tło było niejasne. Według rosyjskiej agencji informacyjnej Ria Novosti jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne.

W obwodzie biełgorodzkim, również blisko granicy, władze poinformowały również, że rosyjski system obrony powietrznej ponownie zestrzelił dwa pociski. Budynki mieszkalne i administracyjne zostały uszkodzone przez zawalone fragmenty. Nie ma rannych – powiedział gubernator Wiaczesław Gładkow. Oskarżył wojska ukraińskie o wzmożoną aktywność. W ciągu ostatnich czterech dni gruz uderzył w 58 budynków i 31 samochodów.

Po incydencie z rosyjskim samolotem: rząd USA publikuje wideo z katastrofy drona

Aktualizacja 16 marca, 11:57: Departament Obrony USA opublikował w środę materiał wideo przedstawiający zderzenie amerykańskiego drona z rosyjskim myśliwcem nad Morzem Czarnym. Około 40-sekundowe wideo zostało zarejestrowane przez kamerę drona. Można tam zobaczyć, jak rosyjski odrzutowiec dwukrotnie przelatuje nad dronem, wypuszczając paliwo.

Podczas drugiego przelotu, podczas którego miało dojść do zderzenia, obraz zostaje na chwilę przerwany. Następnie kamera wskazuje tył drona, gdzie można określić uszkodzenie śmigła.

Wojna na Ukrainie: polskie służby najwyraźniej niszczą rosyjską siatkę szpiegowską

Aktualizacja 16 marca, 10:50: Polskie służby specjalne rozbiły siatkę rzekomych rosyjskich szpiegów. „Cała siatka szpiegowska została rozbita” – powiedział Polskiemu Radiu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Istniało realne zagrożenie dla Polski. „To była wyraźnie siatka szpiegowska zbierająca informacje na korzyść tych, którzy zaatakowali Ukrainę i popełniają tam zbrodnie wojenne” – powiedział Błaszczak.

Według nieoficjalnych informacji radia Rmf.fm, sieć szpiegowska zajmowała się głównie szpiegowaniem na kolei. W efekcie polskie służby specjalne wykryły na ważnych drogach i węzłach kolejowych ukryte kamery, które rejestrowały ruch na torach i przesyłały obraz przez Internet.

W konkurencji z grupą Wagnera? Armia rosyjska chce teraz wymusić zwycięstwo w Wuhledarze

Wuhledar – Armia rosyjska pilnie potrzebuje sukcesu w wojnie ukraińskiej, by zrealizować plany Władimira Putina – ale zapewne też odróżni się od prywatnej grupy najemników Wagnera, która działa też na Ukrainie. Według oceny brytyjskich służb specjalnych, rosyjskie Ministerstwo Obrony naciska obecnie na zdobycie ukraińskiego miasta Wuhledar w południowo-zachodniej części obwodu donieckiego. „Częściowo dlatego, że chcesz zgłosić własne sukcesy w rywalizacji z osiągnięciami trupy Wagnera” – mówi.

Szef Wagnera Jewgienij Prigożyn wydaje się być w konflikcie z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Ostatnio wielokrotnie krytykował nieefektywność rosyjskiej armii w stosunku do jej bojowników.

Wojna na Ukrainie: Sukcesy Bachmuta w dużej mierze można przypisać grupie Wagnera

W ostatnich miesiącach Rosja mogła odnotować swoje jedyne sukcesy taktyczne w spornym od miesięcy mieście Bachmut, pisze brytyjskie Ministerstwo Obrony w swoim raporcie o obecnej sytuacji. Jednak sukcesy Bachmuta można by w dużej mierze przypisać grupie Wagnera, ponieważ są tam licznie reprezentowani. W ten sposób Shoigu może chcieć wymusić zwycięstwo w Wuhledar, aby przywrócić swoją reputację.

Ofensywa w Wuhledarze została zatrzymana – prawdopodobnie także dzięki sprytnej taktyce Ukraińców

Jednak rosyjskie próby podboju Wuhledar utknęły w martwym punkcie na kilka tygodni, piszą Brytyjczycy. Wynika to m.in. z wyrafinowanej taktyki stosowanej przez Ukraińców przy użyciu systemu uzbrojenia „Remote Anti-Armor Mine System” (RAAM).

System pozwala na rozrzucanie min przeciwpancernych w odległości do 17 kilometrów od miejsca startu. Armia ukraińska wystrzeliła takie miny za i nad nacierającymi wojskami rosyjskimi, powodując chaos w miarę wycofywania się wojsk. Niedawno pojawiły się również doniesienia, że ​​Rosja została zatrzymana z powodu ukraińskich zasadzek w pobliżu Wuhledaru stracił ponad sto czołgów.

Już w lutym armia rosyjska poniosła ciężkie straty w Wuhledarze próbując zdobyć okolice miasta. „Instytut Studiów nad Wojną” napisał na początku marca 2023 r., że od początku wojny ukraińskiej formowały się tam rosyjskie jednostki co najmniej siedem razy.

Wojna ukraińska: czy rosyjskie bankructwo zagraża Bachmutowi?

Jednak w bitwach pod Bakhmutem Rosji również groziło bankructwo: „Ofensywa Grupy Wagnera nie wystarczy, by zająć Bakhmuta”, stwierdził w swoim raporcie z 15 marca Amerykański Instytut Studiów Wojennych (ISW). Mówi się, że liczba rosyjskich ataków tam „znacząco” spadła w ostatnich dniach. (smu/dpa)

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *