Lietuvos rinktinė z sukcesem otworzyła selekcję do Mistrzostw Europy – Polacy poradzili sobie z nią pewnie

Lietuvos dvyliktukas sužais do pierwszej selekcji „lango” w poniedziałek, 26 lutego, kiedy na trasie zmierzą się z Estijosem krishtininkaisem. Rungtynės rozpoczną się o godzinie 19:00 i będą transmitowane na żywo przez TV3 w tv3.lt.

Rungtynių pradžia slučenieňa bubo pour les Lenkijos krishtsinikmen. Swój wynik rozpoczęli perfekcyjnym trzypunktowym koszem, a po dwupunktowym koszu Luko Lekavičiausa, który nie trafił do bramki, zdobyli dwa gole (0:5). Po niemal kilku minutach Rokas Giedraitis zdobył pierwsze punkty dla Litwy (3:5).

Po połowie kwarty radość nadal była na lodzie dla Lenkijos, którzy po trzypunktowym rzucie Michaiła Sokołowskiego prowadzili sześcioma punktami (7:13).

Pod koniec kwarty wchodzący na boisko Daividas Sirvydis zdobył trzy punkty, dając Priartino Litwie dwa punkty (16:18), a pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 16:19.

Druga połowa rozpoczęła się od kilku litewskich strzałów, które nie trafiły w bramkę, a czwartą kwartę otworzył Mateušas Ponitka (16:21). Nieco później znakomitą trójkę dla Litwy zdobył Osvaldas Olisevičius, a daleki strzał L. Lekavičiausa dał Litwie prowadzenie (22:21).

Norwegom nie udało się długo utrzymać kruchego prowadzenia, ale R. Giedraitis po raz kolejny przechylił wynik na korzyść Litwinów. Na koniec regularnej połowy K. Žemaitis miał trzy punkty przewagi, a na koniec dłuższej przerwy zespół zakończył mecz z wynikiem 35:30.

Trzecią kwartę udanymi rzutami wolnymi rozpoczął O. Olisevičius, ale pozbawił przeciwnika dubletu, punkty z kosza zdobył także R. Giedraitis (40:32).

Litwini już na początku połowy mieli 13-punktową przewagę, którą jednak nieco zniwelowały strzały z dystansu Sokołowskiego (47:37).

D. Sirvydis zdobył wspaniałe 3 punkty w końcówce meczu i Litwa miała już solidną 14-punktową przewagę (56:42). Wyniki to 62:49.

Świetnie rozegrany rungtyne O. Olisevičius trafił za trzy punkty na otwarcie ostatniej kwarty, a mocny strzał K. Žemaičiusa powiększył przewagę do 16 punktów (64:49).

W połowie połowy Litwa pewnie uciekła, mając już 20 punktów przewagi (73:53). Po czterech latach porażki w drugiej połowie na boisku wreszcie pojawił się długo wyczekiwany przez kibiców Ąžuolas Tubelis, którego publiczność powitała go gromkimi brawami.

Około dwóch minut. Tubelis zdobył dwa punkty, zwiększając prowadzenie do 24 punktów. Pozostały czas był na tyle formalny, że litewska drużyna odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w eliminacjach do Mistrzostw Europy – 83:64.

Litwa: Osvaldas Olisevičius 20 (4/7 za trzy punkty), Rokas Giedraitis 13 (3/7 za trzy punkty), Tomas Dimša 10, Daividas Sirvydis i Edgaras Ulanovas (5 res. przegranych) po 8 każdy, Lukas Lekavičius 5.

Polska: Michalas Sokołowskis 26 (3/6 trzech punktów), Mateushas Ponitka 13 (4/11 strzałów, 7 zbiórek, 6 zbiórek, 5 asyst), Aleksanderis Balcerowskis 11 (8 zbiórek), Michalas Michalakas 10.