Marion Wiesensarter zdobywa złoto na Letnich Mistrzostwach Świata w biathlonie

Marion Wiesensarter (GER) © Manzoni/NordicFocus

Pierwsze cztery komplety medali Letnich Mistrzostw Świata w Biathlonie 2023 w Breźnie-Osrblie zostały przyznane w supersprintach. Złoto zdobyła Marion Wiesensarter, brąz Lisa Spark, a wśród mężczyzn Dominic Schmuck zajął szóste miejsce. W kategorii młodzieży złoto przypadło Bułgarce Lorze Hristovej i Polakowi Janowi Gunce.

Marion Wiesensarter zdobywa złoto w supersprintach, brąz Lisa Spark

Tuuli Tomingas (EST), Marion Wiesensarter (GER), Lisa Maria Spark (GER), (od lewej do prawej) © Manzoni/NordicFocus

Wraz z Marion Wiesensarter, Lisą Spark, Mareike Braun i Stefanie Scherer czwórka Niemek zakwalifikowała się do finału 30 najlepszych zawodników supersprintu. Dzięki czterem seriom strzałów, dwóm leżącym i dwóm stojącym oraz pięciu krótkim pętlom po 1,5 km każda, Estończyk Tuuli Tomingas szybko objął prowadzenie w finale. Z zerem na trzecim przystanku, Marion Wiesensarter pobiegła na drugą pozycję, zaledwie 3,1 sekundy za nią. Lisa Spark nie trafiła w cel na pierwszym etapie, ale po dwóch wyraźnych odcinkach była trzecia i na początku wyścigu traciła do prowadzącego Tomingasa 12 sekund. Przy decydującym strzale Estończyk minął cel. Wiesensarter i Spark wykorzystali tę okazję, posprzątali i w zaledwie 6 sekundach różnicy jako pierwsi dotarli do mety. Tomingas szybko pokonał pętlę karną, skróconą do 75 metrów w Super Sprint, wjeżdżając na ostatnie okrążenie zaledwie 0,6 sekundy za Sparkiem. Marion Wiesensarter bezpiecznie przyjęła zwycięstwo, ale Lisa Spark nie była w stanie odeprzeć silnego ataku Estończyka. Srebro zdobyła Tuuli Tomingas, a brąz Lisa Spark.

„Moje mocne strony leżą bardziej w górach”

Marion Wiesensarter (GER) © Manzoni/NordicFocus

Wiesensarter i Spark, którzy również dzielą pokój w Osrblie, byli szczęśliwi po wyścigu, a dla Marion Wiesensarter, której mocna strona leży w podjazdach, trasa powinna oferować dodatkową górę lub dwie. „W górach zawsze jest trochę ciaśniej, więc zauważyłem, że Estończyk się zbliża. Jednak moje mocne strony są bardziej w górach i starałem się to wykorzystać, aby uratować zwycięstwo na mecie. Na ostatnim okrążeniu zauważyłem że Lisa była trzecia, co dało mi dodatkową motywację” – powiedział Wiesensarter po wyścigu. Lisa Spark powiedziała: „W eliminacjach nie poszło zbyt dobrze przy strzelaniu 2:1, więc starałam się zachować koncentrację podczas startu wspólnego i osiągnęłam 95 procent”. Spark powiedział o ataku Estończyka na ostatniej pętli. „Wiem, że jest silniejsza w bieganiu, więc starałem się podążać za długim podjazdem, ale ona była już silniejsza na szczycie, więc po prostu próbowałem uratować trzecie miejsce na dojeździe”. Polka Joanna Jakiela, a za nią druga Estonka Susan Kuelm. Czeszka Tereza Vobornnikova zajęła szóste miejsce. Doświadczeni zawodniczki Pucharu Świata, takie jak Szwedka Mona Brorsson, Yuliia Dzhima (UKR) i Marketa Davidova (CZE), szybko jeździły na nartorolkach, ale straciły swoją szansę z powodu zbyt wielu błędów w strzałach. To samo tyczy się Niemek Mareike Braun (6 błędów/23. miejsce) i Stefanie Scherer (8 błędów/25. miejsce).

Andrejs Rastorgujevs zdobywa złoto

Andrejs Rastorgujevs (ŁAT), Artem Tyshchenko (UKR), (od lewej do prawej) © Manzoni/NordicFocus

Czterej Niemcy, w tym Benjamin Menz i Fabian Kaskel, dwaj bardzo młodzi zawodnicy DSV, którzy wciąż mogą startować w kategorii juniorów, zakwalifikowali się do finału w mocnej stawce. Czech Tomas Mikyska dominował na boisku od początku, ale Łotysz Andrejs Rastorgujevs rzucił się w jego stronę po decydującym strzale i obaj zakończyli razem pięć strzałów. Rastorgujevs trafił wszystkie pięć celów, Mikyska nie trafił jednego i rozpoczął pętlę karną. Wracając na ostatnim okrążeniu do Łotysza o 6,4 sekundy, choć Czech był szybszy na torze, zwyciężył Andrejs Rastorgujevs, wyprzedzając Mikyską o 4,9 sekundy. Brąz przypadł Ukraińcowi Artemowi Tyszczenko z 20 golami ze stratą 13,2 sekundy. Dimitrii Shamaev (ROU) był czwarty, zaledwie 0,7 sekundy przed piątym Belgiem Fabienem Claudem.

Dominic Schmuck jest szósty

Dominic Schmuck (GER) © Manzoni/NordicFocus

Na trzydziestym miejscu Dominic Schmuck właśnie zakwalifikował się do wyścigu finałowego. „Oczywiście nie było to zaplanowane, może przez nerwowość i napięcie podczas kwalifikacji, chociaż tak naprawdę tego nie czułem, wydawało mi się, że jestem trochę fajniejszy” – powiedział Dominic Schmuck po ceremonii wręczenia nagród. Z 19 golami, w tym dwoma czystymi strzałami, w rundzie finałowej zajął piąte miejsce, ze stratą 32,3 sekundy do liderów, ale do Oskara Brandta (SWE), Fabiena Claude’a (BEL) i Bogdana Tsymbala (UKR) brakowało solidnych trzech goli. „Właściwie chciałem wystawić go na prowadzenie, ale wtedy za mną pojawił się Fabien Claude, który jest silniejszy w sprintach, co już widać po jego budowie ciała. Ogólnie po kwalifikacjach jestem całkiem zadowolony. Teraz początek jest zajęty i pasuje. Drugim najlepszym Niemcem był Turyngian Benjamin Menz (21 l.). Rozpoczynając wyścig z czystym kontem, przy drugim strzale stracił jeszcze trzy okrążenia, pozostając w tyle, a następnie dwoma czystymi etapami zapewnił sobie 12. miejsce. Hans Köllner (3 rzuty karne) minął metę na 15. miejscu, a Fabian Kaskel (5 rzutów karnych) na 18. miejscu.

Lora Hristova zdobywa złoto w Junior Super Sprint

Oleksandra Merkushyna (UKR), Lora Hristova (BUL), Olena Horodna (UKR), Ema Kapustova (SVK), Anna Nedza-Kubiniec (POL), Svatava Mikyskova (CZE), (od lewej do prawej) © Manzoni/NordicFocus

Przy wysokich letnich temperaturach juniorzy otworzyli zawody Letnich Mistrzostw Świata w Biathlonie w Brezno-Osrblie (SVK). Podczas kwalifikacji do supersprintu Bułgarka Lora Hristova zwyciężyła jednym rzutem karnym, wyprzedzając Bułgarkę Valentinę Dimitrovą. Trzecie miejsce zajęła Ema Kapustova ze Słowacji. W palącym słońcu, z krótką przerwą, w programie znalazł się finał 30 eliminacji. Mimo że okrążenie, które trzeba było pokonać pięciokrotnie, liczyło zaledwie 1,5 km, słońce mocno uderzyło w dziewczyny. Cała trasa odbyła się w słońcu; w cieniu prawie nie było szans na głębokie oddychanie. Od startu na zmianę na prowadzeniu wychodziły 18-letnia Lora Hristova i Oleksandra Merkushyna (UKR), a w decydującym ataku Ukrainki Merkushyna i Olena Horodna zdobyły zero punktów i objęły prowadzenie na ostatnim okrążeniu. Hristova ostatnią obronił 43 sekundy wcześniej, tracąc trzy strzały. Ze stratą 3,2 sekundy do tyłu rzuciła się w pościg i po wyjątkowym ostatnim okrążeniu Horodna szybko dogoniła swoje minimalne straty wynoszące 3,2 sekundy, uwolniła się i przekroczyła linię mety z 9,5 sekundy przewagi jako zwyciężczyni, a za nią poszła Oleksandra Merkushyna i Olena Horodna. Ema Kapustova (SVK) była czwarta, a za nią Anna Nedza-Kubiniec (POL) i Svatava Mikyskova (CZE). Do udziału w Letnich Mistrzostwach Świata w Biathlonie nie zgłoszono zawodników z Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

Jan Gunka mistrzem świata juniorów w supersprintach

Serhii Suprun (UKR), Jan Gunka (POL), Matija Legovic (CRO), (od lewej do prawej) © Manzoni/NordicFocus

Po południu, podczas kwalifikacji juniorów do Super Sprintu, termometr nadal rósł, a największym przeciwnikiem 61 uczestników był ekstremalny upał. Matija Legovic (CRO), Bohdan Borkovskyi (UKR) i Marcin Zawol (POL) po dziesięciu bramkach zapewnili sobie trzy pierwsze miejsca w kwalifikacjach. W finale wyglądało na to, że Legovic przez długi czas będzie biegł w stronę tytułu. Mając dobrą przewagę, wykonał decydującą obronę na pierwszym pasie strzeleckim, ale minął trzy cele. Trzej jego prześladowcy przybywają na strzelnicę w tym samym czasie, 20 sekund za nim. Serhii Suprun i Jan Gunka spudłowali tylko po jednym strzale, Stepan Kinash spudłował dwa, a Suprun jako pierwszy wrócił na ostatnią pętlę, tracąc zaledwie 1,8 sekundy do niego. Gunka, Matija Legovic i Stepan Kinash na początku nie trafili do dwóch wiodących dziesiątek. ostatnia pętla Pozostałości. W drodze na metę znacznie większy rezerwę mocy miał Polak Jan Gunka, który zdobył złoto ze stratą 9,8 sekundy do srebra i wyprzedził Ukraińca Serhii Suprun. Brązowy medal pozostał zaledwie 17-letniemu Matiji Legovicowi, który na ostatnim okrążeniu był równie szybki jak kolejny zwycięzca. Za nimi uplasowali się Stepan Kinash, Vitalii Mandzyn (obaj UKR) i Konrad Badacz (POL).

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z listą wyników i kalendarzem pozostałych konkursów

Galeria zdjęć

© Zdjęcia 1 do 62: Manzoni/NordicFocus;

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *