Pierwsze cztery komplety medali Letnich Mistrzostw Świata w Biathlonie 2023 w Breźnie-Osrblie zostały przyznane w supersprintach. Złoto zdobyła Marion Wiesensarter, brąz Lisa Spark, a wśród mężczyzn Dominic Schmuck zajął szóste miejsce. W kategorii młodzieży złoto przypadło Bułgarce Lorze Hristovej i Polakowi Janowi Gunce.
Marion Wiesensarter zdobywa złoto w supersprintach, brąz Lisa Spark
Wraz z Marion Wiesensarter, Lisą Spark, Mareike Braun i Stefanie Scherer czwórka Niemek zakwalifikowała się do finału 30 najlepszych zawodników supersprintu. Dzięki czterem seriom strzałów, dwóm leżącym i dwóm stojącym oraz pięciu krótkim pętlom po 1,5 km każda, Estończyk Tuuli Tomingas szybko objął prowadzenie w finale. Z zerem na trzecim przystanku, Marion Wiesensarter pobiegła na drugą pozycję, zaledwie 3,1 sekundy za nią. Lisa Spark nie trafiła w cel na pierwszym etapie, ale po dwóch wyraźnych odcinkach była trzecia i na początku wyścigu traciła do prowadzącego Tomingasa 12 sekund. Przy decydującym strzale Estończyk minął cel. Wiesensarter i Spark wykorzystali tę okazję, posprzątali i w zaledwie 6 sekundach różnicy jako pierwsi dotarli do mety. Tomingas szybko pokonał pętlę karną, skróconą do 75 metrów w Super Sprint, wjeżdżając na ostatnie okrążenie zaledwie 0,6 sekundy za Sparkiem. Marion Wiesensarter bezpiecznie przyjęła zwycięstwo, ale Lisa Spark nie była w stanie odeprzeć silnego ataku Estończyka. Srebro zdobyła Tuuli Tomingas, a brąz Lisa Spark.
„Moje mocne strony leżą bardziej w górach”
Wiesensarter i Spark, którzy również dzielą pokój w Osrblie, byli szczęśliwi po wyścigu, a dla Marion Wiesensarter, której mocna strona leży w podjazdach, trasa powinna oferować dodatkową górę lub dwie. „W górach zawsze jest trochę ciaśniej, więc zauważyłem, że Estończyk się zbliża. Jednak moje mocne strony są bardziej w górach i starałem się to wykorzystać, aby uratować zwycięstwo na mecie. Na ostatnim okrążeniu zauważyłem że Lisa była trzecia, co dało mi dodatkową motywację” – powiedział Wiesensarter po wyścigu. Lisa Spark powiedziała: „W eliminacjach nie poszło zbyt dobrze przy strzelaniu 2:1, więc starałam się zachować koncentrację podczas startu wspólnego i osiągnęłam 95 procent”. Spark powiedział o ataku Estończyka na ostatniej pętli. „Wiem, że jest silniejsza w bieganiu, więc starałem się podążać za długim podjazdem, ale ona była już silniejsza na szczycie, więc po prostu próbowałem uratować trzecie miejsce na dojeździe”. Polka Joanna Jakiela, a za nią druga Estonka Susan Kuelm. Czeszka Tereza Vobornnikova zajęła szóste miejsce. Doświadczeni zawodniczki Pucharu Świata, takie jak Szwedka Mona Brorsson, Yuliia Dzhima (UKR) i Marketa Davidova (CZE), szybko jeździły na nartorolkach, ale straciły swoją szansę z powodu zbyt wielu błędów w strzałach. To samo tyczy się Niemek Mareike Braun (6 błędów/23. miejsce) i Stefanie Scherer (8 błędów/25. miejsce).
Andrejs Rastorgujevs zdobywa złoto
Czterej Niemcy, w tym Benjamin Menz i Fabian Kaskel, dwaj bardzo młodzi zawodnicy DSV, którzy wciąż mogą startować w kategorii juniorów, zakwalifikowali się do finału w mocnej stawce. Czech Tomas Mikyska dominował na boisku od początku, ale Łotysz Andrejs Rastorgujevs rzucił się w jego stronę po decydującym strzale i obaj zakończyli razem pięć strzałów. Rastorgujevs trafił wszystkie pięć celów, Mikyska nie trafił jednego i rozpoczął pętlę karną. Wracając na ostatnim okrążeniu do Łotysza o 6,4 sekundy, choć Czech był szybszy na torze, zwyciężył Andrejs Rastorgujevs, wyprzedzając Mikyską o 4,9 sekundy. Brąz przypadł Ukraińcowi Artemowi Tyszczenko z 20 golami ze stratą 13,2 sekundy. Dimitrii Shamaev (ROU) był czwarty, zaledwie 0,7 sekundy przed piątym Belgiem Fabienem Claudem.
Dominic Schmuck jest szósty
Na trzydziestym miejscu Dominic Schmuck właśnie zakwalifikował się do wyścigu finałowego. „Oczywiście nie było to zaplanowane, może przez nerwowość i napięcie podczas kwalifikacji, chociaż tak naprawdę tego nie czułem, wydawało mi się, że jestem trochę fajniejszy” – powiedział Dominic Schmuck po ceremonii wręczenia nagród. Z 19 golami, w tym dwoma czystymi strzałami, w rundzie finałowej zajął piąte miejsce, ze stratą 32,3 sekundy do liderów, ale do Oskara Brandta (SWE), Fabiena Claude’a (BEL) i Bogdana Tsymbala (UKR) brakowało solidnych trzech goli. „Właściwie chciałem wystawić go na prowadzenie, ale wtedy za mną pojawił się Fabien Claude, który jest silniejszy w sprintach, co już widać po jego budowie ciała. Ogólnie po kwalifikacjach jestem całkiem zadowolony. Teraz początek jest zajęty i pasuje. Drugim najlepszym Niemcem był Turyngian Benjamin Menz (21 l.). Rozpoczynając wyścig z czystym kontem, przy drugim strzale stracił jeszcze trzy okrążenia, pozostając w tyle, a następnie dwoma czystymi etapami zapewnił sobie 12. miejsce. Hans Köllner (3 rzuty karne) minął metę na 15. miejscu, a Fabian Kaskel (5 rzutów karnych) na 18. miejscu.
Lora Hristova zdobywa złoto w Junior Super Sprint
Przy wysokich letnich temperaturach juniorzy otworzyli zawody Letnich Mistrzostw Świata w Biathlonie w Brezno-Osrblie (SVK). Podczas kwalifikacji do supersprintu Bułgarka Lora Hristova zwyciężyła jednym rzutem karnym, wyprzedzając Bułgarkę Valentinę Dimitrovą. Trzecie miejsce zajęła Ema Kapustova ze Słowacji. W palącym słońcu, z krótką przerwą, w programie znalazł się finał 30 eliminacji. Mimo że okrążenie, które trzeba było pokonać pięciokrotnie, liczyło zaledwie 1,5 km, słońce mocno uderzyło w dziewczyny. Cała trasa odbyła się w słońcu; w cieniu prawie nie było szans na głębokie oddychanie. Od startu na zmianę na prowadzeniu wychodziły 18-letnia Lora Hristova i Oleksandra Merkushyna (UKR), a w decydującym ataku Ukrainki Merkushyna i Olena Horodna zdobyły zero punktów i objęły prowadzenie na ostatnim okrążeniu. Hristova ostatnią obronił 43 sekundy wcześniej, tracąc trzy strzały. Ze stratą 3,2 sekundy do tyłu rzuciła się w pościg i po wyjątkowym ostatnim okrążeniu Horodna szybko dogoniła swoje minimalne straty wynoszące 3,2 sekundy, uwolniła się i przekroczyła linię mety z 9,5 sekundy przewagi jako zwyciężczyni, a za nią poszła Oleksandra Merkushyna i Olena Horodna. Ema Kapustova (SVK) była czwarta, a za nią Anna Nedza-Kubiniec (POL) i Svatava Mikyskova (CZE). Do udziału w Letnich Mistrzostwach Świata w Biathlonie nie zgłoszono zawodników z Niemiec, Austrii i Szwajcarii.
Jan Gunka mistrzem świata juniorów w supersprintach
Po południu, podczas kwalifikacji juniorów do Super Sprintu, termometr nadal rósł, a największym przeciwnikiem 61 uczestników był ekstremalny upał. Matija Legovic (CRO), Bohdan Borkovskyi (UKR) i Marcin Zawol (POL) po dziesięciu bramkach zapewnili sobie trzy pierwsze miejsca w kwalifikacjach. W finale wyglądało na to, że Legovic przez długi czas będzie biegł w stronę tytułu. Mając dobrą przewagę, wykonał decydującą obronę na pierwszym pasie strzeleckim, ale minął trzy cele. Trzej jego prześladowcy przybywają na strzelnicę w tym samym czasie, 20 sekund za nim. Serhii Suprun i Jan Gunka spudłowali tylko po jednym strzale, Stepan Kinash spudłował dwa, a Suprun jako pierwszy wrócił na ostatnią pętlę, tracąc zaledwie 1,8 sekundy do niego. Gunka, Matija Legovic i Stepan Kinash na początku nie trafili do dwóch wiodących dziesiątek. ostatnia pętla Pozostałości. W drodze na metę znacznie większy rezerwę mocy miał Polak Jan Gunka, który zdobył złoto ze stratą 9,8 sekundy do srebra i wyprzedził Ukraińca Serhii Suprun. Brązowy medal pozostał zaledwie 17-letniemu Matiji Legovicowi, który na ostatnim okrążeniu był równie szybki jak kolejny zwycięzca. Za nimi uplasowali się Stepan Kinash, Vitalii Mandzyn (obaj UKR) i Konrad Badacz (POL).
Kliknij tutaj, aby zapoznać się z listą wyników i kalendarzem pozostałych konkursów
Galeria zdjęć
© Zdjęcia 1 do 62: Manzoni/NordicFocus;
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.