Media państwowe w Polsce: Tusk usuwa kanał propagandowy TVP

: Tusk usuwa kanał propagandowy TVP

autor: Natalie Steger, Milena Drzewiecka

21.12.2023 | 18:58

Nowy polski rząd poważnie zamierza przekształcić media w niezależność. Politycy PiS, głosowali przeciw, protestują. O to właśnie chodzi.

Nowy premier Polski Tusk nakazał dymisję szefów stacji telewizyjnych i radiowych za rzekome wspieranie programu partii PiS, który został odrzucony.

21.12.2023 | 01:40


„Źródłem trucizny” – tak krytykowano polskie media państwowe za rządów PiS. Ale nowy rząd chce teraz położyć temu kres.

Pytaniem nie jest czy, ale jak i kiedy nastąpi restrukturyzacja mediów publicznych w Polsce. Poprzedni rząd PiS uczynił z niej propagandowe ramię partii. Przed świętami nowy rząd Donalda Tuska postanowił wyeliminować tę propagandę.

I w pełnym tego słowa znaczeniu. W wyznaczonym terminie o godzinie 11:18 kanał informacyjny TVP Info zakończył nadawanie. Każdy, kto będzie chciał oglądać wiadomości na tym kanale, będzie teraz miał w ofercie tandetne filmy lub programy kulinarne.

Nowa wiadomość w głównych wiadomościach

Zamiast rzecznika byłego narodowo-konserwatywnego rządu w głównym dzienniku „Wiadomości” otrzymaliście taką wiadomość:

Obraz, który malowano tu od ośmiu lat w starannie dobranych barwach, właśnie dobiega końca. Zamiast propagandowej zupy chcemy zaproponować czystą wodę!

Marek Czyż, moderator

Jest to zatem Marek Czyż, doświadczony prezenter, znany starym widzom TVP, ale nie młodym. Czyż pracował w TVP jeszcze przed erą PiS, ale potem musiał ją opuścić. Należy do tych, którzy powinni teraz powrócić i przekształcić krajobraz audiowizualny w prawdziwie publiczne media oferujące pluralistyczną ofertę.

Cel nowego rządu: program medialny musi ponownie stać się bardziej pluralistyczny i neutralny.

21.12.2023 | 02:20 minut


Demontaż mediów: protesty PiS

Ostatnie twarze TVP są oburzone. Choć demontaż mediów obiecywał nowy premier Donald Tusk w trakcie kampanii wyborczej i oczekiwało go wiele instytucji, w tym zagranicznych, wiele z nich jest zszokowanych, że dzieje się to już zaledwie tydzień po zmianie władzy. I niezupełnie z dziecięcymi rękawiczkami.

Większość proeuropejskiej koalicji Donalda Tuska przyjęła w parlamencie uchwałę mającą na celu przywrócenie „bezstronności i wiarygodności mediów publicznych”. Większość posłów narodowo-konserwatywnej partii PiS, sprawującej dotychczas władzę, zbojkotowała głosowanie. Zamiast być na sali plenarnej, byli w siedzibie TVP. Lider PiS Jarosław Kaczyński powiedział:

Nie ma demokracji bez pluralizmu mediów i mediów bardzo krytycznych wobec władzy – a w Polsce są to media publiczne.

Jarosław Kaczyński, lider PiS

PiS, obrońca wolnych mediów, wygląda jak żart. Bo rząd PiS najpierw sprowadził media publiczne na linię partyjną, potem chciał ograniczyć wolność mediów prywatnych i niezależnych, potem kupił wiele gazet regionalnych i portali informacyjnych – za pośrednictwem państwowego koncernu naftowego Orlen – a teraz są wszyscy mówią o wolności mediów.

Donald Tusk chce, aby Polska odgrywała wiodącą rolę w UE.

12.12.2023 | 01:12 minut


Państwowe media to na razie „źródło trucizny”

Dla każdego, kto śledził w ostatnich latach TVP czy Polskie Radio, jest jasne: to nie ma nic wspólnego z obiektywnym dziennikarstwem. Dla Bartosza Wielińskiego z Gazety Wyborczej media państwowe są „źródłem trucizny”.

Osoby, które przez ostatnie osiem lat celowo okłamywały moich współobywateli, a nawet konsultowały się z członkami rządu w sprawie tego, co powinni, a czego nie powinni zgłaszać, nie mogą już pracować w mediach publicznych i otrzymywać informacji za pieniądze podatników. Należy to zrobić radykalnie.

Bartosz Wieliński, Gazeta Wyborcza

Zdjęcia zamiast wiadomości w Polsce

I w swojej formie wydaje się radykalny. Zwolniono cały zespół zarządzający kanałem publicznym. Powołano nowych członków rady nadzorczej. Logo kanału można postrzegać jako nieruchomy obraz zamiast bieżących wiadomości, strona internetowa kanału informacyjnego nie działa, policjanci tłoczą się w siedzibie telewizji – nie są to obrazy, jakich byśmy chcieli w demokracji. Ale wyborcy Tuska chcieli zmian.

„Będziemy stawić czoła tej sytuacji, ale jednocześnie zamierzamy wypracować takie regulacje, takie prawa – i liczę na współpracę wszystkich i ze wszystkimi – które przywrócą podstawową neutralność społeczeństwa medialnego” – powiedział Tusk. . Współpraca z prezydentem Andrzejem Dudą będzie jednak trudna. Dla niego najnowsze manewry wokół mediów publicznych to „anarchia”.

Tusk stawia czoła restrukturyzacji kraju na dużą skalę

Ale nie możemy zapominać o jednym: Duda jest blisko partii PiS i ona chce jego dalszego wsparcia. Czy to oznacza, że ​​będzie bójka? Ani pierwszy, ani ostatni. Jeśli chodzi o praworządność, nadal będzie kilka konfliktów między Dudą a Tuskiem, gdyż prezydent może zawetować ustawy. Ale to zupełnie inny thriller, który wciąż czeka na Polskę.

Tusk zajmuje się obecnie zakrojoną na szeroką skalę restrukturyzacją kraju. Może się to wydawać radykalne. Ale nowy polski rząd po prostu wraca do tego, co było sprzed ery PiS osiem lat temu. Robiąc to, robi dokładnie to, czego niezależne instytucje międzynarodowe i Bruksela od dawna oczekiwały od Polski.

Natalie Steger prowadzi zagraniczne studio ZDF w Warszawie.

Relacje Polski z UE: Czy z Donaldem Tuskiem wszystko będzie lepsze?

Zaraz po zaprzysiężeniu Donald Tusk udał się na szczyt europejski do Brukseli. Co będzie łatwiejsze z polskim premierem – a co nie.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *