Polska, członek UE, wystawił tysiące żołnierzy na granicy, aby zapobiec naruszeniu instalacji z drutu kolczastego. Białoruski przywódca Aleksander Łukaszenko zażądał we wtorek, aby ludzie mogli przejść. Nie chcieli osiedlać się w Polsce, ale głównie w Niemczech – powiedział.
Wiedeń oferuje pomoc z Warszawy w zakresie ochrony granic
W międzyczasie Austria zaproponowała Polsce pomoc w ochronie jej granic. Wiedeń „będzie solidaryzować się z Warszawą” – powiedział „Weltowi” austriacki minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer. „Tak jak zabezpieczyliśmy granice zewnętrzne UE w Grecji i na Litwie, oferujemy nasze wsparcie również Polsce”.
Podobnie jak federalny minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer (CSU), Nehammer wezwał również Komisję Europejską do udzielenia większego wsparcia rządowi w Warszawie w zakresie ochrony granic. „Komisja Europejska musi pomóc Polsce zabezpieczyć zewnętrzną granicę UE i zapewnić niezbędne środki na budowę silnego ogrodzenia granicznego”. Z drugiej strony oferowanie pomocy przy rejestracji migrantów jest „zupełnie niewłaściwym sygnałem”.
Według „Welt”, Austria tymczasowo dostarczyła Grecji siły specjalne Cobra, drony, pojazdy opancerzone, noktowizory i technologię termowizyjną dla bezpieczeństwa granic wiosną 2020 roku i Litwę latem tego roku.
UE oskarża białoruskiego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę o celowe przemycanie migrantów z Bliskiego Wschodu do państw członkowskich UE – Łotwy, Litwy i Polski w celu zemsty na sankcjach z Brukseli. W środę wieczorem minister spraw zagranicznych Heiko Maas (SPD) zagroził Łukaszence w konflikcie z uchodźcami przedłużeniem i zaostrzeniem unijnych sankcji. Tysiące migrantów jest obecnie unieruchomionych przez niskie temperatury na pograniczu białorusko-polskim.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.