Niemcy, Francja i Polska: Trójkąt Weimarski chce posunąć Europę do przodu w zakresie polityki bezpieczeństwa

W obliczu zagrożeń hybrydowych płynących ze strony Rosji Niemcy, Francja i Polska chcą pracować ciężej niż dotychczas na rzecz wspólnej europejskiej polityki bezpieczeństwa. „Nie możemy już sobie pozwolić na prowadzenie polityki zagranicznej na autopilocie” – oznajmiła minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) po konsultacji z kolegami. Francja z Polską w formie tzw. Trójkąta Weimarskiego. „Dlatego my, jako Trójkąt Weimarski, chcemy być siłą napędową, która pozwoli nam właściwie pozycjonować się jako Unia Europejska i zyskać większą zdolność do działania geopolitycznego” – powiedziała w Weimarze.

Trzej ministrowie zgodzili się Baerbocka zgodnie z „Agendą weimarską”, która dotyczy „konkretnego planu pracy na rzecz silniejszej i bardziej geopolitycznej Europy”. Powinno to obejmować trzy punkty: Z jednej strony musi dotyczyć zwiększenia skuteczności europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony oraz wzmocnienia europejskiego filaru w NATO, stwierdził Baerock. Wiąże się to z długoterminową realizacją celu 2% wydatków NATO na obronność oraz wspólnym pozyskiwaniem sprzętu obronnego.

Po drugie, Niemcy, Francja i Polska chciały zapewnić UE możliwość szybszego podejmowania decyzji. Rząd federalny od dawna wzywa do prowadzenia polityki zagranicznej UE i… Polityka bezpieczeństwa jednomyślność została porzucona. Wreszcie, polityka klimatyczna UE również musi się rozwijać.

Trójkąt Weimarski istnieje od 1991 roku

Na kilka tygodni przed wyborami europejskimi, które odbędą się 9 czerwca, trzej ministrowie spraw zagranicznych zwrócili się do obywateli Europa bronić demokracji w Unii Europejskiej poprzez swoje wybory. „Republika Weimarska przypomina nam, jak szybko zasady demokratyczne mogą zostać podważone przez nienawiść i ukierunkowane kampanie” – stwierdził Baerbock.

Trójkąt Weimarski powstał w Weimarze w 1991 roku jako format dyskusji ministrów spraw zagranicznych trzech ówczesnych krajów. Baerbock przybyła do Weimaru bezpośrednio po niedawnej wizycie na Ukrainie.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *