Niemiecki eksport broni ponownie wzrósł w pierwszej połowie

przez MDR CURRENT

Na dzień 27 czerwca 2023, 17:38

Chociaż rząd sygnalizacji świetlnej w ramach rządu federalnego chciał ograniczyć eksport broni, prawie osiągnął on rekordowe wartości pod czerwono-zielono-żółtym. Głównym powodem jest wojna na Ukrainie. Tylko w tym roku wyeksportowano broń o wartości 4,62 mld euro. Eksport broni na Ukrainę wyniósł 1,18 mld euro.

Rząd federalny zatwierdził już eksport broni o wartości 4,62 mld euro w tym roku. To o 12% więcej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Wynika to z odpowiedzi Federalnego Ministerstwa Gospodarki na prośbę lewicowego posła Sevima Dagdelena.

Oznacza to, że wielkość zatwierdzonego eksportu broni trzeci rok z rzędu utrzymywała się na wysokim poziomie. W 2022 r. rząd sygnalizacji świetlnej wydał zezwolenia na łączną kwotę 8,36 mld euro. To druga najwyższa kwota w historii RFN po 9,35 mld euro w 2021 roku.

Największym odbiorcą jest Ukraina

Według Ministerstwa Gospodarki największym beneficjentem w okresie od 1 stycznia do 19 czerwca 2023 r. była Ukraina. Wydano im licencje eksportowe o wartości 1,18 mld euro. Od początku wojny na Ukrainie w styczniu 2022 r. czerwono-zielono-żółty rząd federalny zatwierdził eksport broni do Kijowa na łączną kwotę 3,42 mld euro.

W rzeczywistości, za namową SPD i Zielonych, sygnalizacja świetlna miała pierwotnie służyć ściślejszej kontroli eksportu uzbrojenia. Jednak po wybuchu wojny na Ukrainie zniesiono dotychczasowy zakaz eksportu do stref działań wojennych.

Węgry na drugim miejscu

Głównymi odbiorcami niemieckiej broni po Ukrainie w 2023 roku są Węgry z 1,03 mld euro, Cypr (266,6 mln euro), Stany Zjednoczone (265,8 mln), Wielka Brytania Bretania (227,0 mln), Francja (226,8 mln), Korea Południowa ( 201,7 mln), Indiach (108,4 mln), Polsce (92,3 mln) i Finlandii z 83,7 mln.

Poza krajami trzecimi, Ukrainą, Koreą Południową i Indiami, wszystkie inne kraje z pierwszej dziesiątki krajów docelowych dla niemieckiego eksportu broni to kraje UE i NATO. W bieżącym roku rząd federalny zatwierdził eksport broni na łączną kwotę 1,86 mld euro do krajów trzecich z wyjątkiem Ukrainy.

Dagdelen: Żadnych przestojów w dostawach broni

Lewicowy poseł Dagdelen skrytykował wysoki całkowity eksport broni. „Rząd sygnalizacji świetlnej oczywiście nie zna granic, jeśli chodzi o zatwierdzanie dostaw broni” – powiedziała. „Dostarczanie broni do stref wojennych i kryzysowych na całym świecie nie jest wkładem w odpowiedzialną politykę zagraniczną, ale w maksymalizację zysków firm zbrojeniowych”.

Ten temat w porządku obrad:MDR NEWS RADIO | 27 czerwca 2023 | 15:30.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *