Stoltenberg ma zostać na kolejny rok – EURACTIV.de

Oczekuje się, że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pozostanie na stanowisku przez kolejny rok, poinformowało EURACTIV czterech dyplomatów NATO.

Stoltenberg, który przewodzi NATO od października 2014 roku, miał ustąpić ze stanowiska tej jesieni, ale pozostanie na swoim stanowisku przez kolejny rok, poinformowali dyplomaci NATO.

Jego mandat prawdopodobnie zostanie przedłużony w środę 28 czerwca, dowiedział się EURACTIV.

Kadencja Stoltenberga była już dwukrotnie przedłużana – raz na drugą pełną kadencję i po raz drugi w marcu 2022 r., krótko po inwazji Rosji na Ukrainę.

Żadne z ostatnich nazwisk pojawiających się jako potencjalni następcy – jak premier Danii Mette Frederiksen, brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace czy premier Hiszpanii Pedro Sanchez – nie zyskało jak dotąd przytłaczającego poparcia wśród 31-osobowego gabinetu NATO.

Biorąc pod uwagę, że nowy przywódca NATO musi być wybrany w drodze konsensusu po nieprzejrzystym i skomplikowanym procesie selekcji, żadna nominacja nie zostanie dokonana bez uprzedniej zgody politycznej członków NATO, w szczególności kwartetu kluczowych sojuszników – Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Stany.

Wallace jako pierwszy wycofał się z wyścigu, sugerując, że Waszyngton chce utrzymać Stoltenberga u władzy tak jak on ekonomista zgłoszone na początku tego miesiąca.

„Kapitan w burzy”

Dyplomaci NATO w sojuszu wskazują na udowodnioną zdolność Stoltenberga do kierowania sojuszem wojskowym przez kryzysy.

„Zmiana kapitana podczas burzy nie jest bezpieczna” – powiedział EURACTIV wysoki rangą urzędnik NATO, zapytany o nadchodzącą decyzję.

Przedłużenie daje zachodniemu sojuszowi wojskowemu więcej czasu na skupienie się na krótko- i długoterminowym wsparciu dla Ukrainy, zamiast konieczności wdawania się w debatę na temat osobowości.

Gdyby ukraińska kontrofensywa rozpoczęła się wcześniej wiosną, wojna mogłaby osiągnąć punkt zwrotny teraz i dać Kijowowi przewagę przed szczytem NATO w Wilnie w połowie lipca, trzech dyplomatów z NATO.

Pozostawiłoby to mnóstwo czasu na otwarcie drzwi dla nowego szefa NATO, ale opóźnienie w harmonogramie skłoniło sojuszników NATO do ponownego rozważenia swojej strategii, powiedzieli.

Stoltenberg zasłynął jako jedna z zachodnich twarzy, która prowadziła sojusz wojskowy w krytycznych czasach.

Nazywany przez niektórych w salach NATO „szeptaczem Trumpa”, Stoltenbergowi przypisuje się utrzymywanie członków sojuszu razem, jednocześnie powstrzymując gniew administracji Trumpa z powodu niskich wydatków Europy na obronę i niechęć do atakowania Azji.

Chwalono także jego opanowanie po upadku Kabulu w 2021 r., wycofaniu wojsk NATO z Afganistanu i fakt, że „od początku wojny na Ukrainie nie powiedział ani jednego ostrego słowa”, według urzędnika NATO. dyplomata.

Stoltenberg powstrzymał także Polskę przed uruchomieniem Artykułu 4 po tym, jak pocisk wylądował w małym miasteczku w pobliżu granicy z Ukrainą.

Zapytany, czy chce zachować swoją pracę, Stoltenberg powiedział na początku tego miesiąca: „Jestem odpowiedzialny za wszystkie decyzje sojuszu z wyjątkiem jednej. I to jest kwestia mojej przyszłości. Decyzję musi podjąć 31 sojuszników.

Przy sprawowaniu urzędu przez Stoltenberga do 1 października 2024 r. oczekuje się, że kolejny sekretarz generalny po kolejnych wyborach europejskich w czerwcu 2024 r. będzie częścią karuzeli w obsadzaniu stanowisk kierowniczych w UE.

Oznacza to również, że nowy szef NATO pojawi się w kwaterze głównej na kilka miesięcy przed wejściem nowego (lub byłego) prezydenta USA do Białego Domu.

Dałoby to jednak Stoltenbergowi szansę pożegnania się na Jubileuszowym Szczycie NATO w Waszyngtonie w lipcu 2024 roku.

Mimo to niektórzy członkowie NATO zwracali uwagę na problem, jaki przedłużające się poszukiwania jego następcy mogą stanowić dla procesu decyzyjnego sojuszu wojskowego.

„Można by to uznać za poważny deficyt demokracji, gdyby tak było [NATO-]Sojusznicy nie są w stanie znaleźć nowego kompromisowego kandydata” – powiedział czwarty dyplomata NATO.

[Bearbeitet von Zoran Radosavljevic]

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *