Stan: 08.12.2021 04:40
No bo przecież po impasie w polskim parlamencie posłowie uchwalili wieczorem kontrowersyjną ustawę medialną. Teraz sytuacja staje się trudna dla nadawcy krytycznego dla rządu.
Polski parlament przyjął nową ustawę medialną z pewnym opóźnieniem. W przyszłości zezwolenia na nadawanie będą wydawane tylko cudzoziemcom, którzy „posiadają siedzibę lub miejsce zamieszkania w Europejskim Obszarze Gospodarczym”. Ponadto obowiązuje warunek, że posiadacz nie może pozostawać na utrzymaniu jakiejkolwiek osoby mającej siedzibę lub miejsce zamieszkania poza tą strefą ekonomiczną.
Ustawa jest powszechnie postrzegana jako próba uciszenia niezależnego, antyrządowego nadawcy TVN. Jeśli ustawa wejdzie w życie, amerykańska grupa Discovery będzie musiała sprzedać swój większościowy udział w sieci. TVN ma wiele kanałów. W szczególności kanał informacyjny TVN24 przyjmuje krytyczną dla PiS linię.
Sejm uchwalił kontrowersyjną ustawę medialną
Tagesschau 09:00, 12 sierpnia 2021
Krytycy postrzegają nowe prawo jako naruszenie zasady wolności mediów. Opozycja twierdzi, że prawo zagraża wolności prasy i może wpłynąć na stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Departament Stanu USA wezwał rząd w Warszawie do wykazania się przywiązaniem do wartości demokratycznych i wolności prasy. Wysocy urzędnicy Departamentu Stanu USA byli w kontakcie z polskimi urzędnikami w godzinach poprzedzających głosowanie, powiedział rzecznik departamentu.
pojedynek do głosowania
Wcześniej głosowanie trzymało Parlament w napięciu przez wiele godzin: decyzja została początkowo odroczona do września. Po tym, jak Marszałek Sejmu uznał to odroczenie za nieważne z powodu braku daty, głosowanie odbyło się wieczorem. Spór o ustawę doprowadził wcześniej do kryzysu rządowego.
We wtorek mieszkańcy wielu polskich miast zaprotestowali przeciwko ustawie, a prelegenci wyrazili obawy przed cenzurą.
PiS od dawna dąży do nacjonalizacji mediów, powołując się na bezpieczeństwo narodowe. Podkreśla niebezpieczeństwo, że mocarstwa takie jak Rosja i Chiny mogą wpływać na debatę publiczną w Polsce.
Sojusz rządowy rozpada się w sporze o prawo
W sojuszu z polskim rządem spór wokół tej ustawy nasilał się wcześniej. Premier Mateusz Morawiecki zwolnił we wtorek swojego zastępcę Jarosława Gowina. W rezultacie jego ugrupowanie Porozumienie (porozumienie) zerwało współpracę z PiS. Ze stanowisk zrezygnowało pięciu wiceministrów z obozu Gowina. Wspólnie z PiS i inną małą partią Porozumienie utworzyło dotychczas sojusz z listy „Zjednoczonych Praw” i ma 12 z 232 deputowanych w obozie rządowym.
Oficjalnym powodem odwołania 59-letniego Gowina było to, że jego grupa nie pracowała nad reformami PiS w wystarczającym tempie. Gowin skrytykował fakt, że masowe podwyżki podatków są planowane w ramach planowanego pakietu bodźców gospodarczych. Ostrzegł jednak, że ustawa o radiofonii i telewizji może zaszkodzić stosunkom Polski ze Stanami Zjednoczonymi.
Sejm uchwalił kontrowersyjną ustawę medialną
Jan Pallokat, ARD Warszawa, 12.08.2021 07:46
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.