Europe in Brief to poranny biuletyn EURACTIV. Możesz się zarejestrować tutaj.
Już w środę Komisja Europejska zatwierdziła wypłatę ponad 35 mld euro dla Polski od Fundusz odzyskiwania środków UE zatwierdzony. W zgodnej opinii Warszawa została nagrodzona za politykę ukraińską. Teraz, po ostrej krytyce, Komisja Europejska ponownie ją dostosowała.
Przewodnicząca Komisji von der Leyen podkreśliła wczoraj, że wypłata środków unijnych będzie związana z reformą sądownictwa. „Płatność wstępna będzie możliwa tylko wtedy, gdy nowe prawo” [die Justizreform] zrealizowane i wszystkie warunki tej umowy są przestrzegane” – powiedziała von der Leyen na konferencji prasowej w Warszawie.
Polska ma teraz czas do końca czerwca na rozwiązanie kontrowersyjnego organu dyscyplinarnego i zastąpienie go organem niezależnym.
Uwolnienie funduszy przyniosło dziś pewną krytykę. „Komisja wyrzeka się rządów prawa w Polsce” – skomentował Zielony eurodeputowany Daniel Freund. Za pomocą tego środka Komisja chce zapewnić, że nie zrezygnuje bez dalszej zwłoki ze swojego najważniejszego narzędzia reform w Polsce.
Możesz przeczytać artykuł na ten temat tutaj Lilia.
Węgry po raz drugi wygrywają embargo na ropę. Patriarcha Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryl I został usunięty z VI pakietu sankcji na wniosek rządu węgierskiego. Według źródeł unijnych awans Węgier był raczej nieoczekiwany.
Według rządu Belgia jest „w pełni przygotowana” na zamrożenie dostaw rosyjskiego gazu. Belgijski rząd zwrócił uwagę na już istniejące środki mające na celu zmniejszenie zużycia gazu, gdy na początku tygodnia więcej krajów UE zostało odciętych od dostaw z Rosji. Powinno to być również możliwe dzięki środkom energooszczędnym, takim jak przyspieszenie energooszczędnej renowacji. Jednak bądź bezpieczny sprawiedliwość społeczna na dobrej drodze.
UE przekracza cel klimatyczny 2020 i odnotowuje 34-procentową redukcję emisji. Unia Europejska zmniejszyła emisje gazów cieplarnianych o 34% do 2020 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r., a wraz z nią Cel 20% przekroczony.
Prawo AI. W Parlamencie Europejskim zbliżają się złożone negocjacje w sprawie ustawy o sztucznej inteligencji, ponieważ grupy parlamentarne mają tysiące poprawek złożony. Na przykład kontrowersyjna jest definicja sztucznej inteligencji, niedozwolonych praktyk, grzywien czy rejestracji biometrycznej.
Zainteresowanie Gaia-X. Według badań przeprowadzonych przez cyfrowe stowarzyszenie Bitkom prawie połowa niemieckich firm jest zainteresowana korzystaniem z Gaia-X. 14% planuje korzystać z europejskiej infrastruktury chmury i danych, 32% może to sobie wyobrazić. „Wspólne europejskie działanie jest kluczowym kryterium sukcesu we wzmacnianiu cyfrowej suwerenności i cyfrowej konkurencyjności europejskiej gospodarki” – powiedział prezes Bitkom, Achim Berg.
UE chce wycofać propagandę Putina dotyczącą bezpieczeństwa żywnościowego. Poprzez blokadę ukraińskich portów Morza Czarnego Rosja powoduje zamieszanie na światowych rynkach rolnych i grozi zaostrzeniem głodu na świecie. Z drugiej strony prezydent Putin próbuje rozpowszechniać narrację, że zbliżający się kryzys żywnościowy jest spowodowany sankcjami Zachodu wobec Rosji – tego chce rząd. teraz zdecydowanie sprzeciwia się UE.
Porozumienie w Brukseli w sprawie ujawniania danych o pestycydach. Poprzez zmianę ram prawnych dotyczących statystyki nakładów i produkcji rolnej (SAIO) UE chce ujednolicić gromadzenie danych w sektorze rolnym. Szczególnie kontrowersyjny jest zakres, w jakim należy ujawniać dane dotyczące stosowania pestycydów. W Brukseli Parlament Europejski i Rada Ministrów osiągnęły porozumienie w sprawie propozycji Komisji: w przyszłości dane dotyczące pestycydów, w tym nowo wprowadzanych i stosowanych substancji czynnych, powinny być gromadzone i ujawniane co roku.
Niewystarczające zobowiązania dotyczące dostępu do leków. Dostępne leki i ich ceny różnią się znacznie w poszczególnych krajach UE. Aby temu zaradzić, UE musi podjąć dobrowolne zobowiązania ze strony przemysłu wychodzić i tworzyć faktydomaga się BEUC, europejskiej organizacji konsumenckiej.
Wybory parlamentarne we Francji: sondaże i prognozy. Wybory parlamentarne odbędą się we Francji 12 i 19 czerwca. EURACTIV Francja, we współpracy z Europe Elects, oferuje Przegląd aktualnych sondaży i intencji głosowania.
Szwed Andersson grozi dymisją w przypadku obalenia ministra sprawiedliwości. Premier Magdalena Andersson powiedziała, że ustąpi, jeśli prokurator generalny Morgan Johansson Skrajnie prawicowe wotum nieufności szwedzkich Demokratów jest porażką powinien cierpieć.
„Gospodarstwa dla dzieci”: Brak zasad macierzyństwa zastępczego w Republice Czeskiej. Nowe badanie na nieuregulowane macierzyństwo zastępcze w Czechachże w ciągu ostatnich trzech lat co najmniej 30 dzieci urodzonych w Pradze w wyniku macierzyństwa zastępczego zostało umieszczonych pod opieką zagranicznych rodziców.
Bułgaria „nigdy” nie będzie więcej robić interesów z Gazpromem. Bułgaria będzie nigdy więcej nie negocjuj z rosyjskim koncernem energetycznym Gazprompowiedział wicepremier Assen Vassilev.
Włochy proponują nową europejską politykę migracyjną. A nowa polityka migracyjna UE została wspomniana przez włoską minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese w wywiadzie przed szczytem Med5, który zgromadzi Włochy, Hiszpanię, Grecję, Maltę i Cypr.
Wizyta Ławrowa w Belgradzie na trzy dni przed Scholzem się komplikuje. Planowana wizyta ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Belgradzie, ogłoszona w mediach na 7 czerwca, robi się coraz bardziej skomplikowanaszczególnie w dniu przyjazdu.
Francuski rząd chce „prawa nadzwyczajnego” dla klimatu. Nowa premier Elisabeth Borne przygotowuje „prawo nadzwyczajne”.do walki z globalnym ociepleniem i zmniejszenia zależności Francji od paliw kopalnych.
Austria walczy o wprowadzenie uzgodnionego podatku od CO2. Ze względu na wysokie ceny energii i rosnącą krytykę rząd ponownie rozważa datę rozpoczęcia wprowadzenia Odroczenie podatku węglowego na październik.
Bezrobocie w Hiszpanii na najniższym poziomie od 2008 roku. Liczba bezrobotnych w Hiszpanii wynosi poniżej trzech milionów po raz pierwszy od grudnia 2008 r. zmniejszył się, podczas gdy liczba pracowników wzrosła zgodnie z oficjalnymi danymi.
Oczekuje się, że Dania dołączy do unijnej współpracy obronnej w lipcu. Departament Stanu zakłada, że: Dania dołączy 1 lipca do Europejskiej Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa i Obronypowiedział duński minister spraw zagranicznych Jeppe Kofod.
Około połowa Słowaków nie obarcza Putina odpowiedzialnością za wojnę na Ukrainie. Niecałe 50% Słowaków – najwięcej spośród wszystkich krajów wyszehradzkich, Bułgarii i Rumunii – patrz prezydent Rosji Władimir Putin, według nowego sondażu Globsec nie odpowiada za wojnę na Ukrainie.
- UE: Rady Handlu i Telekomunikacji.
Briefing przed przyszłotygodniową sesją plenarną Parlamentu Europejskiego.
Komisarz spraw wewnętrznych Ylva Johansson przyjmuje przewodniczącego zarządu Frontexu Alexandra Fritscha.
Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący Komisji, uczestniczy w spotkaniu Grupy Bilderberg w Waszyngtonie. - Niemcy: Ostateczne głosowanie w Bundestagu nad budżetem 2022.
- Francja: Prezydent Emmanuel Macron przyjmuje Michaela Bloomberga, Specjalnego Wysłannika ONZ ds. Celów i Rozwiązań Klimatycznych.
Macron je obiad z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Paryżu. - Brytania: Piąta rocznica ataku na London Bridge, ogłoszonego przez Państwo Islamskie.
- Włochy: Szczyt grupy MED5 w Wenecji. Spotkają się ministrowie spraw wewnętrznych Włoch, Hiszpanii, Grecji, Malty i Cypru.
- Szwecja: Aktywiści klimatyczni protestują przed szczytem Sztokholm+50.
- Słowacja: Komisarz ds. stosunków międzyinstytucjonalnych Maroš Šefčovič uczestniczy w GLOBSEC Forum Bratysława 2022.
- Republika Czeska: Wspólne spotkanie rządów Czech i Polski.
- Serbia: Wizyta greckiego ministra spraw zagranicznych Nikosa Dendiasa w Serbii.
- Moldova: Premier Hiszpanii Pedro Sánchez odwiedza kraj.
- Świat: Światowy Dzień Roweru.
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.