Pierwsze miejsce Austrii w jakości wody w kąpieliskach UE • NEWS.AT

W najnowszym raporcie Komisji Europejskiej na temat jakości wody w kąpieliskach w Europie Austria zajmuje pierwsze miejsce. Spośród łącznie 261 krajowych kąpielisk zbadanych w ubiegłym roku 97,7% zostało ocenionych jako „doskonałe” – więcej niż we wszystkich innych krajach UE, a także w Albanii i Szwajcarii. Na drugim miejscu jest Malta, a na trzecim kąpieliska Grecji i Chorwacji. Tylne światła to Polska, Słowacja i Węgry.

Łącznie 99,2% wszystkich krajowych jednolitych części wód zostało ocenionych jako „doskonałe” lub „dobre” w sprawozdaniu UE. To stawia Austrię w czołówce 29 krajów, które spełniają wymogi dyrektywy w sprawie wody w kąpieliskach. Łącznie europejskie kąpieliska zostały przebadane w blisko 22 000 punktach pomiarowych.

„Wielki wynik jest potwierdzeniem, że nasze środki i inwestycje z ostatnich dziesięcioleci, wynoszące 50 miliardów euro, mające na celu utrzymanie czystej wody, przynoszą efekty” – powiedział przy okazji obecnego rankingu minister federalny Norbert Totschnig (ÖVP). „W samą porę na rozpoczęcie sezonu kąpielowego i wakacyjnego goście z kraju i zagranicy mogą być pewni: jakość naszych lokalnych naturalnych wód w kąpieliskach jest doskonała”.

Ogólnie rzecz biorąc, Europejska Agencja Środowiska (EEA) z siedzibą w Kopenhadze oceniła około 85% europejskich kąpielisk jako doskonałe. Minimalne standardy jakości wody w UE zostały spełnione w prawie 95% miejsc. Rok wcześniej było to tylko około 83 lub 93%.

Na potrzeby oceny organ wziął pod uwagę zanieczyszczenie wody bakteriami kałowymi, a mianowicie enterokokami jelitowymi i Escherichia coli. Mogą one prowadzić do chorób u ludzi. Dlatego jakość wody zależy od wykrytej ilości tych bakterii, które pochodzą głównie ze ścieków i rolnictwa. EEA zaleca zakazy kąpieli, ostrzeżenia lub inne środki dotyczące kąpielisk sklasyfikowanych jako ubogie.

Tegoroczne wyniki są dowodem na to, że ponad 40 lat działań UE na rzecz poprawy jakości wody w kąpieliskach w Europie przyniosło korzyści zarówno naszemu zdrowiu, jak i środowisku, powiedział Hans Bruyninckx, dyrektor wykonawczy AEE. „Plan działania na rzecz zerowego zanieczyszczenia UE i przegląd dyrektywy UE w sprawie wody w kąpieliskach jeszcze bardziej wzmocnią nasze zaangażowanie w zapobieganie zanieczyszczeniom i ich ograniczanie w nadchodzących dziesięcioleciach”.

Z danych wynika, że ​​od 2013 r. zmniejszył się udział wody w kąpieliskach o niskiej jakości. W 2021 r. woda w kąpieliskach o niskiej jakości stanowiła zaledwie 1,5% całej wody w kąpieliskach w UE – w 2013 r. było to 2%. Raport podkreśla, że ​​ocena źródeł zanieczyszczeń i odpowiednie wdrożenie zintegrowanych środków gospodarki wodnej może również przyczynić się do poprawy jakości wody.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *