Podcast publicystyczny: Duży sukces polskiej opozycji

W niedzielę Polska wybrała nowy parlament. Najwięcej głosów zdobyła partia rządząca PiS. Ale choć PiS stał się najpotężniejszą siłą, utworzenie rządu może okazać się trudne. Ponieważ do tego potrzebna jest większość absolutna. Różnice w stosunku do pozostałych stron są znaczne. Partia PiS sprawuje władzę od ośmiu lat. W 2018 r. narodowo-konserwatywny rząd przyjął kontrowersyjną reformę wymiaru sprawiedliwości, która znacznie ograniczyła niezależność sądów. Rząd zaostrzył także przepisy dotyczące aborcji, co miało druzgocące konsekwencje dla kobiet w kraju. Partie opozycji wspólnie uzyskują niezbędną większość. Jest zatem możliwe, że liberalno-konserwatywnej Koalicji Obywatelskiej (KO) Donalda Tuska uda się utworzyć rząd. Jörg Lau jest koordynatorem polityki zagranicznej w DIE ZEIT. W podcaście wyjaśnia, co oznaczają wyniki wyborów i co będzie dalej.

Izrael ustanowił na granicy z Libanem strefę wykluczenia o szerokości czterech kilometrów. Jest to odpowiedź na powtarzające się ataki Hezbollahu z południowego Libanu. W weekend szyicka milicja zaatakowała izraelskie pozycje wojskowe i wystrzeliła rakiety przeciwpancerne. Izrael odpowiedział także bombardowaniem obiektów Hezbollahu. W atakach zginęło kilka osób. W miarę jak Izrael w dalszym ciągu walczy z Hamasem w Strefie Gazy, sytuacja pogarsza się również na północy, na granicy z Libanem. Sytuacja jest ogólnie napięta. Izrael zmobilizował już 360 000 rezerwistów. Możliwe, że Izrael już przygotowuje się do wojny na dwóch frontach. Hauke​Friederichs opowiada nam w podcaście, jak prawdopodobna jest dla Izraela wojna na wielu frontach. Jest korespondentem ds. polityki bezpieczeństwa w ZEIT ONLINE i klasyfikuje dla nas aktualną sytuację zagrożenia.

A poza tym: wiadomo, że gotowanie jest dobre dla duszy. Przepis oparty na Ottolenghi.

Moderacja i produkcja: Pia Rauschenberger

Współpraca: Lisa Pausch i

Lea Studentka

Wszystkie odcinki naszego podcastu znajdziesz Tutaj. Pytania, uwagi krytyczne, sugestie? możesz do nas dotrzeć pod adresem wasjetzt@zeit.de.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *