Powołano już nowe rady nadzorcze, które wybiorą nowych członków. Restrukturyzacja i reorientacja radiofonii i telewizji publicznej to jeden z priorytetów rządu Donalda Tuska. Zarzuca mediom szerzenie propagandy partyjnej przez ostatnie osiem lat rządów narodowo-konserwatywnego PiS.
Parlament domaga się bezstronności
We wtorek wieczorem Parlament przyjął uchwałę mającą na celu „przywrócenie legalności i bezstronności” mediów publicznych. Powiedział, że te media utraciły swój mandat prawny do dostarczania wiarygodnych i bezstronnych informacji i stały się mediami stronniczymi. Ministerstwo Kultury i Ministerstwo Inwestycji Państwowych, które interweniują w placówkach za pośrednictwem komisji majątkowych, muszą teraz podjąć działania naprawcze.
W wyborach 15 października trójstronny sojusz byłej opozycji na czele z Tuskiem zdobył większość rządzącą. Rządzący od 2015 roku PiS stracił władzę.
Propaganda dla partii PiS
Organizacje międzynarodowe skrytykowały stronniczy sposób relacjonowania kampanii wyborczej przez media państwowe. Według raportu Europejskiego Centrum Wolności Prasy i Mediów (ECPMF), finansowanego głównie przez Komisję Europejską, „całkowicie przekształcili się w propagandowe ramię rządzącego PiS” i zajmują się oczernianiem swoich krytyków.
Misja obserwacji wyborów OBWE ubolewała, że kanał publiczny „wyraźnie faworyzował PiS w swoich reportażach, a jednocześnie okazywał otwartą wrogość wobec opozycji”. (nie dotyczy/brak)
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.