Polska po wyborach: czy w Polsce grozi cichy zamach stanu?

Podczas wyborów parlamentarnych w r Polska Niemal dwa tygodnie temu szeroki sojusz partii liberalnych zwyciężył z rządzącą prawicowo-konserwatywną partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Choć PiS wyłonił się z wyborów jako partia najsilniejsza, w przeciwieństwie do sojuszu opozycji, nie może stworzyć większości ze względu na brak odpowiednich partnerów koalicyjnych. W całej Europie zwycięstwo opozycji było postrzegane jako promyk nadziei na demokratyczne przywrócenie podziału władzy i praworządności po autorytarnej restrukturyzacji sądownictwa i mediów. W Polsce narastają obecnie obawy, że rząd PiS nie zgodzi się na dymisję. Kierownictwo działań należy teraz do prezydenta Andrzeja Dudy, także członka PiS, który decyduje, komu powierzy zadanie utworzenia rządu. Jörg Lau, koordynator ds. polityki zagranicznej w dziale politycznym ZEIT, analizuje sytuację polityczną w Polsce i wyjaśnia, jak duże jest niebezpieczeństwo cichego zamachu stanu.

Na długo przed oficjalną decyzją Rady FIFA, który kraj będzie mógł być gospodarzem Mistrzostw Świata w 2034 r., prezydent FIFA Gianni Infantino de facto już to przewidywał. Ogłosił to w zeszłym tygodniu na swoim koncie na Instagramie Arabia Saudyjska po kolejnym będzie gospodarzem Pucharu Świata. Po wycofaniu się Australii kraj ten był jedynym kandydatem, który pozostał w ostatecznym terminie składania wniosków w ubiegły wtorek – częściowo dzięki pewnym sztuczkom Infantino. W przeciwieństwie do dwóch kolejnych turniejów, których mecze w Pucharze Świata zostaną rozdzielone pomiędzy kilka krajów, jedynym gospodarzem będzie Arabia Saudyjska. Decyzja budzi kontrowersje nie tylko ze względu na procedurę przyznania nagrody: Światowa Federacja Piłki Nożnej FIFA została ostro skrytykowana podczas ostatnich mistrzostw świata w Katarze za ignorancję w zakresie łamania praw człowieka w państwie gospodarzu. Wraz z sąsiednią Arabią Saudyjską kontrakt wygrał inny kraj o niepewnej sytuacji w zakresie praw człowieka. Oliver Fritsch jest redaktorem działu sportowego ZEIT ONLINE. W podcaście opowiada o „systemie Infantino” i wyjaśnia, w jaki sposób Arabia Saudyjska mogła być gospodarzem mistrzostw świata w 2034 roku.

Wszystko oprócz sprzątania: nasze wskazówki ZEIT dotyczące sztuki sprzątania – kompletny przewodnik po sprzątaniu, które zadania sprzątania są niepotrzebne i jak udawać czyste mieszkanie.

Moderacja i produkcja: Jannis Carmesin

Współpraca: Mathias Peer i Olga Ellinghaus

Wszystkie odcinki naszego podcastu znajdziesz Tutaj. Pytania, uwagi krytyczne, sugestie? możesz do nas dotrzeć pod adresem wasjetzt@zeit.de.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *