Polski premier ostrzega przed „europejskim superpaństwem”

Premier Polski Mateusz Morawiecki podczas przemówienia w Heidelbergu.źródło: epa


Szef polskiego rządu zabrał głos w debacie o przyszłości Europy z wyraźnym zaangażowaniem w rolę państw narodowych w UE. Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek w Heidelbergu:

Potrzebujemy Europy wzmocnionej przez jej państwa narodowe, a nie Europy zbudowanej na ich ruinach.

Mateusza Morawieckiego, premiera RP

Polityk narodowo-konserwatywny podkreślił, że błędem jest walka o europejskie superpaństwo, jak chcieli niektórzy brukselscy biurokraci.

Morawiecki podkreśla znaczenie państw narodowych

Nic w Europie nie może lepiej zagwarantować wolności narodów, ich kultury i bezpieczeństwa militarnego niż same państwa narodowe.Błędem jest pragnienie europejskiego superpaństwa, jak chcą niektórzy biurokraci w Brukseli.

Podstawą naszej tożsamości jest nasza tożsamość narodowa. I nie poprzez zaprzeczanie naszej tożsamości.

Mateusza Morawieckiego, premiera RP

Morawiecki ostrzegł przed „zrównaniem” w ramach UE. „Jeśli elity UE będą uparcie obstawać przy wizji scentralizowanego superpaństwa, napotkają sprzeciw innych narodów europejskich, a im bardziej będą nalegać, tym gwałtowniejszy będzie bunt”.

Polska ogłasza dostawę myśliwców MiG-29 na Ukrainę. Czy uda im się odwrócić losy wojny?

16.03.2023 | 36:01 min


Jak wojna ukraińska zmieniła pogląd Polski

Polski rząd z przekonaniem wpisał wykład Morawieckiego na Uniwersytecie Ruprechta Karola w Heidelbergu w tradycję ważnych przemówień – takich jak europejskie przemówienia prezydenta Francji Emmanuela Macrona we wrześniu 2017 r. sierpnia 2022 na Uniwersytecie Karola w Pradze.
Kraj UE i NATO okazał się najsilniejszym zwolennikiem Ukrainy – wraz z państwami bałtyckimi – od początku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie. Podczas gdy kierownictwo w Berlinie i Paryżu czasami wydawało się sparaliżowane w pierwszych miesiącach wojny, to Polska głośno i wyraźnie podkreślała, że ​​Zachód ma moralny obowiązek wspierać Ukraińców również militarnie.

Szczególnie w dziedzinie obronności Polska pretenduje do pozycji lidera – niezależnie od tego, czy chodzi o dostawę czołgów podstawowych Leopard, czy myśliwców:

Prezydent Duda zobowiązał się dostarczyć Ukrainie cztery sprawne samoloty. Nie jest jasne, czy Niemcy, jako kraj pochodzenia, przychylają się do wniosku.

16.03.2023 | 02:33 minuty


Co więcej, Polska stała się „humanitarnym supermocarstwem”, jak to określił amerykański ambasador w Warszawie Mark Brzeziński. Kraj, który odmówił przyjęcia uchodźców w 2015 roku i rozprawił się z migrantami na białoruskiej granicy w 2021 roku, przyjął 1,5 miliona uchodźców wojennych z Ukrainy.

I tak Morawiecki wygłosił teraz przemówienie z jasną świadomością swojej wyższości moralnej. „Ci, którzy przez dziesięciolecia chcieli strategicznego sojuszu z Rosją i uzależnili kraje europejskie od Rosji w zakresie dostaw energii, popełnili straszny błąd” – powiedział w Heidelbergu.

W Polsce mieszka ponad 1,5 miliona ukraińskich uchodźców. Chęć pomocy jest ogromna, ale mnożą się głosy krytyczne.

14.02.2023 | 03:14 minuty


Morawiecki ostrzega przed „konformizmem”

A co z rolą Polski w UE? W Heidelbergu Morawiecki ostrzegał przed „Gleichschaltem” i malował ponury obraz brukselskich biurokratów, którzy chcą pozbyć się demokracji w państwach członkowskich.

Standardowy argument konserwatywnego rządu narodowego PiS, który jest w permanentnej walce wręcz z Brukselą z powodu reformy sądownictwa. Komisja Europejska zamroziła miliardowe wypłaty z funduszu pomocowego na skutki koronawirusa dla Polski, bo są wątpliwości co do praworządności.

Powtarzają się żądania odszkodowań wobec Niemiec

Nieco krucho jest też w tej chwili, jeśli chodzi o stosunki Polski z sąsiadującymi Niemcami. Morawiecki od początku swojego przemówienia nie mógł nie wspomnieć o żądaniach odszkodowawczych swojego rządu.

1,3 bln euro – tyle partia rządząca w Polsce ocenia szkody wyrządzone przez Niemcy w czasie II wojny światowej.

01.09.2022 | 03:30


Warszawa domaga się ponad 1,3 bln euro odszkodowania od Niemiec za szkody poniesione podczas II wojny światowej. Stany Zjednoczone od dawna dawały do ​​zrozumienia Polsce, że ten spór między sojusznikami postrzegają jako szkodliwy.

Rola Polski trwale wzrosła?

Niektórzy obserwatorzy w Warszawie mają wątpliwości co do skali roli Polski, która wzrosła po wojnie na Ukrainie. „Wielu zagranicznych polityków przysięga obecnie, że waga Polski w tej wojnie wzrosła” – mówi Jerzy Haszczyński, ekspert ds. polityki zagranicznej „Rzeczpospolitej”.

Ale dotyczy to tylko aspektu obronnego. „A co by było, gdyby ta wojna się skończyła i okazało się, że w Polsce żadnego problemu nie da się lepiej rozwiązać niż w krajach zachodnich?”

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *