titulus apgynę J. Vingegaardas bei Dzu Vedzun, nowy klub netlinio Lenkijos to mapa kobiecej piłki nożnej

Było to najciekawsze światowe wydarzenie sportowe minionego tygodnia.

Najważniejsze dni tygodnia

20 lipca Australijoje ir Naujojoje Zelandijaje rozpoczęły dziewiąte mistrzostwa świata w piłce nożnej kobiet. Po raz pierwszy w dwóch krajach w turnieju po raz pierwszy biorą udział 32 drużyny. Imię zwycięzcy jest chronione przez JAV. Atidarymo rungtynėse Auckland, Stebint 42 tys. widzów, Nowa Zelandia pokonała Norwegię 1:0.

21 lipca Monake lengvosios atletikos Deimatinės lygos step Faith Kipyegon z Kenii bije rekord świata w biegu na 1 milę (4 min. 7,64 sek.). Diamentowy rekord ligi ustanowił także Norweg Karsten Warholm (400 m przez płotki w 46,51 sekundy), najlepszym wynikiem świata w tym sezonie – Kinyamalis z Wyclife z Kenii (800 m) to Amerykanka Nia Ali (100 m przez płotki). Bieg na 100 metrów wygrała Ferdinanda Omanyala iš Kenijos. Włoszka Larisa Iapichino po raz trzeci w tym sezonie zwyciężyła w zawodach długodystansowych.

22 lipca Chongsin (Chiny) wygrał mecz finałowy mistrzostw świata w szachach, zdobywając tytuł od Gynusi Kinė Dzu Wendzun przeciwko Lie Tingze 6,5:5,5. Tytuł mistrza świata 32-letniego Dzu Wendzuna należy do roku 2018.

22 lipca W Fukuoce, mistrzostwach świata w sportach wodnych, po skoku do wody odbywają się otwarte zawody w wodzie, z Chinami na czele tabeli medalowej (15 złotych, 5 srebrnych, 4 brązowe). W Šuolio į vădţi rychibose kinai wygrało 12 z 13 linii.

23 lipca W Paryżu zakończył się kilkudniowy wyścig kolarski „Tour de France”. Ich zwycięzcą został drugi rok z rzędu Jonas Vingegaarda („Jumbo-Visma”), drugie miejsce zajął Słoweniec Tadejus Pogačara („Emirates”), trzecie miejsce – 26-letni Brytyjczyk Adam Yates („Emirates”). Trzecie miejsce w tym roku zajął stary J.Vingegaardas. Świat UCI organizuje kilkudniowe wyścigi.

23 lipca Madryt, na świecie dziewcząt (do 19 lat) w finale mistrzostw, JAV pokonało Hiszpanię 69:66. Kanada zdobyła brązowe medale. Amerykanie zostali mistrzami tej grupy wiekowej po raz dziesiąty w 15 turniejach.

23 lipca Vrniačka Banioje (Serbia) Europos merginų (dwóch 17-latków) wygrało włoski finał w finale Turcji 3:1. Brązowe medale zdobyła Chorwacja. Włosi po raz drugi w czterech turniejach zostali mistrzami kontynentu w tej grupie wiekowej.

23 lipca Hoyleike (Liverpool, Anglia) gra w golfa ze zwyciężczynią Open Championship, 36-letnią Amerykanką Brianą Harman. Po raz pierwszy wygrał jeden z czterech głównych turniejów golfowych.

23 lipca Holender Max Verstappen („Red Bull”) wygrał węgierski etap mistrzostw Formuły 1 w Modjorode, Brytyjczyk Lando Norris („McLaren”) zajął drugie miejsce, a Meksykanin Sergio Perez („Red Bull”) zajął trzecie miejsce. W Bendrojoje įskaitoje po 11 etapų pierwsze dziewięć etapów wygrali M. Verstappen (281 punktów), S. Perez (171) i Hiszpan Fernando Alonso („Aston Martin”, 139).

23 lipca Rajd w Estonii wygrał Fin Kalle Rovenper („Toyota”), drugie miejsce zajął Belg Thierry Neuville („Hyundai”), a trzecie miejsce zajął Fin Esapekka Lappi („Hyundai”). Bendrojoje įskaitoje na ósmym andapų pierwsze miejsce zajmuje K. Rovenper (170 punktów), Brytyjczyk Elfyn Evans („Toyota”, 115) jest Th. Neuville (112).

23 lipca Gdański mecz Tinklinio Tautų lygos baigiamojo tournyro mężczyzn w finale Lenkija nugalejų JAV 3:1. Japonia zdobyła brązowe medale. Po raz pierwszy od pięciu turniejów Lenkai został zwycięzcą lig Tautų. Amerykanie przegrali finał po raz trzeci.

23 lipca Londone lengvosios atletikos Etap Deimatinės lygos Rekord Deimatinės lygos ustanowiła Holenderka Femke Bol (400 m przez płotki). Najlepsze wyniki w sezonie światowym osiągnęli także Amerykanin Noah Lylesas (200 m) i Kenijczyk Jackline Chepkoech (bieg na 3000 m z przeszkodami). Marie-Josée Ta Lou iš Dramblio Kaulo Kranto zwyciężyła w biegu na 100 metrów. F.Bol i MJTa Lou wygrali czwarty sezon w tym sezonie. Po raz trzeci w tym sezonie po raz trzeci zwyciężyli południowoafrykański Wayde’as van Niekerkas (400 m), Amerykanin Grant Holloway (110 m przez płotki), Amerykanin JuVaughn Harrison (na górze) i Amerykanin Tomas Walshas (rutulys). .

23 lipca W Fukuoce mistrzostwa świata w sportach wodnych rozpoczęły się od zaciętej rywalizacji. Od pierwszego dnia Australijka Ariarne Titmus (400 m stylem dowolnym) pobiła rekord świata Francuzki Leony Marchand (400 m stylem zmiennym).

23 lipca W turnieju Teniso tournyro Boštade (Szwecja, „ATP 250”) Rosjanka Andrejus Rubliova pokonała w finale Norwega Casperį Ruudą 7:6, 6:0. A. Rubliova, lat 25, zdobywa swój 14. tytuł. Turnyro Gstaade (Szwajcaria, „ATP 250”) wygrał Argentyńczyk Pedro Cachinas, 28 lat (pierwszy tytuł), Budapeszt („WTA 250”) – Rosjanka Maria Timofeeva, 19 lat (pierwszy tytuł), Palermo („ WTA 250 „) – 20 – metė kinė Džen Sinven (pierwsze tytuły).

23 lipca W finale Nicoje teniso Hopmano taurės (mišrių komandų turnyro) Chorwacja pokonała Šveičariję 2:0. W rolę Borny Čoričius wcieliła się Donna Vekic. Turniej Hopmano Cup odbył się w Perth (Australia) po raz pierwszy po czteroletniej przerwie.