Zmiana władzy w Warszawie dobiega końca. Nowy szef rządu Tusk w przemówieniu przed parlamentem nakreślił kierunki swojej polityki, a UE odegrała w tym kluczową rolę. Trwa zaprzysiężenie Tuska.
Polski desygnowany na premiera Donald Tusk wezwał do poszanowania wartości demokracji i praworządności oraz zapowiedział dobrą współpracę swojego kraju z UE. „To, co tak naprawdę kształtuje wspólnotę, to rządy prawa, konstytucja, zasady demokracji, bezpieczne granice i bezpieczne terytorium narodowe. To są rzeczy, z którymi nie można dyskutować” – powiedział Tusk podczas prezentacji swoich planów rządowych w Izbie Reprezentantów Przedstawiciele. Przedstawiciele Sejmu.
Pod jego rządami Polska dzięki dobrej współpracy osiągnie pozycję „lidera w UE” – wyjaśnił. „Im silniejsza Wspólnota Europejska, tym silniejsi jesteśmy i tym bardziej suwerenni jesteśmy”. Izolowana Polska narażona jest na największe ryzyko. Polska, licząca około 37 milionów mieszkańców, jest piątym co do wielkości krajem w UE, po Niemczech, Francji, Włoszech i Hiszpanii.
Jedną z przyczyn zwycięstwa prounijnego sojuszu trójstronnego w wyborach parlamentarnych było pragnienie wielu polskich wyborców, aby kraj odgrywał ważną rolę w UE. Tusk obiecał także, że zadba o uwolnienie zamrożonych miliardów z unijnego funduszu pomocowego Korona.
Zaprzysiężenie Tuska ma nastąpić w środę
W poniedziałek polski parlament nakazał Tuskowi utworzenie rządu. Jego proeuropejski rząd koalicyjny musi jeszcze dziś po południu przekazać wotum zaufania. Skoro może liczyć na 248 posłów na 460, nie powinno to stanowić problemu. W środę mogłoby wówczas zostać zaprzysiężone gabinet Tuska, co oznaczałoby, że w czwartek i piątek będzie mógł uczestniczyć w szczycie UE w Brukseli jako nowy premier Polski.
66-latek z Gdańska stał na czele polskiego rządu od 2007 do 2014 roku. Następnie do 2019 roku pełnił funkcję przewodniczącego Rady UE. Swoją proeuropejską retoryką Tusk znacząco wyróżnia się na tle poprzedniego polskiego prawicowego rządu -skrzydłowa partia nacjonalistyczna PiS, na której czele stoi były premier Mateusz Morawiecki.
Były obóz rządowy od lat spierał się z Brukselą w związku z kontrowersyjną reformą sądownictwa. Komisja Europejska wszczęła kilka postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego UE i blokuje miliardowy fundusz pomocowy dla Korony.
Tusk: „Całkowita mobilizacja wolnego świata zachodniego”
W swoim przemówieniu Tusk zapowiedział także, że chce przekonać Zachód do większego wsparcia zaatakowanej Ukrainy. „Nie ma alternatywy” – stwierdził. Nie słyszy już, gdy niektórzy zachodni politycy mówią o swoim zmęczeniu sytuacją na Ukrainie.
„Będziemy głośno żądać pełnej mobilizacji wolnego świata zachodniego, aby wesprzeć Ukrainę w tej wojnie”. Za kilka godzin uda się na szczyt europejski w Brukseli. Tam chciał znaleźć sposób „inny niż dotychczas”, aby przekonać tradycyjnych sojuszników Polski o potrzebie pomocy – kontynuował Tusk.
Należy znieść blokadę granic
Od początku rosyjskiej wojny agresywnej przeciwko Ukrainie Polska jest jednym z najważniejszych politycznych i militarnych zwolenników sąsiedniego kraju. Jednak ostatnio zaostrzyły się napięcia między Warszawą a Kijowem pod rządami poprzedniego rządu narodowo-konserwatywnej partii PiS.
W tym kontekście Tusk obiecał rozwiązanie konfliktu ciężarówek na granicy polsko-ukraińskiej. Jego koalicja „znalazła sposób, aby jak najszybciej odpowiedzieć na potrzeby polskich kierowców ciężarówek i natychmiast otworzyć granicę” – powiedział Tusk.
Od początku listopada polskie firmy transportowe blokują kilka ważnych przejść granicznych z Ukrainą. Spedytorzy skarżą się na „nieuczciwą konkurencję” ze strony ukraińskich firm po tym, jak UE zawiesiła szereg wymogów w zakresie transportu granicznego w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. W związku z blokadą ruch towarowy pomiędzy obydwoma krajami został czasowo wstrzymany.
Martin Adam, ARD Warszawa, tagesschau, 12 grudnia 2023 r., godz. 11:00
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.