Tuż przed urodzinami
Polska zabezpiecza swoje granice zaporami przeciwczołgowymi
23.02.2023, 17:59
Ukraina ostrzega przed falą ataków w rocznicę rosyjskiego ataku: sąsiednia Polska przygotowuje się do blokad czołgów. Według ministra obrony Błaszczaka pierwsze powstały na granicy z rosyjską enklawą Kaliningrad. Ale granica z Białorusią też musi być zabezpieczona.
W rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie Polska zaczęła zabezpieczać swoje granice z Rosją i Białorusią zaporami przeciwpancernymi. „To część naszej strategii obronnej i odstraszania” – napisał na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Pierwsze blokady pojawiły się już na granicy z rosyjską enklawą Kaliningrad. Zamieścił również zdjęcia żelaznych i betonowych barier zbiornika.
Granica Polski z Obwodem Kaliningradzkim, dawną północną częścią Prus Wschodnich, rozciąga się na długości około 200 kilometrów. Polska chce też ustawić zapory przeciwczołgowe wzdłuż 418-kilometrowej granicy z Białorusią. Władca Aleksander Łukaszenko udostępnił swój kraj Moskwie jako bazę w wojnie z Ukrainą. Białoruś również tworzy wspólne siły z Rosją. Jak dotąd jednak nie brał czynnego udziału w wojnie.
W ubiegłym roku Polska postawiła już 5,5-metrowe ogrodzenie na lądowych odcinkach swojej granicy z Białorusią. Ma to na celu utrudnienie migrantom nielegalnego wjazdu do Polski, kraju UE. UE oskarża Łukaszenkę o transportowanie do Mińska ludzi z obszarów kryzysowych, takich jak Irak czy Afganistan, w celu przemycenia ich do UE.
„Prowokacja na dużą skalę”
Ukraina ostrzega przed falą zamachów w rocznicę. Szef wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow odniósł się do konwoju sprzętu wojskowego na granicy z obwodem czernihowskim na północy Ukrainy. Budanow powiedział gazecie Ukraińska Prawda, że „(rosyjscy) okupanci” najprawdopodobniej przygotowują prowokacje na dużą skalę.
Wcześniej głowa państwa RP Andrzej Duda podczas wizyty w Warszawie zwróciła się do prezydenta USA Joe Bidena o przekazanie większej ilości broni i sprzętu wojskowego do amerykańskich obiektów wojskowych w jego kraju. – Moja propozycja została przyjęta bardzo pozytywnie – powiedział Duda dzień wcześniej w TVN24 po spotkaniu przedstawicieli wschodnioeuropejskich państw NATO z Bidenem. Duda nie powiedział, jaka to broń. Złożenie broni jest łatwiejszą decyzją niż zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce – powiedział prezydent. Według Departamentu Obrony w Waszyngtonie w Polsce stacjonuje obecnie około 11 tysięcy żołnierzy amerykańskich, większość rotacyjnie.
Kraj członkowski UE i NATO pełni ważną funkcję logistycznego centrum wsparcia wojskowego dla Ukrainy, która jest atakowana przez Rosję przy użyciu zachodniej broni. Obawiając się eskalacji konfliktu, Polska obecnie masowo się dozbraja i naciska na wzmocnienie wschodniej flanki NATO.
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.