Węgry są również podejrzane o defraudację funduszy unijnych. W lutym, niedługo po reelekcji premiera Viktora Orbana, Komisja Europejska wszczęła zatem procedurę sankcji, która może doprowadzić do ograniczenia dotacji europejskich.
Krytykowana jest również Komisja Europejska
Ze względu na brak postępów krytykuje się również Komisję jako strażnika traktatów europejskich: „Komisji Europejskiej brakuje jasnego języka w rządzie PiS w Polsce i Viktorze Orbanie na Węgrzech”, skrytykował wiceprezes Unii Europejskiej . Parlament, Katharina Jęczmień (SPD).
Jak podkreślił, unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders oddalił oskarżenie: jego autorytet „będzie nadal wykorzystywał wszystkie dostępne instrumenty” przeciwko obu krajom. Wiceprzewodnicząca Komisji Jourova powiedziała, że organ jest „czujny”, zwłaszcza jeśli chodzi o alokację środków z budżetu UE, które wynoszą miliardy.
UE wykorzystuje fundusz odbudowy korony jako najtrudniejszy środek nacisku. Dopóki Polska nie spełni żądań Komisji, będzie musiała zrezygnować z funduszy w wysokości 35,4 mld euro. Węgry na razie nie mają perspektyw na 7,2 mld euro, na które liczyli.
Niemcy są krytykowane za wpływ lobbystów
Ale Komisja dostrzega również problemy w zachodnich państwach członkowskich: zażądała od Niemiec większych działań, aby uniemożliwić lobbystom wywieranie wpływu na politykę. Według raportu rząd federalny musi zaostrzyć przepisy przeciwko tzw. efektowi drzwi obrotowych. Oznacza zmianę byłych polityków lub urzędników w gospodarce.
Były kanclerz Gerhard Schröder (SPD) został skrytykowany za pracę dla rosyjskich firm energetycznych. Rozprawa w toczącym się przeciwko niemu postępowaniu stron o wykluczenie rozpocznie się w czwartek.
„Musimy zrobić więcej, aby chronić dziennikarzy przed presją i groźbami” – powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Jourova. Świadczyły o tym rewelacje dotyczące oprogramowania Pegasus, które służyło do szpiegowania dziennikarzy, aktywistów i polityków – nie tylko na Węgrzech i w Polsce, ale także w takich krajach jak Hiszpania czy Francja. Dlatego 13 września komisja zamierza zaproponować „ustawę o wolności mediów”.
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.