Ukraina: były Sekretarz Generalny NATO proponuje częściowe członkostwo

DByły sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen proponuje, aby Ukraina przystąpiła do transatlantyckiego sojuszu wojskowego bez terytoriów okupowanych przez Rosję. Pominięcie okupowanych terytoriów na południu i wschodzie kraju zmniejszy ryzyko otwartego konfliktu między Rosją a NATO – powiedział Duńczyk brytyjskiemu Guardianowi. Tymczasem rok po wyparciu armii rosyjskiej z Chersonia rząd ukraiński uhonorował kilkudziesięciu żołnierzy i cywilów, którzy wzięli udział w wyzwoleniu głównego miasta na południu.

„The Guardian” opublikował w sobotę fragmenty wywiadu z Rasmussenem, który był sekretarzem generalnym NATO w latach 2009–2014. W rezultacie 70-letni były premier Danii stwierdził, że częściowe członkostwo Ukrainy i związane z tym zaangażowanie sojuszniczych partnerów udzielenie pomocy „odstraszyłoby Rosję od ataku na terytorium Ukrainy w ramach NATO”, a tym samym umożliwiłoby ukraińskim siłom zbrojnym skoncentrowanie się na swoich działaniach. walki na froncie daleko od serca kraju. Moskwa musi zrozumieć, że nie można zabronić Ukrainie przystąpienia do sojuszu.

Ukraina od lutego 2022 r. broni się przed rosyjską wojną agresywną i otrzymała znaczną zachodnią pomoc zbrojeniową. Celem ukraińskich sił zbrojnych jest wyzwolenie czterech zaanektowanych przez Rosję, ale tylko częściowo kontrolowanych spod okupacji czterech obwodów ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego oraz odzyskanie zaanektowanego w 2014 roku Półwyspu Krymskiego na Morzu Czarnym.

Rasmussen: „Potrzebujemy nowej europejskiej architektury bezpieczeństwa”

„Nadszedł czas, aby zrobić kolejny krok i zaprosić Ukrainę do NATO” – powiedział Rasmussen. „Potrzebujemy nowej europejskiej architektury bezpieczeństwa, w której Ukraina jest sercem NATO. »

Różni eksperci i przywódcy polityczni sojuszu przestrzegają przed dopuszczaniem Ukrainy do obecnej fazy konfliktu, gdyż w przeciwnym razie sojusz wojskowy mógłby zostać bezpośrednio wciągnięty w wojnę i uruchomiony zostałby obowiązek pomocy wynikający z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. Stanowi to, że partnerzy sojuszu zobowiązują się do udzielenia pomocy w przypadku zbrojnego ataku na jednego lub więcej z nich. Z kolei rząd w Kijowie odrzuca wszelkie projekty, które można by interpretować jako możliwy krok w kierunku trwałego zrzeczenia się terytorium Ukrainy na rzecz Rosji.

Zełenski składa hołd żołnierzom i ludności cywilnej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował ponad 100 żołnierzy za walkę o wyzwolenie Chersoniu, w tym co najmniej 15 pośmiertnie. Rozdał także medale państwowe lekarzom, wolontariuszom oraz pracownikom władz lokalnych i firm, którzy przyczynili się do wyzwolenia miasta. Ukraińska armia nie pozwoli w przyszłości, aby ataki wojsk rosyjskich pozostały bez odpowiedzi – obiecał Zełenski w swoim sobotnim przemówieniu.

Armia ukraińska odzyskała pod swoją kontrolę stolicę tytułowego regionu Chersoń około ośmiu miesięcy po rozpoczęciu wojny z agresją rosyjską. Część regionu pozostaje jednak okupowana przez wojska rosyjskie i jest przedmiotem ostrego sporu.

Kijów gratuluje Warszawie Dnia Niepodległości

Zełenski złożył także w sobotę gratulacje Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie z okazji Dnia Niepodległości Polski i podziękował Warszawie za wsparcie dla Ukrainy. „Ukraina i Polska muszą się zjednoczyć, aby nasz naród pozostał wolny na zawsze” – powiedział Zełenski. Polska, kraj należący do UE i NATO, jest jednym z najważniejszych zwolenników Ukrainy. Jednak w ostatnim czasie stosunki między obydwoma krajami zepsuł spór dotyczący importu i tranzytu ukraińskiego zboża.

Co będzie ważne w niedzielę

Walki trwają we wschodniej i południowej Ukrainie. Według ukraińskich dowódców wojskowych, centrum walk toczy się w pobliżu Mariinki, na wschodzie kraju.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *