Ukraiński ticker: na południu zginęło kilka osób

12:36: Strack-Zimmermann ostrzega przed cięciami pomocy dla Ukrainy

Przewodnicząca Komisji Obrony Marie-Agnès Strack-Zimmermann przestrzegła przed ograniczeniem wydatków Bundeswehry i pomocy dla Ukrainy po decyzji budżetowej w Karlsruhe. „Specjalny fundusz Bundeswehry w wysokości 100 miliardów euro pozostaje w mocy, ponieważ jest zakorzeniony w Ustawie Zasadniczej. Decyzja nie ma tu żadnego skutku” – powiedział niemieckiej agencji prasowej w Berlinie polityk FDP.

„Z drugiej strony osiem miliardów euro dla Ukrainy nie jest jeszcze pewne. Trzeba je osobno uzasadnić. Pracujemy nad tym, a także nad dalszym zabezpieczeniem wyposażenia Bundeswehry” – wyjaśnił Strack-Zimmermann. Ze względu na sytuację w zakresie polityki bezpieczeństwa należy zapewnić finansowanie. W zeszłym tygodniu Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał za nieważną realokację pożyczek o wartości 60 miliardów euro w budżecie na rok 2021. Partie sygnalizacji świetlnej nie wiedzą, jak załatać dziurę finansową. Rząd federalny złożony z SPD, Zielonych i FDP już wcześniej zapowiadał, że chce w przyszłym roku zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy z czterech do ośmiu miliardów euro.

10:29: Rząd Szwajcarii zezwala na eksport czołgów Leopard do Niemiec

Rząd Szwajcarii dał zielone światło dla eksportu 25 czołgów Leopard 2 do Niemiec. Jak ogłosiła Rada Federalna, główne czołgi bojowe trafią do producenta Rheinmetall Landsysteme. Niemcy zapewniły, że czołgi pozostaną w Niemczech lub u partnerów z NATO lub UE, aby wypełnić własne luki. Kilka krajów europejskich dostarczyło już czołgi na Ukrainę, redukując własne zapasy.

Decyzja została podyktowana prośbą niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka i ministra obrony Borisa Pistoriusa, którzy w lutym zwrócili się z prośbą o odsprzedaż części wycofanych ze służby szwajcarskich czołgów Leopard 2. Władze zapewniły wówczas, że informacja ta nie zostanie przekazana Ukrainie. We wrześniu mniejsza izba szwajcarskiego parlamentu zatwierdziła wycofanie ze służby 25 wycofanych ze służby czołgów Leopard 2, otwierając drogę do ich odsprzedaży firmie Rheinmetall.

9:11: Putin uczestniczy w wirtualnym szczycie G20

Szefowie państw i rządów krajów G20 spotykają się dziś na wirtualnym szczycie kończącym prezydencję Indii. Według moskiewskiej telewizji państwowej obecny będzie także prezydent Rosji Władimir Putin. Mogło także zobaczyć, jak zachodni przywódcy po raz pierwszy od długiego czasu korzystają z Internetu.

Na ostatnim osobistym szczycie G20 po rozpoczęciu rosyjskiego ataku na Ukrainę Putina reprezentował jego minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Putina, co utrudnia mu wyjazd za granicę.

8:38: Biskupi ukraińscy – Moskwa chce powtórzyć „Hołodomor”.

Ukraińscy biskupi greckokatoliccy i rzymskokatoliccy sprzymierzyli „Hołodomor” 90 lat temu z obecnym atakiem Rosji na Ukrainę. „Głodomor” to jedna z największych katastrof ludzkich w historii – stwierdzili biskupi w oświadczeniu z okazji Dnia Pamięci o Wielkim Głodzie, przypadającego 25 listopada. Termin „Hołodomor” odnosi się do katastrofy na Ukrainie z lat 1932/33, celowo sprowokowanej przez Sowietów w celu wpędzenia ukraińskich rolników do kołchozów i państwowych gospodarstw rolnych. Według szacunków „Hołodomor” pochłonął aż osiem milionów ofiar.

Plan Stalina miał na celu zniszczenie narodu ukraińskiego i jego tożsamości „oraz na zawsze położyć kres jego nadziejom na wolne życie” – stwierdzili biskupi. Moskwie nie udało się zniszczyć Ukrainy 90 lat temu i dzisiaj próbuje ponownie. Chodzi o „likwidację narodu ukraińskiego, zniszczenie jego wolności i przyszłości”.

07:58: Ukraina i Rosja wspólnie zgłaszają ataki dronów

Według armii ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w ciągu nocy łącznie 14 dronów należących do rosyjskich sił zbrojnych. Atak miał miejsce między 20:00 a 3:00 w centrum kraju, na południowym wschodzie i zachodzie. Rosyjskie wojsko wystrzeliło także z południowego wschodu rakietę manewrującą X-22. Pocisk nie dosięgnął jednak celu i spadł na pole. Nie zgłoszono żadnych ofiar ani szkód.

Ministerstwo Obrony Rosji ogłosiło, że zniszczyło cztery ukraińskie drony morskie, które zbliżały się do Półwyspu Krymskiego nad Morzem Czarnym. W oddzielnym oświadczeniu resort podał, że nad zaanektowanym przez Rosję Krymem zniszczono „trzy ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne”.

6:35: Ukraina – Rosyjskie dostawy dla Awdijwki utknęły w stagnacji

Według ukraińskich doniesień Rosja najwyraźniej wysyła mniejsze dostawy w rejon oblężonego miasta Awdijówka. Rzecznik armii ukraińskiej Oleksandr Stupun powiedział telewizji krajowej: „Ale w dalszym ciągu naruszają zasady wojenne, strzelając do zespołów medycznych i pojazdów ewakuacyjnych.

„Jednak napastnicy nie rezygnują z planu okrążenia Awdijiwki. Dziś odparto osiem ataków” – powiedział Stupun. Szef administracji wojskowej Awdijiwki Witalij Barabasz powiedział, że walki skoncentrowały się w strefie przemysłowej, a siły ukraińskie utrzymują swoje pozycje. „Wróg w dalszym ciągu wywiera presję na naszych chłopców” – powiedział radiu NV. „Skupiają się głównie na używaniu dronów. Drony w kółko”.

Mapa: Sytuacja militarna na Ukrainie

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *