Więcej niż Wojna na Ukrainie.
Po ataku rakietowym w Polsce: dziennikarz zwolniony za fałszywe wiadomości
14:09: Dziennikarz agencji informacyjnej Associated Press (AP) jest oskarżony o fałszywe wiadomości związane z uderzeniem rakiety Polska wydany tydzień temu. Informuje o tym między innymi gazetaWashington Post„. Natychmiast po zderzeniu rakiety AP poinformowała, cytując wysokiego rangą urzędnika wywiadu USA, że „rosyjskie pociski trafiły do Polski będącej członkiem NATO, zabijając dwie osoby. W środę AP sprostowała swoje oświadczenie.
Rakieta uderzyła we wtorek w Przewodów w pobliżu granicy z Ukrainą, zabijając dwie osoby. Według NATO i Polski uderzenie zostało prawdopodobnie spowodowane przez ukraiński pocisk przeciwlotniczy wystrzelony w celu odparcia rosyjskich ataków rakietowych. Śledztwo w sprawie incydentu jest w toku.
Ekspert: Alternatywa dla Putina jest nawet „przerażająca”
11:41: W Rosji narasta niezadowolenie z przebiegu wojny na Ukrainie. Eksperci od dawna debatowali, czy szef Kremla Władimir Putin można było zatem odwrócić. Według długoletniego moskiewskiego korespondenta, Owena Matthewsa, rosyjski prezydent z trudem przeżyłby „katastrofę wojskową na polu bitwy” – na przykład, gdyby Rosja zwróciła terytoria, które podbiła od 2014 roku.
Ale Matthews ostrzega, że alternatywa dla Putina może być jeszcze „straszniejsza” niż obecny przywódca. „To, czego nie chcemy, co jest jeszcze bardziej niebezpieczne niż obecna sytuacja i jeszcze bardziej niebezpieczna niż Putin, to rewolucyjna sytuacja w Rosji, jeśli Putin upadnie” – powiedział Sky News. Alternatywą dla Putina są nacjonaliści, „którzy są de facto dużo bardziej agresywni niż sam Putin”. Matthews, który pracuje i mieszka w Moskwie od ponad 25 lat, nie może zrozumieć, dlaczego szef Kremla rozpoczął wojnę.
Putin przeszedł już długą drogę ze swoją „dyplomacją miecza”. Przypuszczalnie zakładał, że upadek rządu w Kijowie będzie spacerkiem po parku – nie zdając sobie sprawy, że nastąpi przedłużająca się wojna.
Ukraina wzywa mieszkańców Chersoniu do ewakuacji
5:10 rano: Mieszkańcy miasta Cherson na południu Ukrainy mają zostać ewakuowani na zimę do obszarów z lepszą infrastrukturą i elektrycznością. Ukraińscy urzędnicy poinformowali, że w szczególności kobiety, dzieci, osoby starsze i inne osoby znajdujące się w trudnej sytuacji są wezwane do dobrowolnej ewakuacji.
Miasto portowe nad Morzem Czarnym zostało niedawno wyzwolone przez wojska rosyjskie, ale nie ma prądu, a władze twierdzą, że infrastruktura miasta jest zbyt zniszczona, by mieszkańcy mogli przetrwać zimę.
Wicepremier Iryna Vereshchuk powiedziała, że Ukraina zapewni obywatelom Chersoniu bezpłatną ewakuację do miast, która obejmuje również bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie i opiekę medyczną.
Hofreiter ostrzega: Rosja planuje kolejną próbę zdobycia Kijowa
4:50: Zdaniem Antona Hofreitera, posła Zielonych w Bundestagu, Ukraina przygotowuje się do kolejnej rosyjskiej próby zdobycia stolicy Kijowa po zimie. „Przesłanie od Ukraińców brzmiało: mamy informacje, że Rosja nie zrezygnowała z żadnego ze swoich celów wojennych” – powiedział po rozmowach w Kijowie przewodniczący komisji europejskiego Bundestagu sieci redakcyjnej Niemcy (RND). Dotyczy to również podboju stolicy. „Ukraińcy przygotowują się do nowego ataku na Kijów na wiosnę”. Istnieje obawa, że wojska rosyjskie zostaną masowo wzmocnione.
„Głównym zmartwieniem Ukrainy jest to, że Rosja może wiosną wysłać na front 280 000 świeżo wyszkolonych żołnierzy” – powiedział Hofreiter. „Ukraińscy wojskowi twierdzą, że w tej chwili mają przewagę, ale otwarcie przyznają, że obawiają się, że Rosja odzyska przewagę na wiosnę. Zielony polityk: „Ukraina potrzebuje amunicji do obrony przeciwlotniczej i pojazdów opancerzonych nie później niż wiosną”.
Minister środowiska Lemke wzywa do utworzenia strefy ochronnej wokół elektrowni jądrowej Zaporoże
4:30 rano: Federalna minister środowiska Steffi Lemke (Zieloni) wzywa do utworzenia strefy ochronnej wokół elektrowni jądrowej Zaporoże na Ukrainie. „Podzielam głębokie zaniepokojenie i ostrzeżenie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w związku z elektrownią jądrową w Zaporożu” – powiedział Lemke w rozmowie z Editorial Network Germany (RND/wtorek). Wojskowe ataki na elektrownię jądrową są absolutnie niedopuszczalne – podkreślił minister federalny odpowiedzialny za bezpieczeństwo jądrowe.
„Popieram apel dyrektora generalnego MAEA Grossiego o utworzenie strefy ochronnej wokół elektrowni jądrowej w Zaporożu” – powiedział Lemke. „Ponadto dla bezpieczeństwa nuklearnego istotne jest, aby ukraińskie elektrownie jądrowe znajdowały się pod kontrolą Ukrainy”.
Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) elektrownia jądrowa w Zaporożu jest obecnie ponownie pod ostrzałem. Rosja i Ukraina oskarżają się nawzajem.
Selenskyj widzi problemy w ukraińskiej sieci energetycznej
Wtorek, 22 listopada, 4 rano: Według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego sieć energetyczna Ukrainy, uszkodzona przez rosyjskie ataki, pozostaje niestabilna. W swoim wieczornym przemówieniu wideo powiedział, że w poniedziałek kraj stanął w obliczu nie tylko planowanych wyłączeń, ale także nieplanowanych awarii zasilania. Zużycie przewyższa produkcję energii elektrycznej.
„Dziś wieczorem sytuacja w Kijowie i okolicach, a także w Winnicy, Sumach, Tarnopolu, Czerkasach, Odessie i niektórych innych miastach i regionach jest szczególnie trudna” – powiedział Zełenski. Wezwał władze regionalne i miejskie do dalszego zachęcania obywateli do oszczędzania energii elektrycznej.
„Szkody systemowe wyrządzone naszemu sektorowi energetycznemu przez rosyjskie ataki terrorystyczne są tak wielkie, że wszyscy nasi obywatele i przedsiębiorstwa powinni być bardzo oszczędni i rozłożyć swoją konsumpcję na godziny w ciągu dnia” – powiedział.
MAEA: Zaporoska elektrownia jądrowa praktycznie nieuszkodzona po bombardowaniu
20:38: Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) ukraińska elektrownia jądrowa w Zaporożu jest w większości nienaruszona pomimo ciężkich bombardowań w weekend. Nie ma bezpośrednich obaw związanych z bezpieczeństwem jądrowym, powiedział dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi w poniedziałek wieczorem po wizycie zespołu ekspertów na miejscu. Czterej eksperci MAEA mieliby największy europejski Szczegółowo zbadana elektrownia jądrowa. Stan sześciu reaktorów jest stabilny i potwierdzono integralność wypalonego paliwa, świeżego paliwa oraz odpadów promieniotwórczych o niskiej, średniej i wysokiej aktywności w odpowiednich obiektach do ich przechowywania.
Niemniej jednak eksperci MAEA stwierdzili znaczne uszkodzenia tego miejsca. „Jest to bardzo niepokojące, ponieważ podkreśla intensywność ataku na jedną z największych elektrowni jądrowych na świecie” – powiedział Grossi.
Macron martwił się sytuacją w elektrowni jądrowej Zaporoże
20:30: z Francuski Prezydent Emmanuel Macron w rozmowie telefonicznej ze swoim ukraińskim kolegą Wołodymyrem Zełenskim wyraził zaniepokojenie sytuacją w zaporoskiej elektrowni atomowej. Należy kontynuować starania o ustanowienie wokół instalacji strefy bezpieczeństwa, w której unika się ataków i bójek. Obaj byli w tej sprawie zgodni, powiedziała w poniedziałkowym oświadczeniu Pałacu Elizejskiego. W związku z grudniową konferencją wsparcia dla Ukrainy w Paryżu Zgodnie z zapowiedzią Macron i Zełenski rozmawiali o tym, jak Ukraina może przetrwać zimę. Priorytetowo traktuje się zatem dostęp do energii i różne sposoby oszczędzania energii.
Ukraina przyznaje się do odkrycia czterech rosyjskich „miejsc tortur” Chersoń znany
16:21: Po odbiciu miasta Cherson na południu Ukrainy ukraińscy śledczy odkryli cztery miejsca tortur wykorzystywane przez rosyjskich okupantów. Zidentyfikowali w sumie cztery budynki, w których „rosyjscy okupanci nielegalnie przetrzymywali i brutalnie torturowali ludzi” – poinformowała w poniedziałek prokuratura generalna w Kijowie.
Podczas ośmiomiesięcznej okupacji Chersoniu siły rosyjskie utworzyły „pseudo-organy ścigania” w byłych aresztach i komisariatach policji. Tam „zabezpieczono elementy pałek gumowych, pałkę drewnianą, urządzenie generujące wstrząsy elektryczne oraz żarówkę i kule”. Władze rosyjskie pozostawiły także dokumenty dotyczące administracji tych obozów jenieckich.
Dodał, że trwają dochodzenia w sprawie innych miejsc tortur i nielegalnych przetrzymywania. Celem jest również „identyfikacja wszystkich ofiar”.
Od wyzwolenia Chersoniu przez siły ukraińskie 11 listopada Kijów wielokrotnie potępiał rosyjskie „zbrodnie wojenne” i „okrucieństwa” w regionie. Mieszkaniec Chersoniu powiedział AFP w zeszłym tygodniu, że był przetrzymywany przez kilka tygodni, podczas których był bity i porażony prądem przez siły rosyjskie i prorosyjskie. Moskwa jak dotąd nie odpowiedziała na zarzuty.
Zełenski: Deszcz rakiet spustoszył kraj
5:05 rano: Od rozpoczęcia wojny w lutym Rosja podobno wystrzeliła prawie 4700 rakiet na Ukrainę, pozostawiając duże części kraju w ruinie. „Setki naszych miast praktycznie spłonęło, tysiące ludzi zostało zabitych, setki tysięcy deportowano do Rosji” – powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Szef państwa i sztab generalny w Kijowie poinformowali również, że trwają ciężkie walki, zwłaszcza w rejonie Donbasu na wschodzie kraju.
Tylko w ubiegły wtorek Rosja wystrzeliła w kierunku Ukrainy prawie 100 rakiet. „Setki różnych rakiet wystrzelono przeciwko naszym miastom, budynkom mieszkalnym, firmom, elektrowniom” – powiedział Zełenski w przesłaniu wideo do Międzynarodowej Organizacji Frankofonii – stowarzyszenia krajów francuskojęzycznych, którego przedstawiciele zebrali się na Dżerbie w Tunezji. W wyniku tych ataków ponad 20 milionów ludzi zostało czasowo pozbawionych prądu.
„Miliony ludzi opuściły Ukrainę, aby szukać ochrony przed wojną w innych krajach” – powiedział Zełenski. Poprosił o pomoc państwa członkowskie La Frankofonii. „Ukraina naprawdę chce pokoju. Ale aby przywrócić pokój, potrzebujemy wsparcia. Powrót do pokoju jest możliwy, „jeśli wszyscy na świecie zrozumieją, że nikt na świecie nie zasługuje na jeden dzień terroru”.
Lambrecht: Bundeswehra musi przyspieszyć w zamówieniach
Poniedziałek, 21 listopada, 02:04: Według minister obrony Christine Lambrecht Bundeswehra wykorzystuje wyjątki w unijnym prawie zamówień publicznych, by szybciej pozyskać sprzęt. „Musimy być szybsi w zakupach. Zamów więcej tego, co jest dostępne na rynku i wypróbowane i przetestowane przez naszych partnerów, i nie spędzaj lat na opracowywaniu własnych złotych rozwiązań” – powiedział Die. polityk SPD „Rheinische Post” i boński „General-Anzeiger” (poniedziałek). „Dlatego teraz stosujemy wyjątki od unijnego prawa zamówień publicznych” – powiedziała.
„Same 100 miliardów euro nie wystarczy” – powiedział minister. W reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę Bundestag i Bundesrat decydują się na specjalny program o wartości 100 miliardów euro na wyposażenie operacyjnej Bundeswehry. Pieniądze mają być przeznaczone na zakup nowych samolotów, śmigłowców, okrętów, czołgów i amunicji w kolejnych latach.
Przeczytaj więcej wiadomości na następnych stronach.
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.