W przypadku 925 fikcyjnie zatrudnionych obywateli polskich – wyrok sądu litewskiego

Wileński Sąd Okręgowy odrzucił apelacje skazanego i jego prawników oraz utrzymał w mocy wyrok skazujący w sprawie o oszustwo o wysokiej wartości przeciwko 925 fikcyjnie zatrudnionym obywatelom polskim. Fikcyjny stosunek pracy został oparty na Rozporządzeniu Rady Ministrów Unii Europejskiej „w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych i ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie”.

Organizator zbrodni, Grzegorz Gołębiowski, będzie musiał odbyć karę 3 lat pozbawienia wolności wymierzoną mu przez sąd I instancji. Sąd uznał go winnym oszustwa, oszukańczego prowadzenia ksiąg rachunkowych, fałszowania dokumentów i ich wykorzystywania.

Według Vytautasa Kukaitisa, delegowanego prokuratora europejskiego zaangażowanego w postępowanie odwoławcze, ten niezwykle złożony transgraniczny schemat oszustwa w Unii Europejskiej został wyjaśniony przez Służbę Śledczą ds. Przestępstw Finansowych podczas intensywnego międzynarodowego śledztwa przez ponad trzy lata (2015-2018) z pomoc polskich śledczych i prokuratorów. .

Zgodnie ze sprawą, 925 obywateli polskich było fikcyjnie zatrudnionych w jednoosobowej firmie w Wilnie w celu uzyskania opieki medycznej w Rzeczypospolitej Polskiej bez opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Świadczone im w Polsce świadczenia medyczne miały być finansowane z budżetu Kasy Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego administrowanej przez Litewski Państwowy Fundusz Ubezpieczeń Zdrowotnych.

Skonfiskowano co najmniej 200 000 euro z Narodowego Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych. 120 000 euro zostało już przekazanych do Polskiego Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Natychmiast po wykryciu oszustwa zawieszono szkodę w wysokości dodatkowych 80 000 euro dla litewskiego Funduszu Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Sąd apelacyjny orzekł, że obywatele polscy stworzyli domniemane miejsca pracy w stolicy w ramach wstępnego planu. Informacje były zamieszczane na stronie internetowej, a ludzie byli zachęcani do znalezienia pracy. Wyjaśniono, że w ciągu prawie roku wileńska firma zatrudniała 925 osób zamieszkałych w Polsce – taksówkarzy, techników dentystycznych, fryzjerów, manikiurzystek i rolników z różnych regionów Polski. Umowy przewidywały rzekomą pracę online, pracę zdalną, a także pracę rzadko przyjeżdżającą do Wilna.

Sąd ustalił, że w trakcie postępowania prokuratura dostarczyła dość niepodważalnych danych wskazujących, że obywatele polscy zatrudnieni w Wilnie byli fałszywymi pracownikami – nie znaleziono dokumentów ani informacji o ich rzeczywistej pracy i ich charakterze, nie otrzymano też danych wskazujących na to, że osoby Mieszkając 800-1000 km od Wilna, pracownicy co najmniej raz w miesiącu wyjeżdżali do pracy na co najmniej kilka godzin. Podczas tych badań ustalono, że 420 (spośród 925) obywateli polskich fikcyjnie zatrudnionych na Litwie zgłosiło się do lekarzy rodzinnych, chirurgów i dentystów z powodu różnych chorób w swoim kraju, a 200 tys. o świadczone usługi medyczne. Rachunki w wysokości 1 mld euro zostały przekazane do zapłaty do litewskiego Państwowego Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych.

Skazany organizator będzie musiał zapłacić 120 tys. EUR na rzecz Narodowego Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych.

Zastępca Prokuratora Generalnego Saulius Verseckas powiedział po ostatecznym orzeczeniu Sądu Apelacyjnego, że „to złożone śledztwo, które wymagało dużej wiedzy analitycznej z zakresu finansów i cierpliwości zawodowej, wykazało zdolność prokuratorów finansowych i śledczych do identyfikacji i udowodnienia nowych wzorców uchylania się od płacenia podatków ”. w Unii Europejskiej.”

Prokuratura litewska aktywnie wykorzystuje instrumenty pomocy prawnej – europejski nakaz dochodzeniowy, nakazy zamrożenia aktywów, uzyskiwanie informacji bankowych i inne sposoby identyfikacji nadużyć oraz symulację prawną pracy.

Skazany organizator będzie musiał zapłacić 120 tys. EUR na rzecz Narodowego Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych.

Ten złożony wzorzec oszustw transgranicznych w UE ma bezpośredni wpływ na wszystkich członków UE będących pracownikami fikcyjnymi oraz rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych i ich rodzin w obrębie społeczności

Danielle Currey

"Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *