320 aktualizacji
©TM/IMAGO
Transfermarkt.pl po dziesięciu dniach zaktualizował wartości rynkowe 320 profesjonalistów PKO Ekstraklasy. Największy skok zanotował jedyny 17-letni i już sześciokrotny reprezentant Polski, Kacper Kozłowski z Pogoni Szczecińskiej, który zanotował największy skok i teraz jest sam na szczycie. Poszukiwany talent pomocnika został podniesiony z 3 milionów euro do 8 milionów euro i obecnie znajduje się wśród czterech najcenniejszych młodych zawodników na świecie w swojej grupie wiekowej (w celu podglądu). Na czerwcowych Mistrzostwach Europy został także najmłodszym zawodnikiem w historii turnieju.
„To od miesięcy temat numer jeden w Polsce. Jak na swój wiek jest niesamowicie zaawansowany w rozwoju i jest już zawodnikiem narodowym, który ma na swoim koncie dwa solidne występy na Mistrzostwach Europy. Plotki transferowe na jego temat krążą od Bundesligi do Mönchengladbach i od Dortmundu do Liverpoolu” – wyjaśnia Michael Sroka, menadżer regionalny na Polskę w Transfermarkt. W tym sezonie Kozłowski wystąpił w dwunastu meczach (trzy gole/dwie asysty) we wszystkich rozgrywkach.
Z Ishakiem: Najcenniejsi profesjonaliści Ekstraklasy
Tymczasem Jakuba Kamińskiego (19 l.), wyprzedzonego pod względem wartości rynkowej przez Kozłowskiego, awansuje także lider ligi Lech Posen, który jest obecnie drugim najcenniejszym profesjonalistą w lidze. Dla napastnika będzie to kwota od jednego do sześciu milionów euro. Reprezentant Polski do lat 21, który od 2015 roku celuje w pierwszy dla swojego klubu tytuł mistrza, zdobył cztery gole i cztery asysty. „Kolejorz” to najcenniejsza drużyna polskiej izby wyższej, której skład wynosi 32,8 mln euro.
Za nimi stoi aktualna mistrzyni Legia Warszawa z łączną kwotą 27,73 mln euro, a kilku zawodników zanotowało plus. Wśród nich jest Maik Nawrocki (20 l.), wypożyczony sąsiedniemu krajowi przez Werder Brema, którego wartość wzrosła ze 175 000 do 700 000 euro. Urodzony w Polsce obrońca z Bremy regularnie występuje w drużynie stolicy, która wygrała Ligę Europy ze Spartakiem Moskwa i Leicester City.
„Jest w pełni zaangażowany i w obronie” – mówi Sroka. Rekordziści Polski mają opcję wykupu w ramach umowy wypożyczenia, która obowiązuje do końca sezonu i ma wynieść 1,5 mln euro. „Nawrocki został tymczasowo zmodernizowany za kilkaset tysięcy euro, ale ma ogromny potencjał do poprawy” – mówi Sroka. Największy procentowy skok wykonał obrońca Lechii Gdańsk Mateusz Żukowski (19 l.), zwiększając swoją wartość rynkową o 1150 proc., z 0,2 do 2,5 mln euro.
Tak działają wartości rynku transferowego
Wartości rynku transferowego tworzone są z uwzględnieniem różnych modeli cenowych oraz silnego zaangażowania społeczności rynku transferowego, która omawia wartości w szczegółowych dyskusjach. Wartości rynkowej transferów co do zasady nie można utożsamiać z faktycznie uiszczonymi opłatami za transfer.
Celem nie jest przewidzenie ceny, ale raczej wartości oczekiwanej. Przy ustalaniu wartości rynkowej w pewnym stopniu istotne są zarówno indywidualne ustalenia dotyczące transferu, jak i warunki sytuacyjne. Przykłady tego są wymienione tutaj. Transfermarkt nie posługuje się algorytmem (w celu szczegółowego zdefiniowania wartości rynkowej).
Do strony głównej
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.