Wojna z Ukrainą: Taka jest sytuacja | polityka

Kijów
Prezydent Ukrainy odwiedza swoich żołnierzy na froncie wschodnim Ukrainy, dodaje im otuchy i wręcza medale. Drugie co do wielkości miasto na Ukrainie otrzymuje specjalne wyróżnienie. Aktualności w skrócie.

Po wizycie na terenach frontowych na wschodzie kraju prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił o wielkim cierpieniu, ale też o nadziei. Odwiedził region wokół oblężonego Bachmuta i miasto Charków, aby zorientować się w sytuacji.

Selenskyj po wizycie na froncie: jest nadzieja

„Bolesny jest widok miast Donbasu, do których Rosja przyniosła straszne cierpienie i ruinę” – powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu wideo. Są „syreny nalotowe co godzinę, ciągłe zagrożenie bombardowaniem, ciągłe zagrożenie życia”. Ale pomimo poważnych zniszczeń i cierpień w tych regionach jest nadzieja. „Czujesz ich zapach” – powiedział Zełenskij.

„Zrobimy wszystko, aby barwy niebieska i żółta mogły kontynuować swój ruch wyzwoleńczy i aby w całym naszym kraju, od Doniecka po granicę, wróciło normalne życie” – powiedział, odnosząc się do barw ukraińskiej flagi.






Niemniej Selensky również wyciągnął pozytywny wniosek. „W niektórych miejscach ponad 90% budynków zostało zniszczonych” – powiedział prezydent w swoim wieczornym przemówieniu wideo. „Ale nawet w tych wioskach ludzie wracają i jest to dowód na to, że życie wciąż wygrywa”. Ukraina zrobi wszystko, co możliwe, „aby odbudować swoje terytoria”.

Życie wznawia się nawet na polach wokół Chersoniu. „To przyjemność widzieć, jak pola regionu Chersoniu, oczyszczone przez rosyjskie miny i pociski, są uprawiane i przywracane do życia” – powiedział Zełenski. Jednak wciąż jest wystarczająco dużo pól skażonych minami.

Jednocześnie Zełenski zapowiedział reakcję Kijowa na niedawne rosyjskie ataki dronami bojowymi na ukraińskie miasta. „Z pewnością odpowiemy na każdy atak sił okupacyjnych na nasze miasta” – powiedział Zełenski. „Odpowiemy na wszystkie rosyjskie ataki militarnie, politycznie i prawnie”.

Według doniesień z Kijowa, w środowych atakach rosyjskich w różnych częściach Ukrainy zginęło co najmniej 14 osób. Służba prasowa armii ukraińskiej informuje również o 24 rannych.

Zełenski odwiedza i honoruje „miasto bohaterów” Charków

Zełenski udał się w środę do północno-wschodniego miasta Charków i wręczył burmistrzowi Ihorowi Terekchowowi odznakę „bohaterskiego miasta Ukrainy”. Tą nagrodą Selenskyj docenił opór mieszkańców wobec rosyjskich ataków z poprzedniego roku. „Charków to prawdziwie heroiczne miasto” – powiedział Zełenskij, według agencji informacyjnej Unian. „Dzięki mieszkańcom to piękne miasto, wraz z innymi miastami, broni naszej niepodległości”.

W pewnym sensie Charków zadziałał jak falochron, który powstrzymał rosyjskie ataki na dalekowschodnią Ukrainę w bitwach, które kosztowały obie strony ciężkie straty. W maju kontrofensywa ukraińska wypycha rosyjskie jednostki z najbliższych przedmieść miasta. Podczas swojej wizyty Zełenski wręczył szereg medali obrońcom drugiego co do wielkości miasta Ukrainy. Kilka godzin wcześniej głowa państwa Ukrainy wręczyła medale obrońcom w pobliżu zaciekłego miasta Bachmut.

Kijów: Rosjanie rozpoczynają akcję porządkową w obwodzie chersońskim

Według ukraińskiego Sztabu Generalnego, rosyjskie wojska i służby bezpieczeństwa rozpoczęły tzw. akcje porządkowe wśród ludności nad kontrolowanym przez siebie brzegiem Dniepru w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. W różnych osadach rozpoczęto poszukiwania obywateli o proukraińskich poglądach, emerytów wojskowych i ukraińskich funkcjonariuszy organów ścigania – poinformował Sztab Generalny Kijowa w swoim codziennym raporcie sytuacyjnym w czwartek na Facebooku.

Z kolei na osadę Nowa Kachowka miał miejsce zakrojony na szeroką skalę najazd. Ludności cywilnej „konfiskowano” duże ilości sprzętu AGD, biżuterii i telefonów komórkowych. Po tym z terenu zniknęły jednostki rosyjskie. Informacje te nie mogły zostać niezależnie zweryfikowane.

Kijów: Rosyjskie ataki odparte w Bachmucie

Według własnej relacji obrońcy Bachmuta odparli kolejne ataki wojsk rosyjskich. Jak wyjaśnił sztab Kijowa, rosyjskie oddziały próbowały zamknąć szczypce wokół miasta od północy i południa. „Wróg kontynuował starania o zajęcie miasta, przy znacznych stratach żołnierzy i broni” – napisał kijowski Sztab Generalny na Facebooku w swoim codziennym raporcie sytuacyjnym. W międzyczasie stało się widoczne „spadające tempo ataku” sił rosyjskich. Informacje te nie mogły zostać niezależnie zweryfikowane.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało wcześniej, że tempo rosyjskich ataków w pobliżu Bachmuta spada, powołując się na ustalenia wywiadu. Dodał, że wojska ukraińskie zapewniły pomoc własnym natarciem.

Rosja od ponad roku jest w stanie wojny z sąsiednią Ukrainą. Wraz z Krymem, który w 2014 r. został przyłączony do Półwyspu Morza Czarnego, Moskwa anektowała w sumie pięć ukraińskich regionów z naruszeniem prawa międzynarodowego.

Stoltenberg: Dostawy broni na Ukrainę jeszcze długo będą potrzebne

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że Zachód powinien uzbroić Ukrainę w broń do walki z rosyjską inwazją jeszcze przez długi czas. Prezydent Rosji Władimir Putin nie ma natychmiastowych planów pokoju na Ukrainie, powiedział brytyjskiemu dziennikowi Guardian. „Prezydent Putin nie planuje pokoju, on planuje kolejną wojnę. Zachód musi być zatem przygotowany na dalsze dostawy broni do Kijowa jeszcze przez długi czas.

MAEA ostrzega o bezpieczeństwie w elektrowni jądrowej Zaporoże

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) nadal ostrzega przed niebezpieczną sytuacją w okupowanej przez wojska rosyjskie elektrowni jądrowej Zaporoże na południu Ukrainy. „Bezpieczeństwo nuklearne w elektrowni jądrowej Zaporoże pozostaje w niepewnym stanie” – powiedział szef MAEA Rafael Grossi w oświadczeniu swojej organizacji. Dodał: „Ponownie apeluję o zobowiązanie wszystkich stron do zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony elektrowni”.

Z sześcioma blokami i mocą 6000 megawatów największa elektrownia jądrowa w Europie jest pod rosyjską kontrolą przez dobry rok po rosyjskiej inwazji. Wszystkie reaktory zostały teraz wyłączone i są tylko chłodzone i monitorowane. Incydenty ostrzału artyleryjskiego podsyciły międzynarodowe obawy dotyczące katastrofy nuklearnej.

Miedwiediew: aresztowanie Putina byłoby równoznaczne z wypowiedzeniem wojny

Dla byłego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa aresztowanie Władimira Putina za granicą na podstawie nakazu aresztowania Międzynarodowego Trybunału Karnego byłoby wypowiedzeniem wojny jego krajowi. Powiedział to w wywiadzie opublikowanym przez oficjalną agencję informacyjną Tass. „Wyobraźmy sobie – oczywiście, że to jest sytuacja, która nigdy się nie wydarzy, tak – ale wyobraźmy sobie, że faktycznie się wydarzyła. Na przykład odchodzący prezydent elektrowni jądrowej przyjeżdża do Niemiec i zostaje aresztowany. Co – co to jest? wypowiedzenie wojny Federacji Rosyjskiej” – powiedział Miedwiediew.

Międzynarodowy nakaz aresztowania za zbrodnie wojenne na Ukrainie obowiązuje od zeszłego tygodnia wobec przywódcy Kremla Putina. Rosja – a także Chiny – nie uznają jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Książę William odwiedza żołnierzy w pobliżu granicy z Ukrainą

Brytyjski następca tronu, książę William, przybył w środę do Polski. Chciał podziękować brytyjskim i polskim wojskowym zaangażowanym we wspieranie Ukrainy – poinformował Pałac Kensington w wieczornym oświadczeniu. W pierwszym dniu dwudniowej wizyty 40-latek odwiedził brytyjską bazę wojskową w Rzeszowie niedaleko granicy z Ukrainą.

Słowacja przekazuje pierwsze cztery MiG-29

Słowacja przekazała Ukrainie pierwsze cztery z 13 obiecanych sowieckich myśliwców MiG-29. Poinformował o tym w mediach społecznościowych minister obrony Jaroslav Nad. Informację niemieckiej agencji prasowej potwierdził jego rzecznik.

Samoloty ze Słowacji na Ukrainę przetransportowali ukraińscy piloci we współpracy ze słowackimi siłami powietrznymi – wyjaśnił minister Nad, dodając: „Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym jednostkom za fantastyczną pracę. Słowacja jest po właściwej stronie i tym gestem pisaliśmy się wielkimi literami w historii współczesnego świata pod względem terminowej pomocy i szczerej solidarności.

Słowacja zamierza przekazać Ukrainie pozostałe dziewięć MiG-29 „w ciągu kilku najbliższych tygodni”, jak poinformowało Ministerstwo Obrony niemieckiej agencji prasowej.




Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *