Wsparcie dla polskich sędziów | euronews

Podczas gdy Polska znajduje się obecnie w centrum uwagi ze względu na ciepłe przyjęcie uchodźców, długotrwały konflikt między Warszawą a Brukselą wydaje się być wstrzymany.

Aby ten konflikt nie został zapomniany, na specjalną sesję do Brukseli przyjechali bohaterowie dokumentu „Sędziowie pod presją”.

Sędzia Igor Tuleya mówi, że ma złe przeczucia. Był w tym biznesie od 25 lat – teraz jest bezrobotny.

Dokument pokazuje, jak sędziowie tacy jak Tuleya stracili pracę i środki do życia od 2017 roku, kiedy polski parlament uchwalił reformę sądownictwa. Uważani za wrogów państwa, teraz wędrują po kraju i docierają do ludzi.

Polska stoi na progu autorytarnego reżimu – mówi sędzia Waldemar Żurek. Bo gdyby nie było więcej niezależnych sądów, nie byłoby już podziału władzy. To zagrożenie nie tylko dla Polski, ale dla wszystkich obywateli UE, którzy chcą przyjechać do Polski.

W październiku Polska została ukarana grzywną w wysokości 1 mln euro dziennie za niezastosowanie się do nakazu sądu UE zawieszającego jej system dyscyplinarny. Dla zainteresowanych prawników środki UE są często niewystarczające i za późno.

Jesteśmy rozczarowani, bo wszystkie decyzje trwały zbyt długo – mówi sędzia Dorota Zabłudowska. Ale sędziowie walczyli o przetrwanie – podczas gdy polscy prawnicy, polscy sędziowie, obywatele polscy i Komisja Europejska wciąż analizowali dokumenty.

Belgijski polityk Pascal Smet próbuje przyspieszyć sprawy. Wyszkolony prawnik przywiózł polskich sędziów do Brukseli. Polska to Unia Europejska, a Polacy to my wszyscy, którzy walczymy o rządy prawa, demokrację i wartości europejskie – mówi Smet. Dlatego zadaniem wszystkich sił politycznych w stolicy Europy jest oddanie głosu polskim sędziom.

W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski poparł rezolucję o zablokowaniu środków przeznaczonych dla osób łamiących prawo, takich jak Polska. Jednak wraz z wojną na Ukrainie i wysiłkami UE-27 na rzecz pełnej jedności, sprawa polska prawdopodobnie pozostanie na uboczu.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *