Podpisał stosowne oświadczenie ze swoimi węgierskimi, słowackimi, rumuńskimi i bułgarskimi odpowiednikami – powiedział w środę w Warszawie minister rolnictwa Robert Telus. Jeden jest nadal „bardzo otwarty” na tranzyt do krajów trzecich.
Ograniczenia w handlu dotyczą Bułgarii, Polski, Węgier, Rumunii i Słowacji
Ograniczenia handlowe UE dotyczą w szczególności pięciu wschodnich krajów UE: Bułgarii, Polski, Węgier, Rumunii i Słowacji. Nasiona pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy nie mogą już być tam swobodnie sprzedawane. Dozwolony jest jednak tranzyt towarów do innych krajów UE.
UE osiągnęła porozumienie w sporze o import produktów rolnych. Pięć krajów Europy Wschodniej skarżyło się, że ich własne produkty spadły z powodu importu z Ukrainy.
29.04.2023 | 00:18 minut
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że albo po 15 września zostaną wypracowane odpowiednie mechanizmy i regulacje zapobiegające destabilizacji rynku w Polsce, albo rząd w Warszawie wdroży je jednostronnie z innymi krajami tranzytowymi.
Na Ukrainie ewentualne przedłużenie zakazu importu spotkało się z niezrozumieniem. Według agencji informacyjnej Interfax-Ukraina odpowiedzialna za gospodarkę wicepremier Julia Swyrydenko powiedziała:
Nazwała tę decyzję „dyskryminującą Ukrainę”. Chociaż w tej chwili nie jest to zbyt realistyczne, „Myślę, że można podjąć pewne kroki w lustrzanym odbiciu” – dodała.
Najnowsze wiadomości na temat rosyjskiego ataku na Ukrainę można znaleźć w dowolnym momencie na naszym blogu na żywo:
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.