10 miliardów euro – Polska ogłasza zakup 1000 transporterów opancerzonych Borsuk

Wersja do druku, PDF i e-mail

Polska planuje w tym tygodniu zamówić ponad tysiąc transporterów opancerzonych Borsuk (niem. Borsuk) od narodowego konstruktora czołgów Hutę Stalowa Wola (HSW), ogłosił w zeszłym tygodniu wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak. Eksperci szacują, że wolumen zakupów przekroczy dziesięć miliardów euro. Produkcja seryjna mogłaby rozpocząć się na przełomie 2023/2024 roku.

Po ośmiu latach prac NBWP (Nowego Pływającego Bojowego Wozu Piechoty) Borsuk przechodzi obecnie końcowe testy kwalifikacyjne w siłach zbrojnych, które mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

28-tonowy Borsuk napędzany jest silnikiem wysokoprężnym MTU 8V199 TE20 o mocy 530 kW połączonym z automatyczną skrzynią biegów Perkins X300 i osiąga na drodze maksymalną prędkość 65 km/h. W wodzie rozpędza się do 8 km/h dzięki dwóm regulowanym dyszom strumieniowym. Napęd sześciorolkowy zawieszony jest hydropneumatycznie.

Zaktualizowano 28 lutego 2023 r

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił dziś zakup 1400 bojowych wozów piechoty Borsuk.

Według nieoficjalnych informacji kadłub chroniony jest pancerzem warstwowym przed zagrożeniami balistycznymi do poziomu 4 według STANAG 4569 z przodu i do poziomu 3 z boków i tyłu. Ochrona przeciwminowa została wdrożona do poziomu 3 lub 3a. Wieża bezzałogowa i wyposażenie zewnętrzne zabezpieczone są pasywnie na poziomie 2 i 3 oraz aktywnym laserowym systemem detekcji Obra-3, który może automatycznie odpalać granaty dymne (soft kill). Oprócz trzyosobowej załogi (dowódca, działonowy, kierowca) kadłub może pomieścić do sześciu żołnierzy wraz z wyposażeniem piechoty.

Główną bronią zdalnie sterowanej wieży ZSSW-30 jest działko automatyczne Mk44S Bushmaster II kal. 30 mm, uzupełnione współosiowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm. Dzięki zakresowi wysokości od -9 do +60 stopni można atakować cele naziemne i powietrzne. Po prawej stronie wieży znajduje się starter dla dwóch przeciwpancernych rakiet kierowanych Spike LR. Zasięg może wynosić do czterech kilometrów, w trybie automatycznym do 4,5 km.

Dowódca i działonowy mają dostęp do najnowocześniejszej optyki dzienno-nocnej do rozpoznania, która umożliwia wykrywanie celów w odległości do pięciu kilometrów. Za pomocą dalmierzy laserowych oba cele można zmierzyć z dokładnością od co najmniej pięciu metrów do dziesięciu kilometrów. System kierowania ogniem oferuje funkcje łowcy-zabójcy i zabójcy-zabójcy. Do automatyzacji procesu wypalania można zastosować autotracker. Wieża wyposażona jest w awaryjny celownik optyczny działający niezależnie od systemu kierowania ogniem.

Wkrótce w HSW będą gotowe do dostawy cztery prototypy niemal produkcyjne w wersji transportera opancerzonego (trzy) i wozu dowodzenia.

Całkowite zapotrzebowanie polskiej armii na transportery opancerzone szacuje się na ponad 1500 pojazdów. Obejmuje to inne warianty, takie jak pojazdy rozpoznawcze, wsparcia i odzyskiwania.

Nie ma jeszcze informacji o harmonogramie. Jednak Borsuk w pierwszej kolejności zostanie użyty w głównych czołgach bojowych K2 Black Panther 15. Brygady Zmechanizowanej, z których pierwszy dostarczono w grudniu 2022 roku. W przeszłości Polska zawsze kładła nacisk na tempo wysokiej podaży. Można zatem założyć, że dostawy transporterów opancerzonych Borsuk rozpoczną się w 2024 roku, pod warunkiem podpisania umowy zakupu zgodnie z zapowiedziami w tym tygodniu.

Gerharda Heiminga

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *