Spełniła się fabuła filmu „Olga”: musiałem wyemigrować z ogarniętej wojną rodzimej Ukrainy

Musiała przejść wojnę co najmniej dwa razy: w 2014 roku podczas rewolucji na Majdanie, później w 2021 roku bohaterka A. Budiaszkina przeżyła ten horror, a teraz ziściła się fabuła filmu – sama musiała uciekać przed wojną – aby opuścić Charków i pojechać do Polski.

A. Budiaškina od tygodnia mieszka w Krakowie i od niedzieli przyjeżdża na Litwę od kilku dni. Wraz z E. Grappe A. Budiaškina przyjechał do Wilna, gdzie w poniedziałek wieczorem spotkał się z Olgą w kinie Pasaka – po specjalnym pokazie dla Ukrainy filmowcy podzielili się swoimi przemyśleniami w dyskusji moderowanej przez krytyka filmowego Edvinasa Pukstę.

„Olga świadczy o tym, jak szybko wszystko może się zmienić, jak fikcyjny scenariusz staje się bolesną rzeczywistością. Film ten otworzył w grudniu tego roku Festiwal Filmów Sportowych organizowany przez Litewski Narodowy Komitet Olimpijski i Litewską Fundację Olimpijską”. tle wydarzeń na Ukrainie, postanowiliśmy pokazać je jeszcze raz” – powiedział E. Pukšta.

Według niego, trudno zrozumieć, że do niedawna wszystko było zupełnie inne: reżyser Oleh Sencov na kilka dni przed rosyjskim atakiem chodził po czerwonym dywanie prezentując swój film, a teraz broni Ukrainy w kolejce premierowej. z pistoletem.

„Każdy z nas cieszy się tylko dlatego, że obecnie ma możliwość obejrzenia filmu, odwiedzenia kina – Ukraińcy nie mają takiej możliwości, w kraju wszystko jest zamknięte” – zwróciła się do publiczności E. Pukšta.

Olga opowiada o ukraińskiej gimnastyczce, która musi mieć podobne odczucia do tego, co dzieje się teraz na Ukrainie. Dramatyczna akcja przenosi nas do wydarzeń z Majdanu: 15-latek przygotowuje się do mistrzostw Europy, walczy o bilet na olimpiadę, w jego domu na Ukrainie toczy się wojna.
Wstrząsające obrazy, matka w niebezpieczeństwie, łzy przyjaciół – dziewczyna musi znaleźć siłę, by wygrać w sporcie, nawet jeśli myśli krążą wokół losu kraju i jego najdroższych mieszkańców.



© Organizatorzy

Emocje A. Budiaszkina wcielona przez Olgę nie są obce, nawet jeśli rozgrywa się cała historia. „Ja, podobnie jak inne aktorki, dałem 100% roli. I chociaż nie sądzę, że mamy wiele podobieństw z Olgą pod względem charakteru, może część mnie została w tej postaci” – powiedział A. Budiaškina.

Reżyser zgadza się z tym, choć zaznacza, że ​​Anastasia w dużym stopniu wpłynęła na rolę Olgi. „Anastasia jest o wiele ciekawszą i bardziej barwną osobowością niż Olga, w tej roli bardzo ważny jest konkretny aktor, w tym przypadku Olga stała się silniejsza dzięki Anastazji, niż początkowo sądziłem” – skomentował Grappe.

Film był kręcony przez reżysera przez półtora roku, a zdjęcia trwały siedem miesięcy, kiedy stawka pandemii zakłóciła proces. Jednak chociaż fabuła Olgi staje się dziś jeszcze bardziej aktualna niż rok temu, kiedy film po raz pierwszy ujrzał światło dzienne, Grappe zapewnia, że ​​dziś już o tym nie myśli. „W tamtym czasie po prostu doszliśmy do naszej wiedzy.

Ukraińskie wieści nie zmieniają już znaczenia filmu. „Chcę tylko wierzyć, że ludzie oglądający dziś film zdadzą sobie sprawę, że to wydarzenia na Majdanie, które nie mają miejsca teraz, ale osiem lat temu” – skomentował reżyser.

Emisje w „Bajce” 21 i 22 marca mają wesprzeć Ukrainę, a wszystkie pieniądze zebrane na bilety zostaną przeznaczone na pomoc humanitarną w kraju.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *