Ceny są bardzo zróżnicowane
Polankis powiedział Delfi, że generalnie kremacja jest coraz powszechniejszym sposobem pożegnania w naszym kraju, a przyczyniła się do tego pandemia.
Na Litwie usługi kremacyjne są obecnie świadczone przez jedną firmę zlokalizowaną w Kiejdanach, ale według niego Litwini często decydują się na kremację swoich bliskich w Suwałkach w Polsce, a ma na to wpływ niższa cena usługi.
„W Polsce sama kremacja jest tańsza, a do Suwałk lub Kiejdań zwykle jeżdżą ludzie, aby przewieźć zmarłego” – powiedział.
B.Polonskis porównał, że skremowane szczątki w Polsce są około dwa razy tańsze niż w Kiejdanach.
„Na Litwie sama kremacja kosztuje 391 euro, ale tutaj dolicza się tylko cenę samej usługi i różne opcje, powiedzmy, jak gorące i podobne.
W Polsce kremacja kosztuje ok. 180-200 euro plus wszystkie inne usługi” – powiedział szef stowarzyszenia.
Według niego Polska jest często wybierana również ze względu na mniejsze kolejki do odbioru usługi.
„Niektórzy ludzie są pod wpływem ceny, inni chcą, aby proces przebiegał szybciej. Dla innych cena nie jest ważna, ale chcą być kremowani na Litwie. Każdy wybiera zupełnie inaczej” – powiedział rzecznik.
Zapytany, jak często Litwini wybierają sąsiedni kraj na taką usługę, B. Polonskis obliczył, że robi to ponad połowa z nich.
Różnica wynika z różnych przepisów środowiskowych
Bernardas Vilkelis, kierownik jedynego funkcjonującego krematorium w Kiejdanach na Litwie, wyjaśnił, że różnica w cenie usług pojawia się przy ocenie inwestycji technologicznych.
„Różnica w cenie przy ocenie samej usługi kremacyjnej jest stosunkowo duża, ale przy ocenie wszystkich kosztów w cenie różnica nadal wynosi około 100 euro, a na Litwie ta cena jest wyższa.
Jednym z kluczowych czynników różnicujących ceny są regulacje środowiskowe. Litwa ma wymagania środowiskowe dla firmy i sprzętu i są one znacznie wyższe niż w Polsce.
Oznacza to, że wszystko sprowadza się do inwestycji i technologii. Inwestycja w linię Kiejdaje to około 1,5 mln euro, a połowę ceny mogą stanowić nieużywane w Polsce oczyszczalnie ścieków.
Tam technologia jest bardzo uproszczona, a cały nieprzetworzony dym i inne materiały z komory kremacyjnej trafiają bezpośrednio do środowiska, z których część prawdopodobnie zbieramy na Litwie” – wyjaśnił.
Zapytany o usługi kremacyjne na Łotwie B. Vilkelis powiedział, że cena kremacji tam też różni się od litewskiej i jest nieco tańsza, ale nazwał tę konkurencję równymi.
„Regulacja jest dla nich normalna, a cena waha się w okolicach 50 euro. To już kwestia ceny, a konkurencja z Łotwą jest uczciwa” – powiedział urzędnik.
Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.