Handel Niemiec z Europą Wschodnią kwitnie | Gospodarka | DW

Po zakończeniu pandemii korony, niemieckie kontakty gospodarcze z Europą Wschodnią rozkwitają – ale liczby dla Wielkiej Brytanii nadal spadają. Według Niemieckiego Komitetu Gospodarczego ds. Stosunków Gospodarczych w Europie Wschodniej w pierwszej połowie roku handel wzrósł o 24,3%. Według danych przedstawionych w środę, Polska jest obecnie piątym co do wielkości partnerem handlowym Niemiec. Pod względem importu wschodni sąsiad UE wyprzedza już Francję i tuż za Stanami Zjednoczonymi.

W przeciwieństwie do trendu z większością innych krajów, handel Niemiec z Wielką Brytanią ponownie spadł o 2,3% od stycznia do czerwca. Po Brexicie Wielka Brytania spadła na jedenaste miejsce wśród głównych partnerów handlowych Niemiec.

Z kolei kraje reprezentowane przez Komisję Stosunków Gospodarczych dla Europy Wschodniej stają się coraz ważniejsze dla niemieckiej gospodarki: eksport do regionu wzrósł o 22,9% do ponad 124 mld euro, a import o 25,8% do ponad 121 miliardów euro. Miliardy euro. „Europa Wschodnia robi imponujący powrót jako partner gospodarczy Niemiec” – powiedział w środę w Berlinie przewodniczący Komisji Europy Wschodniej Oliver Hermes. Handel z tymi krajami stanowi obecnie prawie jedną piątą niemieckiego handlu zagranicznego i więcej niż handel z Chinami i Stanami Zjednoczonymi łącznie.

Produkcja samochodów dostawczych w fabryce VW w Poznaniu (Polska)

Polska na szczycie

Polska ponownie prowadzi przed Czechami, Węgrami, Rosją i Słowacją. Zwłaszcza, że ​​różnice opinii państw UE z Polską i Węgrami na temat praworządności i niezależnych mediów budzą niepokój – powiedział Hermès. Jeden wzywa rząd federalny do forsowania porozumienia w Brukseli, a także w Warszawie i Budapeszcie.

Handel z Rosją również znacznie wzrósł, pomimo ciągłych sankcji UE, na przykład z powodu aneksji ukraińskiego Półwyspu Krymskiego przez Rosję: w pierwszym półroczu wzrosła o 24,7%. Według wstępnych informacji Federalnego Urzędu Statystycznego w lipcu wzrosła ona również o 17,7% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Przewodniczący Komitetu Wschodniego Hermès nalegał na eksploatację gazociągu Nord Stream 2 przez Morze Bałtyckie. „Nord Stream 2 nie może być później kwestionowany, nawet przez nowy rząd federalny” – zażądał.

Z drugiej strony nastąpił znaczny spadek wymiany gospodarczej z Azerbejdżanem i Turkmenistanem. Bardzo silnie wzrósł import z Macedonii Północnej.

Komisja Stosunków Gospodarczych Europy Wschodniej apeluje do rządu federalnego o powstrzymanie tendencji do decouplingu, czyli rozdzielania międzynarodowych stosunków gospodarczych w konflikcie między mocarstwami amerykańskimi i chińskimi. UE musi również przedstawić atrakcyjne oferty finansowania projektów infrastrukturalnych krajom Azji Środkowej i Europy Wschodniej, aby dać państwom alternatywę dla chińskiej inicjatywy Jedwabnego Szlaku. Chińscy przywódcy chcą poszerzać własne szlaki handlowe i ściślej wiązać państwa.

hb/bea (rtr)

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *