Kijów – minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock odwiedziła stolicę Kijowa jako pierwszy członek niemieckiego gabinetu od początku wojny agresji Rosji na Ukrainę.
Polityk Zielonych po raz pierwszy zorientował się w sytuacji na przedmieściach Butscha we wtorek. Po wycofaniu się wojsk rosyjskich znaleziono tam ponad 400 ciał – niektóre z rękami związanymi za plecami. Baerbock został przyjęty przez pracownika ambasady niemieckiej w swoim domu.
Ministrowi towarzyszyła ukraińska prokurator generalna Iryna Venediktova. Po południu zaplanowano m.in. rozmowę Baerbocka z jego ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kuleba.
Minister chciał też ponownie otworzyć ambasadę Niemiec w Kijowie, która jest zamknięta od połowy lutego. Ostatni pracownicy ambasady wysłani do Polski wyjechali 25 lutego i kontynuowali pracę częściowo stamtąd, a częściowo w Berlinie.
Niemcy jako jeden z ostatnich krajów zachodnich ogłosiły ponowne otwarcie swojej ambasady w Kijowie. W niedzielę Stany Zjednoczone i Kanada ogłosiły powrót pracowników ambasady. Wcześniej w Kijowie ponownie otwarto przedstawicielstwa UE, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Austrii i innych krajów. Jedynie Japonia, która nie ogłosiła jeszcze ponownego otwarcia swojej ambasady, jest nieobecna w gronie państw G7 głównych demokratycznych państw uprzemysłowionych.
Wizyta po tygodniach dyskusji
W ostatnich tygodniach toczyło się wiele dyskusji na temat wizyt niemieckich polityków na Ukrainie. Zaproszenie prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera do odwiedzenia Kijowa z prezydentami Polski i trzech krajów bałtyckich wywołało w Berlinie niemałe oburzenie. Kanclerz Olaf Scholz (SPD) określił brak zaproszenia Steinmeiera jako przeszkodę w jego własnej podróży do Kijowa. Po tym, jak Steinmeier i Selenskyj wyjaśnili irytację w rozmowie telefonicznej w zeszłym tygodniu, Scholz ogłosił, że Baerbock wkrótce wyruszy w podróż. Początkowo nie było jasne, czy i kiedy Scholz może pojechać do Kijowa.
W niedzielę przewodnicząca Bundestagu Bärbel Bas (SPD) udała się do Kijowa jako druga po prezydencie federalnym najwyższa przedstawicielka stanu. Przed nią w zeszły wtorek był przewodniczący CDU Friedrich Merz w Kijowie.
Selenskyj zaprosił kanclerza na 9 maja – w ten poniedziałek Rosja świętowała sowieckie zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami w II wojnie światowej. Selenskyj powiedział, że Scholz może zrobić „bardzo silny krok polityczny” i przyjechać tego dnia do stolicy Ukrainy. Kanclerz postanowił jednak nie podróżować.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.